Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Sa vorbim despre asigurarile CASCO

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As vrea sa stiu daca romanii sunt chiar asa de reticenti pe cat se spune privind asigurarile facultative pe autovehicule. Ce zic membrii Roportal despre CASCO? V-ati facut CASCO? Intentionati sa va faceti o asemenea polita pe viitor? Daca nu, de ce, daca v-ati facut, sunteti multumiti de firma asiguratoare? Eventual, as mai vrea sa stiu si ce companii de asigurare ofera servicii mai bune si accesibile pt casco. Multumesc :roll:

Editat de bydy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa stiu daca romanii sunt chiar asa de reticenti pe cat se spune privind asigurarile facultative pe autovehicule. Ce zic membrii Roportal despre CASCO? V-ati facut CASCO? Intentionati sa va faceti o asemenea polita pe viitor? Daca nu, de ce, daca v-ati facut, sunteti multumiti de firma asiguratoare? Eventual, as mai vrea sa stiu si ce companii de asigurare ofera servicii mai bune si accesibile pt casco. Multumesc :roll:

Am avut casco atit la masina pe care am vindut-o si am si la asta. Nu ca m-ar obliga banca neaparat...Am schimbat firma pentru ca m-au trimis o data ( am avut o tamponare) la un atelier care a facut treaba de mintuiala. In rest- sper sa nu am ocazia sa folosesc vre-o data asigurarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea CASCO este mai mult decat necesara.

Te scuteste de multi bani pe care ai fi nevoit sa-i scoti altfel din buzunar.

Eu am CASCO full. De ex. in prima saptamana dupa ce am luat masina

(nou-nouta, din afara, in leasing) un idiot mi-a furat oglinda. In mod normal

daca nu aveam asigurare full, o cam plateam eu. Asa mi s-a inlocuit cu alta.

Alta data am zgariat-o un pic si nu m-a costat nimic s-o retusez.

MERITA!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asigurarea CASCO este mai mult decat necesara.

Te scuteste de multi bani pe care ai fi nevoit sa-i scoti altfel din buzunar.

Eu am CASCO full. De ex. in prima saptamana dupa ce am luat masina

(nou-nouta, din afara, in leasing) un idiot mi-a furat oglinda. In mod normal

daca nu aveam asigurare full, o cam plateam eu. Asa mi s-a inlocuit cu alta.

Alta data am zgariat-o un pic si nu m-a costat nimic s-o retusez.

MERITA!!!

... si ce firma-i asta..? :airkiss:

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut Casco aici in Romania si am fost multumita..Nu stiu daca am voie sa dau numele,dar oricum este destul de cunoscut:Tiriac..In ziua de azi daca ai o masina(nu ma refer la rable)trebuie sa o asiguri din toate punctele de vedere..Daca nu o lovesti tu poate te loveste altul,sau o gasesti zgariata in parcare..sau iti fura oglinda,roata s a m d..Si acum am Casco la masina din Austria si mi-au acoperit toate daunele..Sincera,chiar se merita!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa stiu daca romanii sunt chiar asa de reticenti pe cat se spune privind asigurarile facultative pe autovehicule. Ce zic membrii Roportal despre CASCO? V-ati facut CASCO? Intentionati sa va faceti o asemenea polita pe viitor? Daca nu, de ce, daca v-ati facut, sunteti multumiti de firma asiguratoare? Eventual, as mai vrea sa stiu si ce companii de asigurare ofera servicii mai bune si accesibile pt casco. Multumesc :jester:

 

Am un Renault Megane din 2000. Am coborat o bordura si am lovit pragurile cu bordura. In momentul ala s-au declansat airbagurile. Ne-am speriat bineinteles ingrozitor, pe nevasta-meau au si lovit-o.

Cum este o paguba rezultata in urma unei izbituri, se incadreaza intr-unul din cazurile de despagubire din contractul de asigurare CASCO de la BCR Asigurari.

Ma duc la ei, imi fac o gramada de expertize in service-uri Renault (in urma carora nu afla nimic pentru ca am fost si eu de fata la o expertiza si tot ce le poate spune Renault este ca in calculatorul de bord scrie ca au sarit airbag-urile, nici o data nici un cod, nimic).

In contractul cu BCR Asigurari scrie ca la 15 zile lucratoare dupa ce primesc ei ultimul act trebuie sa imi repare masina (sau sa imi dea un raspuns zic eu, ar fi de bun simt). Accidentul s-a produs pe 4 decembrie iar raspunsul l-am primit de abia pe la jumatatea lui Ianuarie parca, faceti si voi socoteala...

Ma rog, acum partea cea mai tare vine in raspuns. In care imi zic niste chestii super generale despre airbaguri cum ca au sistem de rezerva si ca se declanseaza la o deceleratie superioara la 2-4g. De unde iau ei informatiile astea? Din manualul asiguratorului unde e un exemplu de Opel Astra. Eu avand Renault Megane. Deci in 3 randuri expediaza decizia ca airbag-urile nu trebuiau sa se declanseze si ei nu ma despagubesc. Complet ilogic. Macar sa zica ca este viciu tehnic sau altceva. Agentul care mi-a tratat cazul imi lasa de inteles ca ei ma banuiesc ca airbag-urile erau sarite dinainte si ca acum eu vreau sa le repar pe banii lor. Cum ma stiu cu constiinta curata si stiu ca mi-au sarit airbag-urile in fata mult dupa ce am incheiat polita cu ei, va dati seama ca ma apuca toti nervii de imi vine sa dau cu ei de pamant. Ce mai zice agentul e ca daca existau poze cu airbag-urile din momentul in care s-a incheiat polita si se vedea ca erau in regula, atunci nu era nici o problema. Dar pozele nu exista pentru ca cea care mi-a incheiat polita nu le-a facut. Si agentul o zice ca si cum ar fi vina mea.

Ma rog, mai departe. Fac contestatie in scris, cu confirmare de primire. Trece vreo luna si nici un raspuns. Sun la ei. Cica nu au primit nimic de la mine. Le zic ca ati primit ca am confirmarea de primire cu stampila BCR Asigurari (o aveam in mana). Ei nu, ca nu au primit! Va dat seama culmea absurdului! M-am dus sa le-o las cu mana mea la registratura. Acum am inteles ca mi-au raspuns inca o data in mod negativ. Astept scrisoarea si va tin la curent. In orice caz ce am constatat la BCR Asigurari: haos total, intarzieri enorme, decizii arbitrare, nejustificate, superficialitate, agenti constatori aroganti. La genul nu te despagubim ca nu vrem noi! Exact asa am senzatia. Nici o justificare coerenta, nimic riguros. Asa ca ganditi-va bine inainte sa va faceti asigurare la BCR Asigurari. Eu le urez succes in afaceri. O sa imi caut alta firma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut, am si o sa continui sa reinnoiesc asigurarea: CASCO full la alliantz-tiriac. Multumit? Putin spus: supermultumit ! Pentru solicitudine, promptitudine si corectitudine. Asiguratorul meu e un baiat de nota 10+! Totdeauna foarte atent sa ma tina la curent cu toate noutatile, foarte prompt la solicitarile mele (si au fost destule!), iar firma recunoscuta cred pentru rapiditatea cu care accepta si plateste reparatiile. Niciun prestator nu s-a plans pana acum. Deci, merita! :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt sofer incepator. dupa ce mi-am luat carnetul si mi-au dat ai mei masina pe mana, au facut si asigurare full casco. oameni prevazatori:"vei fi si tu mai linistita si vei conduce mai relaxat", au zis. D-zeu m-a ferit si nu am avut nici un incident. asa ca nu stiu daca e buna sau nu. partea distractiva e ca rata lunara e consistenta. o merita, ce sa zic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu sunt sofer incepator. dupa ce mi-am luat carnetul si mi-au dat ai mei masina pe mana, au facut si asigurare full casco. oameni prevazatori:"vei fi si tu mai linistita si vei conduce mai relaxat", au zis. D-zeu m-a ferit si nu am avut nici un incident. asa ca nu stiu daca e buna sau nu. partea distractiva e ca rata lunara e consistenta. o merita, ce sa zic...

 

Am asigurare CASCO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asigurarea casco se merita facuta si daca nu esti incepator. oricat de bine ai conduce si oricat te-ai feri, tot se intampla ceva. si mai bine sa plateasca compania de asigurare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×