Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Sa vorbim despre asigurarile CASCO

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

deci o ruda apropiata a avut un accident cu masina pe autostrada soarelui.......a trecut o vulpe prin fata masinii, nu a vazut-o la timp si a lovit-o, iar in urma coliziunii s-a spart radiatorul de la masina. In urma cu o luna a uitat sa plateasca Casco, iar cei de acolo nu i-au dat banii pentru a repara masina pentru simplul fapt ca a uitat sa plateasca intr-o luna......... exista vreo lege sau ceva prin care sa poata recupera banii pierduti???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci o ruda apropiata a avut un accident cu masina pe autostrada soarelui.......a trecut o vulpe prin fata masinii, nu a vazut-o la timp si a lovit-o, iar in urma coliziunii s-a spart radiatorul de la masina. In urma cu o luna a uitat sa plateasca Casco, iar cei de acolo nu i-au dat banii pentru a repara masina pentru simplul fapt ca a uitat sa plateasca intr-o luna......... exista vreo lege sau ceva prin care sa poata recupera banii pierduti???

 

Din cate stiu eu, dupa ce ti-a expirat casco'ul ai timp 14 zile s platesti o noua polita, timp in kre masina este ink asigurata..

Dupa 14 zile, ramai cu RCA'ul...Deci,nu cred k ruda ta mai poate face ceva..Sper sa ma insel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Legea" in cazul asta este intelegerea partilor, respectiv contractul de asigurare. In el sunt trecute conditiile in care asigurarea poate fi suspendata. Neplata la termen a ratelor reprezinta in mod evident una din ele. Detaliile difera insa de la firma la firma. Intrebarea este daca polita de asigurare era platita la zi in momentul accidentului.

 

Cei de la societatile de asigurari sunt si ei smecherasi si incearca orice ca sa nu acopere pagubele. Un amic de-al meu a avut un accident serios, iar societatea de asigurari n-a vrut sa-i acopere daunele (substantiale, de altfel) pe motiv ca intarziase cu una din rate. Cu toate astea el platise ulterior rata respectiva si era la zi cu platile in momentul accidentului. I-a dat in judecata si a castigat. Probabil ca l-a ajutat si faptul ca e tocmai avocat de drept comercial. :) Deci esentiale sunt conditiile contractului si daca asigurarea era platita la zi in momentul accidentului.

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci a omis sa plateasca in luna august, dar in septembrie si octombrie a platit........cand a avut accidentul cei de la Casco au zis ca nu-i da banii pt. reparatii ca a uitat sa plateasca in august.........nu trebuia sa anunte cei de la casco sau barim trebuia ca aceia sa nu primeasca banii.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal nu trebuia sa-i incaseze ratele pentru septembrie si octombrie daca pe august nu a platit.

Daca evenimentul (accidentul) a avut loc in perioada aferenta ratei neplatite, atunci nu te va despagubi, altfel poti sa mergi la un avocat si dupa ce va citi contractul tau de asiguare te va lamuri daca are rost sau nu sa mergi in instanta.

Editat de Paul Atreides

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sal all. sunt nou in ''cartier '' si am o intrebare. am CASCO, iar o alta persoana imi conduce masina si o loveste , mai beneficiez de despagubirile CASCO sau nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sal all. sunt nou in ''cartier '' si am o intrebare. am CASCO, iar o alta persoana imi conduce masina si o loveste , mai beneficiez de despagubirile CASCO sau nu?

Depinde de asigurator.

Langa polita casco ai primit "Conditiile de asigurare" in care ai termenii contractului de asigurare.

Cauta acolo sectiune "Excluderi" si vezi acolo in ce conditii NU primesti despagubirea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am facut ca fraieru CASCO la BCR Asigurari. Cea mai mare greseala din viata mea! Dupa un an jumate de contributie de 300 RON lunar am prima data o dauna de 1600 RON, care, atentie, nu se poate intampla!!! Au angajat un expert judiciar ca sa-mi demonstreze mie, cel care eram in masina si stiu mult mai bine ca expertu masii ca se poate intampla, ca imposibil sa se declanseze airbag-ul de la o simpla lovitura in doua gropi succesive!!! Incredibil cat de fraier am fost sa cred pe cuvant niste tarani in costume care stiu doar sa primeasca bani, iar inapoi sa-ti arate varful de la colac! Oricum nu las asta asa simplu si merg pana la Curtea Europeana a Drepturilor Omului si tot le dau in gura la bananieri iesiti de un an doi de la sapa care se cred in Europa!!!

 

P.S. VA RECOMAND sa NU faceti CASCO la BCR ASIGURARI!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Am o mica curiozitate/intrebare privind asigurarea CASCO. Am citit, stiu ce prevede si ce am semnat, dar daca asiguratorul nu vrea sa-mi dea ca paguba un spoiler fata, care se vede clar ca e indoit si partea centrala e deplasata, lasandu-l asa, cui ma pot adresa? Nu e vorba de bani, il inlocuiesc singur, e vorba ca masina nu mai arata cum trebuie si se vede clar. Astept sa vad la service ce zic aia, daca e de schimbat, o schimbam, daca nu... nu. Se vede, asta e problema. Masina am lovit-o frontal (grila fata o inlocuiesc, farul, supertul de numar, cam tot ce inseamna fata masinii. Ce pot sa fac in cazul in care sunt nemultumit de lucrare si consider ca, de ex. spoiler-ul, trebuie schimbat?

Editat de andreis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Forul de control al asiguratorilor este Comisia de Supraveghere a Asigurarilor

 

www.csa-isc.ro

 

Acolo te poti adresa pentru orice nemultumire legata de un asigurator.

O alta varianta este justitia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×