Sari la conținut
Forum Roportal
ajutatiorfanii

Copilul - o pasare in colivie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

COPILUL - O PASARE IN COLIVIE

 

De ce "o pasare in colivie"? Pentru ca, din pacate, exact asta este un copil, o fiinta condamnata la o viata de munca si sacrificii, spre bucuria stapanilor, adica a parintilor.

 

Copiii sunt un produs 100% al egoismului oamenilor. De ani si ani de zile pun aceeasi intrebare celor care au copii - de ce i-au facut? Si tot de ani si ani de zile am sperat ca cineva sa spuna un motiv, orice motiv, dar nu unul egoist. Din pacate, nimeni, absolut nimeni n-a putut sa-mi dea un astfel de motiv.

 

6 motive incadreaza raspunsurile a sute de oameni cu care am vorbit:

 

1 - copilul ma distreaza, ma inveseleste

2 - am cu ce sa ma mandresc

3 - am un ajutor la batranete

4 - am un scop in viata

5 - imi da ocazia sa ma joc

6 - copilul ma iubeste

Tot ce vad scris mai sus sunt numai motivele a sute de persoane care gandesc infantil. Ei insisi sunt copii, insa cu trup de adulti. Si de aceea este o greseala sa ii intrebam si sa asteptam de la ei un raspuns de adult. Nu vom primi un raspuns matur, decat de la o persoana cu gandire de adult. Adultii - copii, nu au gandire logica( dealtfel logica se dezvolta la fiinta umana cam in perioada pubertatii, sau pentru altii deloc), nu au responsabilitate, asa incat nu pot sa prevada repercusiunile faptelor lor in timp, si nici sa isi asume raspunderea pentru ele. Raspunsurile ce le vad eu enumerate, nu sunt date de cei cu gandire de adult, ci doar de cei care au ramas la stadiul gandirii de copil.

Un copil, este rezultatul unei iubiri NECONDITIONATE intre doi adulti. Dar ma refer la adultii cu gandire de adulti, nu la adultii- copii. Si este rezultatul unei decizii luate in comun de ambii parinti, de a-si asuma aceasta sarcina, pe toata durata vietii lor. Este daca vrei, un test pe care ei il dau in fata lui Dumnezeu. Insa, din nefericire acest test are rezultate nefaste, pentru ca, cei care il procreeaza pe copil, intr-o proportie de 90% sunt adulti - copii, iar ei nu vor sti sa il invete pe copil sa se dezvolte mental ca un adult. Si il conditioneaza toata viata, facandu-l sa creasca ca un copac chircit. Copilul nu este distractie, mandrie, ajutor la batranete, nu este scop in viata pentru nimeni, si nici "animalutul" care sa isi iubeasca parintii, care nu au dragoste in alta parte. Un copil aparut intr-o familie care gandeste matur, este in primul rand expresia iubirii neconditionate intre cei doi partenri, apoi este testul pe care si-l asuma pe acesta lume, si apoi ramane responsabilitatea lor intreaga viata. Caci ceea ce semeni aia culegi. Ii oferi copilului tau dragoste neconditionata, el te va iubi neconditionat, il inveti principii sanatoase de viata, el asa se va comporta, il inveti sa fie realist, el asa va fi, il inveti sa judece logic, el asa va sti sa judece, etc. Nu trebuie sa asteptam nimic in schimb de la copil, trebuie sa stim numai ca, daca il crestem OK, el va fi un adult sanatos mental, si un adult care va relationa mereu Ok, si isi va face o viata in care va fi multumit cu ceea ce este si ceea ce are.

Editat de Anya2007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate Anya2007, dar eu repet in 2007 un copil = un viitor sclav in societate... asta e viitorul luminos globalist.

Eu cred ca si noi suntem deja sclavi...ai unui sistem bolnav, condus de niste chestii inumane. Si copiii la fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar de ce tre sa fie pasare in colivie bre? :blink: de ce sa nu-i cresteti sa fie parari zburatoare ? :P

 

e chiar culmea, dar ce noi ne crestem copii dupa cum dicteaza ... sloganul???

 

daca vede reclama cu coca cola mai bine i-o cumpar decat sa ii explic ca nu e buna? copilul meu acum adora apa plata ...

 

atat vrem cat parintii sunt comozi copii vor fi ...vai de ei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

INVATAMANT OBLIGATORIU DE LA 3 ANI

 

Ca asa vrea "arhitectii sistemului" omul sa intre de la 3 ani in sistem pentru a i se modela mintea pe princicipiile de sclav !

Cum numarul de gradinitze de stat nu e suficient - costul unuei gradinite particulare e de 1000 lei / luna.

Din 2008~2011 va fi obligatoriu ca toti copiii sa mearga la gradinita de la 3 ani. Citeste mai mult >>

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Actuala societate nu este altceva de cat o masina de cacat scalvi.... atat.... prosti si proaste cei care aduc viitori sclavi pe tava sa-i slugareasca pe acesti mastodonti - regi ai banului si manipularii !

 

"prosti si proaste care aduc viitori sclavi"...bla...bla...

scuza-mi indignarea, dar eu, ca o "proasta " ce sunt pt. ca am adus pe lume "viitori sclavi"....vreau sa-ti pun o intrebare:

 

pe tine te-a adus barza? :D

sau esti nascut si tu din doi parinti care si-au dorit un copil, indiferent de sacrifiiciile care le-ar fi facut? (sau ma rog, nu te-or fi dorit, dar ...probabil s-au gandit ca daca s-au "pricopsit" cu asa ceva....macar sa incerce sa iti ofere dragoste, indiferent de ce-ai fi devenit la maturitate)

 

inca o data imi cer scuze tuturor, poate comentariul meu e deplasat....dar nu pot sa stau calma cand aud asemenea aberatii...(de fapt, ce spun?...nu aberatii....jigniri de-a binelea) :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad cum tacit se implementeaza tot felul de masuri ce au ca rol si rezultanta indobitocirea si inregimentarea a viitoarei generatii.

 

Parerea mea este ca astfel de masuri si reglementari au repercursiuni in viitor intrucat au de aface cu mintile si mentalitatile viitorilor votanti care vor fi spalate de manuale in care se spune ca parlamentarii UE sunt vocea popoarelor & shit... si popoarele cer taxe si lobisti, nu ?

  • Ce vad imediat este ca prin dresura asta a scolii si programului fix de la 3 ani - oamenii vor fi modelati sa fie ca niste furnicutze - program fix, ocupati de mici, munca peste program la corporatie, sa dea din manutze si sa vrea sa se afirme in colectiv... fuckup shit... imi suna a lagar de munca global... asta ziceau si comunistii

Si fitu'/fita va fi un sclav(a) - recunoaste pretul caselor, nivelul salariilor , impozitele - sclav(a)... ca si tine

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu vad cum tacit se implementeaza tot felul de masuri ce au ca rol si rezultanta indobitocirea si inregimentarea a viitoarei generati................

 

Si fitu'/fita va fi un sclav(a) - recunoaste pretul caselor, nivelul salariilor , impozitele - sclav(a)... ca si tine

 

 

TU vezi....si ce schimba cu asta mersul lucrurilor?

 

toata lumea vede....toata lumea stie....dar asta nu-i impiedica sa respecte

tu nu traiesti in aceeasi lume?....tu nu esti "sclav/a?....

pt simplul fapt ca traim intr-o lume care este asa cum este.....nu inseamna ca trebuie sa ne reprimam dorinta de-a deveni parinti.....indiferent cat de...."sclavi" ar fii copiii nostri., sau indiferent cat de "sclavi" vom ramane noi...

 

ce pot sa zic.?....sa iti doresc sa devii unul din personajele care conduc lumea asta.?...poate atunci, o sa te bucuri ca "prostii" iti ofera pe tava "sclavi"..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu inseamna ca trebuie sa ne reprimam dorinta de-a deveni parinti.....indiferent cat de...."sclavi" ar fii copiii nostri., sau indiferent cat de "sclavi" vom ramane noi...

Daca am fost acid cu tine - sorry ! :D

Dana70 e o chestiune de etica si de morala - atata vreme cat stiu ca 80% din viata copilului meu ii va fi furata de taxe, rate si munca - probabil ca el nici nu-si va da seama, luand totul ca normalitate - si asta se intampla pentru ca o elita >> nealeasa huzureste si ne exploateaza - eu nu pot sa condamn inca un suflet la sclavie pe aceasta planeta - sorry... asta doar pentru placerea mea egoista de a ma juca cu un copil, un fel de pet inteligent...

 

Furtul asta programat de timp si de libertate il consider ca pe un viol initiatic intr-un trib primitiv... Nu vreau ca viitorul meu copil sa fie violat de sistem si eu sa asist resemnat si pasiv.

 

De scara de valori impregnata de sistem si societate nici nu mai vorbesc- fuga dupa brand, recunoastere, putere si dupa distractia - surogat...

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×