Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

cita cafea beti?   

62 membri au votat

  1. 1. Cafele:

    • 1 pe zi, dimineata
      23
    • 2-3 cafele in zilele obisnuite si mai multe daca stau acasa
      18
    • beau cite o cafea dupa fiecare masa
      0
    • beau cafea intr-una, nu m-a vazut nimeni de mult fara cana de cafea
      1
    • nu consum cafea decit ocazional
      12
    • nu consum deloc cafea
      8
  2. 2. fumati la cafea?

    • da
      26
    • nu
      36


Postări Recomandate

Beau 2-3 cafele pe zi (insotite de tigari), dar nu am avut niciodata dureri de cap in zilele in care nu am baut, sau alte simptome...doar o usoara stare de somnolenta.

Ultima oara cand mi-am luat tensiunea aveam 8/4. Sunt curioasa cat ar fi daca m-as lasa de cafea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna. sunt noua pe acest sie si am probleme cu tensiunea. mai exact sunt hipotesiva. vreau va sa intreb daca in afara de toate neplacerile pe care hipotensiunea le aduce zilnic, ameteli, oboseala, etc., exista cineva care a avut si convulsii?

Eu mi-am facut-o intr-un fel cu mana mea. avand hipotensiune din copilarie, la varsta de 17 ani, am mancat o cana de crema de ness (ness, putina apa si zahar). pe moment nu am avut nimic, dar o jum de ora mai tarziu, in timp ce luam pranzul am facut o criza, o convulsie, m-am inecat cu mancarea...si am ajuns la spital unde doctorii au interpretat-o ca o criza de epilepsie. gresaa a fost ca parintii mei,speriati de ceea ce se intamplase, au uitat sa le spuna doctorilor faza cu ceasca de ness pe care tocmai o mancasem si de problema cu hipotensiunea. eu nu am avut epilepsie niciodata, in familie nu am pe nimeni cu epilepsie, ideea e ca nu as fi avut nici un motiv de la care sa fac epilepsie. problema e ca de atunci, acum am 25 de ani, medicii ma indoapa cu antiepileptice, dar eu am ameteli in continuu, stari de oboseala, respir greu, cateodata in perioada menstruatiei am convulsii in timpul somnului, am mainile si picioarele reci tot timpul, furnicaturi in maini si picioare. hipotensiunea poate da si convulsii?sau numai ameteli si lesin? va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt consumatoare de cafea. Beau cafea dimineata, dupa ce beau un litru si jumatate de apa, apoi, daca inca nu m-am "trezit" mai beau una, beau cafea la pranz...tot asa, una sau doua. Am o tensiune de aviator.

Imi place cafeaua tare, neagra, fara pic de zahar sau lapte. Imi place pentru ca ma energizeaza, ma ajuta sa ma concentrez si, de asemenea, ma ajuta sa nu mananc ca o scrofita. Am stat si 2 luni fara sa beau cafea, deci pentru mine nu este o problema lasatul asta.

In primul rand, cafeaua are rol purgativ, deci previne constipatie si, implicit, cancerul de colon. Protejeaza, la varste mai inaintate, de boli precum Parkinson sau Alzheimer. Cafeaua, fiind stimulent (si da, da dependenta, pe care unii o simt mai acut fata de altii, ce nu o simt ma deloc), imbunatateste memoria. De asemenea, are rol benefic in ceea ce priveste diabetul (daca nu contine zahar, evident), prin alcaloidul chinina, ce stabilizeaza metabolismul glucidelor si stimuleaza secretia insulinei. Poate suprima apetitul. In cazul efortului fizic sustinut, cafeaua poate preveni aparitia febrei musculare.

Dintre efectele negative, as mentiona insomnia si agitatia, in cazul in care se consuma cafea in exces. Tot excesul de cafea duce la tulburari ale ritmului cardiac, litiaza renala, litiaza biliara, iritarea stomacului sau a intestinelor (mai ales in cazul cafelei nefiltrate). Exista si riscul ametelilor, durerilor de cap, cresterea colesterolului la persoanele ce deja au probleme legate de colesterol (datorita uleiurilor ce le contine cafeaua). Duce la scaderea nivelului de calciu din organism si, mai tarziu, poate duce la osteoporoza.

  • Like 1
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu multumiri de info, Xilianaflowers1.gif

 

In venele mele curge cafea. cray.gif

Da` cica nu fac Parkinson si Alzheimeryahoo.gif

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hey,

Eu sunt un impatimit al cafelei...cred ca beau minim 5 cafele pe zi. smile.png Nu cred ca sunt atat de sanatoase, dar stiu ca sunt gustoase.

Recent am incercat cafea mono-origine crescuta la peste 1500m altitudine de la Hedone si am fost extrem de incantat. Voi ce fel de cafea beti ?

Editat de Blues
Scos link reclama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×