Sari la conținut
Forum Roportal
TAINE

martorii lui iehova

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In contextul tau, a modela=a modifica adevarul= a minti!

Trinitatea exista in Scriptura! Tatal este Dumnezeu,Fiul este Dumnezeu,Duhul Sfant este Dumnezeu! Aceasta este Trinitatea! Dumnezeu este Unul in trei persoane.

In Geneza Dumnezeu se descopere ca Elohim , un substantiv la plural care arata ca in Dumnezeu sunt mai multe persoane!

 

Din mesajul tau deduc ca cunostiintele tale despre TRINITATE sunt cel putin precare... :lol: Si o spun cu tot respectul... :crazy: Eu iti spun ca si Moise, Avraam, Satan, Irod si alti Dumnezei falsi sunt "Dumnezeu". Pardon...biblia o spune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este vorba de Scriptura! Atunci cand modifici Scriptura ca sa sustii doctrina ta esti mincinos si condus de duhul minciunii! Pe deasupra profetiile lor spun totul!

pai sa vedem...mai stie cineva cum suna scriptura originala? sau care o fi aia, daca stam sa ne gandim ca VT e o compilatie, NT e o culegere, textele au fost traduse si para-traduse iar adaugiri si omisiuni "inteligente" s-au facut la ele cu duiumul ?

cat despre interpretare cu scopul de a intari doctrina...sa ma ierte bunul Dumnezeu, dar toate cultele crestine sunt o apa si-un pamant la capitolul asta !

ma amuza totusi sa constat in continuare ca pe de o parte se declara buni crestini si pe de alta se capacesc cu biblia dupa ceafa de cate ori isi intra reciproc in raza de contact. :friends:

 

dovada? mai sus. s-a plecat de la desfiintarea martorilor si s-a ajuns tot la curcubitacee...pardon, la trinitate.

:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma amuza totusi sa constat in continuare ca pe de o parte se declara buni crestini si pe de alta se capacesc cu biblia dupa ceafa de cate ori isi intra reciproc in raza de contact. :friends:

 

dovada? mai sus. s-a plecat de la desfiintarea martorilor si s-a ajuns tot la curcubitacee...pardon, la trinitate.

:jester:

 

:cry: Bineinteles...pentru ca martorii fac parte din cultul celor care nu cred in trinitate...si din moment ce se discuta despre ei se discuta si despre invataturile lor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu inteleg ce vrei sa zici tu acolo cu imaginatia si ca "cred ca stiu " !!! ... astfel de versuri ar putea jignii pe multi din cei de pe forum.

E adevarat ca e nevoie de ceva studiu si rigurozitate pt a intelege trinitatea (clar ca tu nu ai asa ceva). Daca intelegi termenul de atotputernic si ca pt D-zeu nu exista timp sau spatiu , atunci ai putea sa intelegi si trinitatea .

GENEZA 18 SI 19, ISAIA 9:6, IOAN 1:1, 16:13,APOC 1:7,8

 

Pai vezi ca tu nici acum nu intelegi ce spun , dar sa mai fii inteles trinitatea ? :friends: :cry: .Iti mai explic inca o data : ca sa intelegi trinitatea trebuie sa ti imaginezi ca asa este :jester: ...Dupa ce ti ai imaginat o sa crezi ca toate versetele biblice ASA SPUN , ca tine :P .In varianta martorilor ce sa ti imaginezi ? E clar : YHWH e Dzeu ATOTPUTERNIC , Isus este FIUL sau , creat /nascut /din vesnicii/ din nevesnicii ....asta nu mai stiu si nu vreau sa ma pronunt.Dar e fiul sau , clar .Ce sa ti mai imaginezi ?;))) Dar cu trinitatea trebuie sa faci mari eforturi sa pricepi ce si cum .Pt ca e o taina .Si asa a vrut si Dzeu sa fie : o taina .Ca sa l "gaseasca " toti mai ushor ! :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alb sau negru , tanar sau batran , sunt peste tot !! Cred cu atata indarjire in mai marii lor ....

Am studiat despre ei , secta lor , obiceiurile lor , am stat devorba cu ei , dar nici unul nu ma convins sa devin "frate".

mie m-i se pare o mare pacaleala , dar foarte bine zidita , iar fisurile din zidul construit parca in jurul creierului sunt foarte mici.

Voi ce ziceti ??

 

Sunt super stresanti ... daca au venit la usa ta si au avut parte de bun simt incep sa vina din ce in ce mai des cu fel si fel de reviste chiar daca le spui ca nu-ti schimbi religia ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt super stresanti ... daca au venit la usa ta si au avut parte de bun simt incep sa vina din ce in ce mai des cu fel si fel de reviste chiar daca le spui ca nu-ti schimbi religia ...

 

La mine nu au venit...decat mormonii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai sa vedem...mai stie cineva cum suna scriptura originala? sau care o fi aia, daca stam sa ne gandim ca VT e o compilatie, NT e o culegere, textele au fost traduse si para-traduse iar adaugiri si omisiuni "inteligente" s-au facut la ele cu duiumul ?

cat despre interpretare cu scopul de a intari doctrina...sa ma ierte bunul Dumnezeu, dar toate cultele crestine sunt o apa si-un pamant la capitolul asta !

ma amuza totusi sa constat in continuare ca pe de o parte se declara buni crestini si pe de alta se capacesc cu biblia dupa ceafa de cate ori isi intra reciproc in raza de contact. :stars:

 

dovada? mai sus. s-a plecat de la desfiintarea martorilor si s-a ajuns tot la curcubitacee...pardon, la trinitate.

:stars:

Manuscrisele de la Marea Moarta iti demonstreaza ca din Vechiul Testament nu s-a schimbat nimic! Doar cartea Estera lipsea deacolo,probabil fiindca Dumnezeu nu sete pomenit acolo,desi El este din plin prezent atunci cand citesti printre randuri!

In legatura cu Noul Testament, se vede de la o posta cat de bine intra in armonie cu Vechiul Testament!

Eu cred ca Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu,de fapt Ea se implineste sub ochii nostrii !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt super stresanti ... daca au venit la usa ta si au avut parte de bun simt incep sa vina din ce in ce mai des cu fel si fel de reviste chiar daca le spui ca nu-ti schimbi religia ...

 

 

Pai nu trebuie sa le spui ca nu vrei sa-ti schimbi religia ... :stars:

 

Cel putin eu asta fac . Ii invit chiar sa foloseasca cat mai multe argumente posibile prin care sa incerce a ma determina sa ... ader la religia lor

- bineinteles avand in acelasi timp parte de bun simt si din partea mea -

 

... argumente pe care le demontezi piece by piece , tocmai pe baza Bibliei pe care o tin ei in brate

:stars:

In nici un caz insa nu trebuie sa facem asta pentru a ne demonstra superioritatea , intangibilitatea fata de indoctrinarea lor

... ci doar pentru dragostea de adevar , in cazul in care aceasta ne anima .

 

Vei vedea ca dupa un timp vor incepe sa vina din ce in ce mai rar ... dupa care te vor evita cu desavarsire ,

nu inainte de a-ti pune un verdict irevocabil :

 

apostazie

 

:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu trebuie sa le spui ca nu vrei sa-ti schimbi religia ... :stars:

 

Cel putin eu asta fac . Ii invit chiar sa foloseasca cat mai multe argumente posibile prin care sa incerce a ma determina sa ... ader la religia lor

- bineinteles avand in acelasi timp parte de bun simt si din partea mea -

 

... argumente pe care le demontezi piece by piece , tocmai pe baza Bibliei pe care o tin ei in brate

:stars:

In nici un caz insa nu trebuie sa facem asta pentru a ne demonstra superioritatea , intangibilitatea fata de indoctrinarea lor

... ci doar pentru dragostea de adevar , in cazul in care aceasta ne anima .

 

Vei vedea ca dupa un timp vor incepe sa vina din ce in ce mai rar ... dupa care te vor evita cu desavarsire ,

nu inainte de a-ti pune un verdict irevocabil :

 

apostazie

 

:crazy:

 

Si cam ce argumente le-ai "demontat tu piece by piece" ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce exemplu puteti da voi ? cum puteti afirma ca Isus nu e Dumnezeu ? si mai ales , ce sustinere aveti in cele spuse ???

Cine crede ca Isus a fost un Inger .... inseamna ca nu stie nimik.

intreg capitolul 1 al epistolei catre evrei a fost scris pt a arata superioritatea FIULUI LUI DUMNEZEU fata de ingeri .

Caci , caruia dintre ingeri a zis El vreodata :"Tu esti fiul meu , astazi te-am nascut " ? Iar cand apostolul Ioan cade la picioarele ingerului ca sa i se inchine , ingerul il mustra zicand :"fereste-te , sa nu faci asta !! ....Lui Dumnezeu sa te inchini!"

apoc 22:8,9.

cine are ochi sa vada, cine are urechi sa auda .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×