Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

cita cafea beti?   

62 membri au votat

  1. 1. Cafele:

    • 1 pe zi, dimineata
      23
    • 2-3 cafele in zilele obisnuite si mai multe daca stau acasa
      18
    • beau cite o cafea dupa fiecare masa
      0
    • beau cafea intr-una, nu m-a vazut nimeni de mult fara cana de cafea
      1
    • nu consum cafea decit ocazional
      12
    • nu consum deloc cafea
      8
  2. 2. fumati la cafea?

    • da
      26
    • nu
      36


Postări Recomandate

Beau cate 2-3 pe zi....Dimineata neaparat,la pranz si seara tarziu....

 

Imi face bine,pana acum nu am observat reactii adverse...aaaa,imi tremura uneori mainile :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Beau cate 2-3 pe zi....Dimineata neaparat,la pranz si seara tarziu....

 

Imi face bine,pana acum nu am observat reactii adverse...aaaa,imi tremura uneori mainile :tease:

 

 

Si eu faceam ca tine, 2/3 cafele pe zi si pe la pranz imi tremurau mainile si aveam fluturi in stomac.Acum beau cafea fara cofeina [de preferinta italiana pt.ca are o aroma mai puternica], una pe zi si ma simt excelent, am ajuns la concluzia ca o beau doar de dragul gustului, restul era "efectul Placebo".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In general beau multa cafea, fara zahar, lapte si alte ingrediente, poate 9-10, una de preferinta inainte de culcare. Nu am avut niciodata probleme din cauza asta. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2-3 cafele pe zi... eu nu pot manca pe "stomacul gol", numai dupa ce imi beau cafeau de dimineata :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2-3 cafele pe zi... eu nu pot manca pe "stomacul gol", numai dupa ce imi beau cafeau de dimineata :P

va recunosc ca frati :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am baut cafea niciodata, dar in ultima vreme ametesc cam des si m'am decis sa ma apuc sa beau cate una dimineata. M'ar ajuta cu ceva?

in cazul in care ameteala se datoreaza hipotensiunii te poate ajuta, dar sint si alte remedii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In general beau multa cafea, fara zahar, lapte si alte ingrediente, poate 9-10, una de preferinta inainte de culcare. Nu am avut niciodata probleme din cauza asta. :P

 

Doamne... cum ai ajuns la performantza asta ? :party:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in cazul in care ameteala se datoreaza hipotensiunii te poate ajuta, dar sint si alte remedii.

 

 

Medicii care au facut facultatea de medicina pe vremea aparitiei luptei de clasa, si care nu au mai pus mana sa citeasca ceva despre medicina cam de cand era bunicul fata - mare, precum si marii profani in ale medicinii, ei si numai ei va vor recomanda calduros "sa beti dimineata cate o cafeluta, ca sa va ma creasca tensiunea".

In cazul asta o sa iti accentuezi hipotensiunea, si vei avea placuta surpriza sa constati ca poti chiar lesina pe strada( mai ales daca afara este cald). Gogomania cu faza cum ca te ajuta, este buna ca si poveste de adormit copiii. Din acest motiv nu se recomanda consum de cafea la hipotensivi, si un NU hotarat acestui consum in perioadele calduroase ale anului.

Mecanismul este simplu...in prima faza, cafeaua iti va creste tensiunea, insa nu peste mult timp, va provoca diureza. Scazand cantitatea de apa din patul vascular( mai ales daca se asociaza si cu pierderile de apa date de traspiratia din sezonul cald), va scade tensiunea si tu vei constata cu uimire ca din hipotenssiv devii si mai "lesinat".

Dar noi traim in anul 2007 si de mult, mult timp, medicii care au mai citit cate ceva carti de fiziologie , au aflat ca NU ESTE RECOMANDAT CONSUMUL DE CAFEA LA HIPOTENSIVI SI ESTE CU DESAVARSIRE INTERZIS ACEST CONSUM IN PERIOADELE CALDUROASE, PENTRU CEI CARE PREZINTA HIPOTENSIUNE.

Editat de Anya2007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Medicii care au facut facultatea de medicina pe vremea aparitiei luptei de clasa, si care nu au mai pus mana sa citeasca ceva despre medicina cam de cand era bunicul fata - mare, precum si marii profani in ale medicinii, ei si numai ei va vor recomanda calduros "sa beti dimineata cate o cafeluta, ca sa va ma creasca tensiunea".

In cazul asta o sa iti accentuezi hipotensiunea, si vei avea placuta surpriza sa constati ca poti chiar lesina pe strada( mai ales daca afara este cald). Gogomania cu faza cum ca te ajuta, este buna ca si poveste de adormit copiii. Din acest motiv nu se recomanda consum de cafea la hipotensivi, si un NU hotarat acestui consum in perioadele calduroase ale anului.

Mecanismul este simplu...in prima faza, cafeaua iti va creste tensiunea, insa nu peste mult timp, va provoca diureza. Scazand cantitatea de apa din patul vascular( mai ales daca se asociaza si cu pierderile de apa date de traspiratia din sezonul cald), va scade tensiunea si tu vei constata cu uimire ca din hipotenssiv devii si mai "lesinat".

Dar noi traim in anul 2007 si de mult, mult timp, medicii care au mai citit cate ceva carti de fiziologie , au aflat ca NU ESTE RECOMANDAT CONSUMUL DE CAFEA LA HIPOTENSIVI SI ESTE CU DESAVARSIRE INTERZIS ACEST CONSUM IN PERIOADELE CALDUROASE, PENTRU CEI CARE PREZINTA HIPOTENSIUNE.

Iata raspuns pertinent, te felicit!!! E bine de stiut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×