Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

gigele, schizofrenie inseamna creier prajit, se trateaza cu un glont in frunte. e nedureros.

nu numai tu mă invidiezi.

 

Deci stai ca nu mai inteleg nimic. Esti schitofrenic, mediu, clairvoyant sau podedat ?

nu știu ce e podedat posibil posedat nu sunt schizofrenic schizofrenia e un termen greșit dacă ți-aș transmite un gînd și lai auzi ai putea spune că auzi voci. Mie pur simplu!!! spiritele și sau stafiile posibil oamenii care dorm îmi transmit informații care eu le scriu pe blog. în trecut îmi mai aminteau viețile mele anterioare... Uneori mă îndrumă alte ori îmi amintesc ceva ce am uitat din cauza că alte spirite care pot fi numite rele îmi blochează memoria.

Editat de Calin_turcan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E drept ca s-ar autodistruge mai repede, dar aceasta nu e o solutie pentru societate. Se pierd talente, capacitati, oameni care in alte conditii ar fi dat randament, ar fi avut vieti realizate, benefice pentru societate.

 

 

 

Iertata fie-mi rautatea si schimbarea de pozitie (temporara), dar mi s-a deschis si o alta perspectiva: cate talente si capacitati nu ar fi salvate daca nu ar mai exista acestia?

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iertata fie-mi rautatea si schimbarea de pozitie (temporara), dar mi s-a deschis si o alta perspectiva: cate talente si capacitati nu ar fi salvate daca nu ar mai exista acestia?

Ai cunoscut drogati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar eu ma refeream la purtatorii agresivi de mesaje pt. umanitate. Acestia se pot droga sau nu.

Ne referim la doua categorii distincte, eu la drogati, tu la acesti mesageri.

 

 

In ceea ce priveste purtatorii agresivi de mesaje catre umanitate, oare chiar sunt ei atat de agresivi?

Ei vin cu meme, dar nu ne obliga nimeni sa le luam.

Pana la urma nu ei ne fac adevaratul rau.

 

 

Ei doar au un mesaj, dar cati nu au asta?

E putin mesianism in asta, sa doresti sa anunti umanitatea de ceva.

Putem sa-l analizam, e interesant.

 

Parerea mea este ca umanitatea e distrusa de manipulatori si psihopati, care intr-adevar pagubesc, blocheaza energii, distrug oameni buni din placere, duc umanitatea pe caile lor maligne (vz distrugerea Terrei prin poluare, printre altele).

Mesianicii acestia sunt inofensivi, pentru ca unii oameni ii urmeaza, cei mai multi nu. Umanitatea e destul de comoda... Nu mai vad aparand astazi un nou Iisus sau Buddha. Lumea i-ar privi la tv si ar da din umeri, in loc sa se inflacareze pt o mema.

Editat de downtempo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Parerea mea este ca umanitatea e distrusa de manipulatori si psihopati, care intr-adevar pagubesc, blocheaza energii, distrug oameni buni din placere, duc umanitatea pe caile lor maligne (vz distrugerea Terrei prin poluare, printre altele).

 

Aceasta este si parerea mea, dar categoria psihopatului mesianic nu exista? Eu cred ca da si ca acestia sunt cei mai periculosi, tocmai fiindca tinta lor e umanitatea, nu cei din preajma lor, nu o categorie restransa. In plus, daca astfel de mesaje prind (iar oamenii sunt extrem de sensibili la ele, vezi ce a reusit secta milenaristilor) numarul celor care se vor arunca in prapastie ca porcii din pilda biblica va fi extrem de mare.

 

 

 

 

Mesianicii acestia sunt inofensivi, pentru ca unii oameni ii urmeaza, cei mai multi nu. Umanitatea e destul de comoda... Nu mai vad aparand astazi un nou Iisus sau Buddha. Lumea i-ar privi la tv si ar da din umeri, in loc sa se inflacareze pt o mema.

 

Nu ai cunoscut oameni care si-au gasit sensul in viata intrand intr-o secta, un grup initiatic? Daca apare un Bivolaru mult mai inteligent si mult mai charismatic, oare cati il vor urma?

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sectele sunt un pericol atunci cand fac brainwashing sau duc la moarte pe adepti, ca aceia din Guyana sau Temple of Heaven.

Dar acestea sunt extrem de putine.

 

Sunt foarte multe secte inofensive. Avem alergie la cuvantul secta, din cauza filmelor ni se activeaza imediat teama de grupari misterioase.

 

Martorii lui Iehova si mormonii fac propaganda pe strada mea. Le iau revista, le multumesc, si o reciclez.

Mormonul arondat mie are un chip atat de linistit incat chiar l-am indragit. Imi face placere sa-l vad pe strada, printre oameni incordati, il salut primul.

Dar cand au venit la usa nu mi-am pierdut timpul cu ei.

Pana la urma era mai bine ca acesti adepti sa ramana fara niciun scop in viata?

Cum ar arata o lume de oameni care nu ar mai crede in nimic?

Oare ar fi confruntati cu lipsa de sens a vietii, cu povara existetialista?

Schopenhauer spune ca oamenii astia, daca n-ar avea mintea plina de chestii care sa-i motiveze, s-ar apuca sa isi dea in cap unii altora din plictiseala.

 

Daca ne apucam sa le curatam mintea de meme parazite, ce putem sa le punem in loc? Ce le putem oferi ca structurare de minte si timp?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte multe secte inofensive. Avem alergie la cuvantul secta, din cauza filmelor ni se activeaza imediat teama de grupari misterioase.

 

Eu nu iau foc de la ce vad in filme sau citesc in carti, ci de la ce vad cu ochii mei si aud cu urechile mele. Am cunoscut sectanti (nu iehovisti, cu totul alt gen) si am multumit celui in care nu cred, sperand ca exista totusi si e bun, ca nu sunt foarte inteligenti si ca nu au prea multa priza la public. Despre Anders Breivik s-a speculat ca s-a plimbat pe la masoni, templieri si alte astfel de locuri. La cazuri de genul asta ma refer.

 

 

Se si plictisesc desigur, dar e vorba in primul rand de o lipsa de control a imaginatiei si un ego supragonflat.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×