Sari la conținut
Forum Roportal
ajutatiorfanii

Copilul - o pasare in colivie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

a iti expune parerea, inseamna sa dai cu pietre?

in acest caz si tu dai cu pietre in cei care sustin ideea de a face copii :-

 

Subscriu. Nu poti sa arunci o piatra si sa fugi.

Multa lume se exprima de parca ar detine adevarul absolut. Orice vine in discutie este interpretat de acestia ca rea vointa, aruncat cu pietre, etc...

 

Oricum, nu inteleg de ce te ataci tu? Din cate am observat tu ai decantat cum trebuie lucrurile astea. Poate ar trebui sa ii spui chiar tu lui ajutatiorfanii UNDE e limita. Sper ca ti-ai dat seama ca el vrea ca de maine sa nu mai faca nimeni copii. Infiem probabil o perioada, apoi gata..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si zi asa, Ajutatiorfanii... Ce ar trebui sa facem noi? Asa, pe de-a dreptul spus...

 

Intreb direct ca sa trecem peste penibilitati si imbecilitati, si sa discutam pe fapte, ce naiba..

 

Ce crede creierasul tau ca ar trebui sa facem?

Iti zic eu...cand a deschis topicul afirma ca cei care fac copii sunt egoisti, datoria parintilor e sa-si creasca odraslele pana la adanci batraneti :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum, nu inteleg de ce te ataci tu? Din cate am observat tu ai decantat cum trebuie lucrurile astea. Poate ar trebui sa ii spui chiar tu lui ajutatiorfanii UNDE e limita. Sper ca ti-ai dat seama ca el vrea ca de maine sa nu mai faca nimeni copii. Infiem probabil o perioada, apoi gata..

nu m-am putut abtine de dimineata sa "intep" putin :-

eu am transmis parerea mea privind acest subiect. dar la ceea ce am spus in repetate randuri, nu a binevoit sa-si exprime parerea. o tine una si buna pe a lui. de aceea nici nu am mai intrat prea mult pe subiect.

oricat de jalnica ar fi situatia mondiala in zilele de astazi, nu consider ca "a nu mai face copii" este solutia. solutia ar fi sa ne schimbam, noi, oamenii, mentalitatea si modul de viata. oricat de importanta ar fi partea materiala si financiara in viata unui om, nu este mai importanta decat cea morala, spirituala, sufleteasca e.t.c.

copilul nu este o pasare intr-o colivie decat daca nu este lasat liber si invatat sa zboare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da omule trebuie sa ne punem astfel de intrebari, intrucat suntem multi, jegurile se ascund foarte usor in multime, prosti, usor manipulabili, oamenii nu mai au valoare datorita numarului impresionat de indivizi care iti pot lua locul, pamantul nu are resurse sa sutina atata populatie...Deci da, copiii nu mai sunt o prioritate in mileniul 3... trebuie sa mai scadem un pic... sa ajungem pe glob la juma de miliard ca sa traim ca regii, altfel din rau in mai rau

 

ok, dati cu pietre acum :- ca asta stiti sa faceti cel mai bine aluia care pune punctele pe i si va pune in fata oglinzi...

Man, cred ca cel manipulat acuma esti tu... :x: Astfel de idei sunt implementate in masa si vad ca nu ai constientizat acest lucru...Divide et impera, mai stii? Asa ca e mai bine ca un om sa nu isi faca familie si sa fie singur, caci un individ e mai usor manipulabil decat o familie... :tease:

Si faza ca pamantul nu are resurse, lasa-o mai moale...Pamantul e o planeta bogata si are resurse, elita e cea care manipuleaza asta. S-au descoperit motoare cu apa, Tesla a lasta multe inventii omenirii, si azi de fapt s-au facut multe inventii care sa usureze viata omului , dar sunt ascunse tot de elita de care vorbeam...Petrolul nu e unica sursa de energie, uite aici ce masina super, fara benzina http://www.teslamotors.com. La Constanta au lansat o racheta la nu stiu cati km deasupra avand numai un motor cu apa, de au venit calare pe matura astia de la NASA... :haha:

Unu din Iasi a descoperit o formula ieftina ca aspirina contra temutului Antrax...Ce mai, oamenii pot sa gospodareasca aceasta planeta daca sunt lasati...Dar agresivitatea aceasta asupra copiilor nu ar trebui sa existe intr-o societate armonios dezvoltata...Mai tineti minte? Si noi am fost copii. Atata timp cat va exista aceasta agresivitate pshica si energetica, societatea inca va mai fi o societate bolnava, transmisa din generatie in generatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Observ ca tu inca nu ti ai dat seama de ceva... daca nu muncesti, daca nu ai necazuri si nefericiri nu ai parte nici de bucurie ci doar de plictiseala; nu ai observat ce bine te simti atunci cand rezolvi o problema grava spre deosebire de atunci cand e ceva care stii cum se rezolva si n ai grija esecului? Omul invata din greseli. Din cauza asta faci greseli, si nu e mereu viata "roz". Inveti si in loc sa repeti greseala si sa ti se intample ceva mai grav eviti.

Mai gandeste un pic situatia si cred/sper ca ai sa realizezi ca viata nu e chiar cum ti o imaginezi tu.

 

inteleg ca ideea ta este ca pentru a fi fericiti, oamenii au nevoie si de durere, nu numai de bucurii... nu stiu ce sa zic, poate ca e asa, poate ca nu, insa nu asta e mesajul pe care vreau sa-l transmit

 

ideea mea este ca omul nu ar trebui sa fie obligat nici sa munceasca, nici sa nu munceasca, ar trebui sa fie alegerea lui, sa munceasca daca vrea, insa numai ce vrea, cand vrea, cat vrea... bineinteles, pana la o astfel de situatie ideala mai e mult, dar macar sa facem primul pas -- sa faca copii numai cei care le pot oferi aceasta alegere, sa NU faca copii cei care ii vor trimite sa fie sclavi la patroni pentru 40 de ani, pentru o viata de om

 

sa facem copii, nu sclavi, sa nu mai fim cruzi, egoisi

 

stiu ca vi se pare ciudat ca raspund la mesaje vechi, insa n-am timp, viata mea este plina de munca si obligatii, iata ce mi-au oferit parintii, parinti ca multi dintre voi care au impresia ca au facut ceva bun facand un copil

 

multi parinti au impresia ca responsabilitatea lor in a oferi tot ce-i trebuie copilului se termina pe la 20 de ani, ceea ce este cu totul gresit, fiecare secunda din viata copilului exista pentru ca parintii sai au luat decizia sa-l faca, si la 60 de ani copilul lor traieste tot pentru ca ei s-au hotarat sa-si creeze o jucarie vie

 

ok, daca copilul le refuza ajutorul e una, dar ca sa se simta eliberati de orice responsabilitate, e inconstienta si nepasare si arata ca de fapt si-au dorit copilul din 100% egoism, si nu-l iubesc cu adevarat... nu poti iubi cu adevarat pe cineva 20 de ani si apoi sa-i zici "acuma te descurci si singur"

 

nu neaparat un om bogat poate sa-si sustina copilul oricat timp, insa e clar ca saracii n-ar trebui sa faca copii, pentru ca cu siguranta vor ajunge sclavi pe la patroni... chiar nu le pasa???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu poti iubi cu adevarat pe cineva 20 de ani si apoi sa-i zici "acuma te descurci si singur"

Ideea e ca tocmai ca il iubesti trebuie sa il inveti sa se descurce singur... :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, mai ales daca timp de 20 de ani l-ai sustinut in developarea propriilor mecanisme de castigare a autooimiei, autenticitatii si puterii sale interioare. Dar daca l-ai franat si l-ai inhibat ori compelxat, sa-i dai deodata drumul e un gest aproape criminal. Norocul este ca tinerii stiu instinctiv sa lupte pentru recuperarea drumului catre ei insisi. Si Doamne, cat au de recuperat din cauza parintilor lor...bine intentionati dar neinstruiti in educarea copiilor. Ma intreb cati parinti citesc o carte de psihologia copilului sau adolescentului, ca ti merg la consiliere psiho (nu terapie) ca sa stie sa intervina in momentele delicate ale copilului lor adolescent. Cati se gandesc ca nu e nevoie doar sa asigure hrana si haine copilului, ca nu conteaza cantitatea de timp eptrecut cu copilul ci calitatea timpului petrecut cu el...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate banii sunt ultima realitate in ziua de azi... daca nu-i asiguri o casa copilului tau la 20 de ani, mai bine il omori... nu mai e ca pe vremea lu Ceasca sa zici "nici noi n-am avut o casa" - la preturile actuale de peste 70.000 EUR si la salariile de 300 UER / luna ... ala nu are nici o sansa sa-si cumpere o casa... pana strange bani de downpayment - pretul casei ajunge dublu... Banca o sa-l spolieze efectiv timp de 20~30 de ani... o sa-l transforme intr-un pinguin mecanic

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de aceea ar fi pacat ca fericirea unui om sa depinda de o casa. Lasa doar confortul sa depinda de ea.

Eu am avut casa mea la 27 de ani. Jalnica. Cadea pe mine. N-aveam bani s-o repar. Dar impreuna cu actualul meu sot, punand mana de la mana si osul, cu noroc, ce-i drept, la treaba... am reusit sa incropim ceva. Si speram mai bine. O buan bucata de vreme am lasat lipsa confortului sa-mi afecteze fericirea. Femeile fac de obicei asta si le reuseste foarte bine. Apoi am vazut ca desi credeam ca si sanatatea mea depindea de confort nu era chiar asa. Sanatatea trupeasca s-a imbunatatit mai ales dupa atingerea sanatatii sufletesti. Apoi casa corpului s-a indreptat si abia apoi casa vietii - adica destinul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bravo, dar ai avut o casa asa jalnica aveai o proprietate... dar cati si cate nu au nimic....

Sunt de acord ca puterea sta in ceea ce sti, nu in ceea ce detii, dar sa nu absolutizam.... nu vorbim de castele, vorbim de case, apartamente - minimum minimorum in anul 2007...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×