Sari la conținut
Forum Roportal
ajutatiorfanii

Copilul - o pasare in colivie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu contest.

Nu stiu ce varsta ai dar eu imi doream s-o tai de acasa de la 9 ani. Iti dai seama ca pana la 27 mi-am mancat si ultimul strop de smerenie. Motiv pt care am cautat solutii. Imi era clar ca bani de casa nu voi avea. La 23 de ani imi era clar ca tre' sa castig mult sa stau in chirie. Singura. Dar am gasit alte solutii - cu colegele pe la camin, uneori. La o prietena care avea nevoie de ajutor la invatatura, la bunici, in vacante cu cortul pe munte toata vara cu banii castigati pe referate. Era o solutie de tranzit. Cautam solutia definitiva si nici prin cap nu-mi trecea ca va fi nevoie de doi pt a o gasi - altfel eram si acum sub un acoperis gaurit. Una e sa n-ai o casa si alta e sa ai una care iti mananca si putinii bani pt reparatii de carpeala (ca de mai bine n-ai). Ce vreau sa-ti spun este ca daca macar incerci sa-ti folosesti cat mai bine abilitatile profesioanle poate ai sansa sa ti le vinzi foarte bine.

Doi. Daca nu reusesti totusi sa obtii o casa trebuie sa :

a. accepti situatia

b. sa te straduiesti sa schimbi situatia fara sa urasti situatia ce se cere schimbata

c. sa ai rabdare pana se schimba cinjunctura, altfel -> n-ai nici casa, nici liniste, nici multumire de sine => iti otravesti viata, ii invidiezi pe altii care au (ntz, ntz, foarte urat)

d. te focusezi pe solutii - tre sa castig atat, asta inseamna ca ce stiu sa fie platit atat, sa acumulez mai multe informatii, sa caut acolo unde trebuie pt a fi platit cat am nevoie

e. obligatoriu iti faci cat mai placuta existenta asa cum se prezinta la momentul curent ca sa nu te duci cu capul - daca o zi mai trebuie sa stai intr-un loc impropriu trebuie sa incerci sa te simti bine dar continuand sa cauti si sa speri cu incredere deplina in tine, ceva mai potrivit cu ceea ce vrei tu (si nu ceva care sa te scoata din mizeria in care crezi ca esti - adica privesti in fata si mergi cu fata spre posibilitatea din viitor si nu cu spatele, incercand sa eviti sau sa fugi de un dezastru material).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da si multi decad impinsi de soarta "sa se realizeze"... nu mai stiu unde sa se opreasca, isi pierd verticalitatea datorita compromisurilor, isi pierd timpul si cei mai frumosi ani... deci te las pe tine sa tragi concluzia...

 

Omeneste consider ca daca aduci un copil pe lume trebuie sa te gandesti un pic si la el in viitor, nu numai pe termen limitat cand gandureste (asta e doar 2 ani).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da si multi decad impinsi de soarta "sa se realizeze"... nu mai stiu unde sa se opreasca, isi pierd verticalitatea datorita compromisurilor, isi pierd timpul si cei mai frumosi ani... deci te las pe tine sa tragi concluzia...

 

Omeneste consider ca daca aduci un copil pe lume trebuie sa te gandesti un pic si la el in viitor, nu numai pe termen limitat cand gandureste (asta e doar 2 ani).

Societatea e in asa fel (sa nu zic hal) organizata ca sa se intample ce spui mai sus. Daca incepi sa te gandesti la viitorul copilului , trebuie sa incepi sa te realizezi...Daca incepi sa te realizezi, nu prea mai ai timp de copil...

Are cineva si timp si bani?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu m-am putut abtine de dimineata sa "intep" putin :giveheart:

eu am transmis parerea mea privind acest subiect. dar la ceea ce am spus in repetate randuri, nu a binevoit sa-si exprime parerea. o tine una si buna pe a lui. de aceea nici nu am mai intrat prea mult pe subiect.

oricat de jalnica ar fi situatia mondiala in zilele de astazi, nu consider ca "a nu mai face copii" este solutia. solutia ar fi sa ne schimbam, noi, oamenii, mentalitatea si modul de viata. oricat de importanta ar fi partea materiala si financiara in viata unui om, nu este mai importanta decat cea morala, spirituala, sufleteasca e.t.c.

copilul nu este o pasare intr-o colivie decat daca nu este lasat liber si invatat sa zboare.

 

Uhh.. Ciudat.. Ultima parte nu era in reply la ce ai spus tu.. Raspunsesem lui Schimbarea2012 la

 

"asa cum am mai spus sa nu batem in extreme, iar despre ideea cu internetul ca si filtru pentru oamenii responsabili, sa fim seriosi - tu stii cati mi-au condamant ideil (intrucat nu se calificau la ce propuneam eu gandesc) ????

 

prostia si imitatie sunt foarte dese - apar la toate nivelele sociale"

 

Forumul asta e ciudat rau!! Nevermind..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am avut un super dialog cu parintii mei, si ce a fost cel mai frumos a fost ca n-aveam intentia sa atingem subiectul cu copiii de care va scriu voua aici... dar, din vorba in vorba, iata la ce am ajuns:

 

parintii: "... bietul Vasile, nasul tanar, are o boala de sange si trebuie sa-si faca niste injectii in fiecare zi, pentru tot restul vietii..."

 

eu: "e frumoasa viata, nu-i asa?..."

 

parintii: "da... pai intr-adevar, viata e o continua lupta, e un chin..."

 

eu: "si totusi oamenii fac copii..."

 

-- cateva momente de liniste, i-am surprins --

 

parintii: "da... dar totusi, la batranete e bine sa ai pe cineva sa-ti treaca pragul..."

 

=========

 

iata de exist eu, din motive egoiste, iata de ce trebuie sa muncesc 40 de ani, sa ma trezesc dimineata de dimineata si sa fiu sluga unor patroni, iata de ce...

 

ia intrebati-va si voi parintii de ce v-au facut... o sa fiti surpinsi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ia intrebati-va si voi parintii de ce v-au facut... o sa fiti surpinsi

Mie mi-au spus fara sa-i intreb:pe mine,pentru ca isi doreau neaparat o fata,sa se bucure de ea,si ea de ei,iar pe fratele meu,pentru ca eu vroiam un coleg/prieten de joaca.Binenteles ca si ei mai doreau un copil,dar eu i-am determinat sa faca atunci acel pas.Dar,e de spus ca eu am venit oarecum neprogramata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×