Sari la conținut
Forum Roportal
pufuletz

Mai merge cineva la teatru?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Despre teatru....da se mai merge la teatru...mai ales ca au terminat de renovat teatrul din focsani si la noi exista ceea ce se numeste Galele Teatrale Focsanene in fiecare an.. o saptamana intreaga si vin actori si de la teatrele din Bucuresti.

Acum trebuie sa-ti bilete cu mult inainte pentru ca altfel risti sa nu mai vezi nici un spectacol. Nu cred ca te plictisesti la teatru intotdeauna dintr-un intreg spectacol tii minte macar o fraza care te marcheaza pentru un timp indelungat.

Chiar asta zi am fost la teatru si am vazut o piesa de pantonima f. interesant, merita vazut. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca te plictisesti la teatru intotdeauna dintr-un intreg spectacol tii minte macar o fraza care te marcheaza pentru un timp indelungat.

[snapbacca]33764[/snapbacca]

 

 

Din "A 12-a noapte" mi-a ramas in minte replica lui Chirila: "Ce mi-ati facut, doamna?" ;) :cry: :clap:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca te plictisesti la teatru intotdeauna dintr-un intreg spectacol tii minte macar o fraza care te marcheaza pentru un timp indelungat.

[snapbacca]33764[/snapbacca]

Nu e musai! Depinde de piesa, de regizor, de actor(i), de multe... Sunt piese care nu exprima suficient de clar ideea piesei. Intelesul, conotatiile sunt mult prea vaste incat nu poti sa iti dai seama ce a vrut autorul, respectiv regizorul, sa comunice.

 

Oricum, merita sa mergi la teatru. E una dintre putinele arte de care te mai poti bucura. Mai toate au fost invadate de principiul comercial.

:oca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu iubesc teatrul! Cred ca prima piesa pe care am vazut-o la un teatru serios a fost cand aveam vreo 14 ani si de atunci imi doresc enorm sa dau la Facultatea de Teatru si sa devin actrita. Am fost pe la mai multe piese de teatru, majoritatea de la TNB si la unele chiar de 2 sau 3 ori. O piesa care mi sa-a parut foarte buna a fost "O noapte furtunoasa" (cu Mircea Rusu, Mihai Calin si Dan Puric). Mi-a placut foarte mult si m-am distrat super.

 

Intre timp, am descoperit Teatrul Act si am vazut 2 piese foarte interesante. Una dintre ele este "Bas - o trilogie contemporana" cu Mihal Calin, Vlad Zamfirescu si 2 tipe, imi scapa numele lor acum si mi sa-a parut extrem de reusita si cu un subiect foarte non-conformist. Celalalta piesa pe care am vazut-o aici de 2 ori a fost "American Buffalo", cu Gheorghe Ifrim, Vlad Zamfirescu (daca vi se pare cumva ca numele de Vlad Zamfirescu se repeta intr-un mod ciudat...este pentru ca imi place foarte mult de el...plus ca mai arata si bine) :cry: si Marius Florea Vizante. Iar, o abordare si mai ales o traducere foarte nonconformista (tot ce pot sa spun e ca actorii folosesc un limbaj foarte trivial...), dar mi sa-a parut foarte bine jucata si extrem de amuzanta.

 

Si mie imi place Tudor Chirila. E bun! Pe toate planurile!! :pee Vreau neaparat sa vad "A 12-a noapte" si "Chirita" cu el; nasol ca inca se mai joaca, cu casa inchisa si e greu sa faci rost de bilete.

 

Imi pare rau pentru cei care locuiesc in alte orase si nu se pot bucura de aceasta arta fascinanta care este teatrul...poate ca intr-un viitor cat mai apropiat, va ajunge si prin celelalte colturi ale tarii...

Editat de De_lovely

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers anul trecut , dar eram pe scena nu in sala ceea ce este mult mai frumos !

 

am jucat piesa La lilieci Dupa marin sorescu (Minunea)

 

am avut cam 10 aparitii !

:Pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe noi liceul ne obliga sa mergem la teatru o data pe semestru minim...au fost si piese la care m-am plictisit,dar una care mi-a trezit atentia si care mi-a placut f mult,desi o piesa dificila,a fost "Peer Gynt" de Henrica Ibsen pe care v-o recomand sa o vedeti si voi :- :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.........adevarul e ca nu prea merg la teatru.......imi place la nebunie dar nu am cu cine sa ma duc........trebuie sa imi mai largesc si eu cercul de prieteni....si la opera chiar nu ma duc deloc.........si mi-as dori atat de mult sa ma duc :wub: ......ultima oara am fost la Teatrul National......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu merg la teatrul Sica Alexandrescu sau ptr.cunoscatorii brasoveni Dramatic. din

pisele pe care le-am vazut mi-au placut "visul unei nopti de vara" de W.sacaespeare si "angajare de clovn".ultima este f.amuzanta si v-o recomand sa o vedeti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

piesele astea le-am vazut si eu,dar am mai vazut Romeo si Julieta;Tache,Ianche si Cadar

in rest mergeam cand eram mai mica pe la teatru acum nu prea am ocazia

tot la teatrul dramatic merg si eu

Editat de daiana(deedaly)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu recunosc ca nu am fost decat odata la teatru, era o piesa cu Florin Piersic, mi`a placut mult.

Sincer, daca as avea cu cine sa ma duc, mi`ar placea sa ma duc o data pe luna...ar fi dragut :agresiv:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×