Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Sa vorbim despre asigurarile CASCO

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Forul de control al asiguratorilor este Comisia de Supraveghere a Asigurarilor

 

www.csa-isc.ro

 

Acolo te poti adresa pentru orice nemultumire legata de un asigurator.

O alta varianta este justitia.

 

 

Mersi mult, sper sa nu se ajunga pana acolo :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

 

Am o mica curiozitate/intrebare privind asigurarea CASCO. Am citit, stiu ce prevede si ce am semnat, dar daca asiguratorul nu vrea sa-mi dea ca paguba un spoiler fata, care se vede clar ca e indoit si partea centrala e deplasata, lasandu-l asa, cui ma pot adresa? Nu e vorba de bani, il inlocuiesc singur, e vorba ca masina nu mai arata cum trebuie si se vede clar. Astept sa vad la service ce zic aia, daca e de schimbat, o schimbam, daca nu... nu. Se vede, asta e problema. Masina am lovit-o frontal (grila fata o inlocuiesc, farul, supertul de numar, cam tot ce inseamna fata masinii. Ce pot sa fac in cazul in care sunt nemultumit de lucrare si consider ca, de ex. spoiler-ul, trebuie schimbat?

Din ce motiv nu il trece pe constatare? Ce scrie pe autorizatia de la politie? Esti sigur ca trebuie inlocuit si nu repozitionat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La asta m-am gandit si eu, bara fata nu arata rau, pe de o parte e bine daca este doar repozitionata si nu inlocuita, mai ales din cauza unei diferente de nuanta. Partea centrala, acolo unde este amplasat numarul de inmatriculare este impinsa in spate si un element de plastic este rupt. Este urat si asta ma deranjeaza mai mult, ea arata destul de ok la prima vedrere, dar la o privire mai atenta se vede ca a fost lovita. Daca, sa zicem, vreau s-o vand, cine vrea s-o cumpere o sa observe. Plus ca nu inteleg, de ce trebuie s-o lase asa cand ceva este rupt?

 

 

PS: O sa incerc sa fac niste poze :cry:

Editat de andreis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La asta m-am gandit si eu, bara fata nu arata rau, pe de o parte e bine daca este doar repozitionata si nu inlocuita, mai ales din cauza unei diferente de nuanta. Partea centrala, acolo unde este amplasat numarul de inmatriculare este impinsa in spate si un element de plastic este rupt. Este urat si asta ma deranjeaza mai mult, ea arata destul de ok la prima vedrere, dar la o privire mai atenta se vede ca a fost lovita. Daca, sa zicem, vreau s-o vand, cine vrea s-o cumpere o sa observe. Plus ca nu inteleg, de ce trebuie s-o lase asa cand ceva este rupt?

 

 

PS: O sa incerc sa fac niste poze :cry:

Eu sunt inspector de daune si dau barile la inlocuit chiar daca au doar o clema rupta!Bineinteles la CASCO! Pe RCA se dau un pic mai greu piesele la inlocuit.

Conditia e sa fie trecuta de politie pe autorizatie sau sa rezulte din dinamica loviturii ca a fost avariata in evenimentul care a fost declarat la Politie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am hartiile de la agentul de politie constatator in fata, acolo scrie clar "spoiler fata, masca radiator" etc, etc... Daca o da jos si nu mi-o schimba, ne suparam tare. :cry:

 

Curiozitate kos_funny:

 

In ca timp se rezolva asta pe CASCO? Am patit-o sambata, am si declarat-o, am fost luni, in fine, la asigurari s-a rezolvat. Am fost la service (recomandat de asigurator) si de 3 saptamani, ei tot nu m-au chemat, am sunat eu, asteapta nu stiu ce prostii de plastic. E normal sa stea atat? Nu am ITP, daca ma prinde Politia ce fac? Stiti, aia de la service ma tin de N saptamani, si o fi si-o patii??? Cred ca o fac o plangere la faza asta. Este inadmisibil :cry:

Editat de andreis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am hartiile de la agentul de politie constatator in fata, acolo scrie clar "spoiler fata, masca radiator" etc, etc... Daca o da jos si nu mi-o schimba, ne suparam tare. :crazy:

 

Curiozitate kos_funny:

 

In ca timp se rezolva asta pe CASCO? Am patit-o sambata, am si declarat-o, am fost luni, in fine, la asigurari s-a rezolvat. Am fost la service (recomandat de asigurator) si de 3 saptamani, ei tot nu m-au chemat, am sunat eu, asteapta nu stiu ce prostii de plastic. E normal sa stea atat? Nu am ITP, daca ma prinde Politia ce fac? Stiti, aia de la service ma tin de N saptamani, si o fi si-o patii??? Cred ca o fac o plangere la faza asta. Este inadmisibil :jester:

La service-urile pe care le recomand eu , clientii care vin din partea mea au prioritate si sunt tratati cu cea mai mare seriozitate si promptitudine! Daca aud plangeri din partea clientilor nu mai trimit masini la ei.Bineinteles, e vorba de service-uri mai mici, fara fitze de reprezentanta, care chiar lucreaza bine deoarece traiesc de pe urma inspectorilor de daune si daca acestia le taie macaroana se indreapta spre faliment.Si uite asa toata lumea e multumita.Firma de asigurari lichideaza dauna la un pret mult mai mic decat cel de la reprezentanta si clientul e multumit si el.Acum eu vorbesc din punctul meu de vedere si din modul meu de lucru.Nu raspund de comportamentul altor inspectori de daune care actioneaza altfel din diferite motive.

Oricum un lucru e clar , daca duci masina la reprezentanta fara sa cunosti pe cineva acolo sau fara sa arunci cu spagi la seful de service risti sa intampini situatii neplacute.

 

Si ca sa raspund intrebarii colegului de forum, pot sa spun ca daca clientul nu are dauna mare si merge pe mana mea in maxim o saptamana de la data constatarii are masina gata.

Editat de kos_funny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La service-urile pe care le recomand eu , clientii care vin din partea mea au prioritate si sunt tratati cu cea mai mare seriozitate si promptitudine! Daca aud plangeri din partea clientilor nu mai trimit masini la ei.Bineinteles, e vorba de service-uri mai mici, fara fitze de reprezentanta, care chiar lucreaza bine deoarece traiesc de pe urma inspectorilor de daune si daca acestia le taie macaroana se indreapta spre faliment.Si uite asa toata lumea e multumita.Firma de asigurari lichideaza dauna la un pret mult mai mic decat cel de la reprezentanta si clientul e multumit si el.Acum eu vorbesc din punctul meu de vedere si din modul meu de lucru.Nu raspund de comportamentul altor inspectori de daune care actioneaza altfel din diferite motive.

Oricum un lucru e clar , daca duci masina la reprezentanta fara sa cunosti pe cineva acolo sau fara sa arunci cu spagi la seful de service risti sa intampini situatii neplacute.

 

Si ca sa raspund intrebarii colegului de forum, pot sa spun ca daca clientul nu are dauna mare si merge pe mana mea in maxim o saptamana de la data constatarii are masina gata.

Firma de asigurari la care lucrez eu are contract cu Cardinal Motors, dealer de VW si Audi destul de cunoscut in orasele din estul tarii. Numai eu am cateva zeci de clienti cu VW si Audi, ca sa nu mai zic toata agentia cati are.. Dar daca vreunuia din astia ii pica eveniment pe Casco, sa nu credeti ca-l vom trimite la service-ul de la Cardinal! :spiteful: Asta doar in cel mai rau caz. Il vom trimite la service-ul nostru, care repara cu ~30% mai ieftin, la fel de bine si cu piese tot originale. Majoritatea cand aud asta stramba din nas sau chiar fac urat, dar mie chiar imi pare rau daca unii nu inteleg. Asa cum a spus Kos_Funny, toata lumea e multumita: asiguratorul ca baga o dauna ceva mai mica, clientul ca oricum se alege cu masina reparata ok, chiar daca nu de la marele service din Romania. Diferenta: la service-ul nostru, "suburban", mana de lucru e mai ieftina, chiria pe spatiu de 3 ori mai mica, etc si asta se reflecta si in costul final al repararii daunei.

 

sa va spun un mic secret: statistica asupra tuturor firmelor de asigurari din Ro: in medie, doar 10% din masinile avariate ajung in service-ul importatorului si asta chiar din motivele de mai sus. Totul depinde doar cat de corect lucreaza angajatii service-urilor.

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sfatul meu este sa citeasca cu atentie termenii si conditiile contractului/ politei de asigurare casco si daca i se pare ceva neclar poti sa-i ceri asiguratorului in scris o clarificare in cazul tau.

 

sunt multe neclaritati pt cei ce incheie asigurari, cei din sucursalele asiguratorilor, sau chiar brokeri, sigur apar probleme de interpretare a conditiilor de asigurare de catre acestia.

 

si cum spuneam mai sus, pt a elimina diferitele interpretari, poti sa te adresezi printr-un e-mail sau printr-o scrisoare asiguratorului CASCO.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×