Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

cita cafea beti?   

62 membri au votat

  1. 1. Cafele:

    • 1 pe zi, dimineata
      23
    • 2-3 cafele in zilele obisnuite si mai multe daca stau acasa
      18
    • beau cite o cafea dupa fiecare masa
      0
    • beau cafea intr-una, nu m-a vazut nimeni de mult fara cana de cafea
      1
    • nu consum cafea decit ocazional
      12
    • nu consum deloc cafea
      8
  2. 2. fumati la cafea?

    • da
      26
    • nu
      36


Postări Recomandate

Stim cu totii cit de controversata este lumea cind intrebam despre efectele cafelei asupra sanatatii. Unii spun ca este nociva, altii ca protejeaza cordul, se pot auzi pareri cum ca un consum ponderat de cafea este benefic pentru sanatate ( ne referim la un om sanatos). Altii spun ca se incadreaza intre drogurile care dau dependenta, ca si in anume bauturi racoritoare cofeina este introdusa pentru a da dependenta. Cei din tabara adversa insa- o considera aliment. Guvernul; a pus taxa de viciu in schimb. Hai sa vedem experientele si parerile noastre legate de cafea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O fi benefica ... pentru altii. Pentru mine sigur nu e, dar ce sa ii faci daca ai nevoie? Sincer, nu credeam ca o sa devin dependenta de cafea... dar am dureri de cap in zilele in care nu beau. Asa ca ... una dimineata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2-3 pe zi, cu tigarile aferente de 44 de ani!

Tensiunea 14/7, pulsul 70, glicemia 95!

Sunt pareri pro si contra, insa am respectat o singura regula in toti acesti ani:

cafeaua si tigara dupa MASA!( indiferent ca este mic dejun, dejun sau cina)

Iar dimineata si seara obligatoriu o cana cu lapte cald indulcita cu miere si doua felii de paine prajite cu unt(la lingura de la tarani, nu din comert).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O ceasca de cafea servita dimineata nu strica ... Mai grav e pt. pers. care fac exces ...

De la un timp beau cafeaua cu coffetta care ii ia din tarie si mi se pare super ...

Cafeaua nu mi se pare a fi un drog , pot renunta oricand ... ceva mai greu e cu tigarile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2-3 pe zi, cu tigarile aferente de 44 de ani!

Tensiunea 14/7, pulsul 70, glicemia 95!

Sunt pareri pro si contra, insa am respectat o singura regula in toti acesti ani:

cafeaua si tigara dupa MASA!( indiferent ca este mic dejun, dejun sau cina)

Iar dimineata si seara obligatoriu o cana cu lapte cald indulcita cu miere si doua felii de paine prajite cu unt(la lingura de la tarani, nu din comert).

Eu beau cafea multa. Am avut o vreme cind fumam, atunci beam cam 3-4 pe zi. De cind nu mai fumez ( si asta de vre-o 11 ani) beau si mai multa. De regula cind am mult de lucru la calculator, sau cind navighez pe net. Pot sa beau cafea chiar si inainte sa ma duc la culcare, nu-mi produce nici un fel de insomnie. Si nu beau cafea decofeinizata. M-am intrebat daca nu cumva am dezvoltat o imunitate la cofeina, dat fiind ca de la virsta scolara dadeam peste cap ibricul de cafea cind eram singur acasa. ( La ai mei parinti nu lipsea cafeaua...) . Sint convins ca oricum beau multa si vreau s-o inlocuiesc cu altceva. Nu cu cola, eventual o sa fac ceaiuri.

 

O ceasca de cafea servita dimineata nu strica ... Mai grav e pt. pers. care fac exces ...

De la un timp beau cafeaua cu coffetta care ii ia din tarie si mi se pare super ...

Cafeaua nu mi se pare a fi un drog , pot renunta oricand ... ceva mai greu e cu tigarile

Pai chiar asta apreciez eu la cafea: sa fie TARE. Sa aiba gust puternic. Cu Coffetta parca bei ceva de genul 3 in 1 la pliculetz....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am baut cafea niciodata, dar in ultima vreme ametesc cam des si m'am decis sa ma apuc sa beau cate una dimineata. M'ar ajuta cu ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×