Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

constantele ( fizica, matematica, chimie, astronomie) sunt prin definitie, marimi fixe.

sunt marimi numerice..

ele sunt caracteristice universului pentru ca asa vrem si asa rezulta din calculele noastre.

de-a lungul timpului, oamenii de stiinta, prin studiu efectuat au descoperit aceste constante si le-au folosit ca referinta pentru calcule.

ai putea sa spui ca sunt referinte fizice numerice fixe.

.........................

zero este la randul lui referinta.

cifrele au fost inventate si nu descoperite.

 

Nu, băieţelul mamei :cheer: există o temperatură minima absoluta in univers, iar conventia consta in faptul ca i-am spus noi 0 (zero) kelvin. Dar si dacă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... Creiatorului sau care este DUMNEZEU.

 

OFFTOPIC

 

De la inceputul discutiei tot vorbesti cu "creia" si "creiator" si asa mai departe.. Prima data am zis ca o fi o scapare.. dar incepe sa ma zgarie in urechea interna. Vorbim de creator sau de ceva descreierat?

 

Chiar daca pe acolo pe la voi se pronunta "creia", se scrie "crea" si toate derivatele din cuvantul asta respecta aceasi regula!

Am mai vazut eu pe undeva, scris "iepurarea apelor industriale"... o fi ceva amic de-al tau

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, băieţelul mamei :cheer: există o temperatură minima absoluta in univers, iar conventia consta in faptul ca i-am spus noi 0 (zero) kelvin. Dar si dacă
Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
OFFTOPIC

 

De la inceputul discutiei tot vorbesti cu "creia" si "creiator" si asa mai departe.. Prima data am zis ca o fi o scapare.. dar incepe sa ma zgarie in urechea interna. Vorbim de creator sau de ceva descreierat?

 

Chiar daca pe acolo pe la voi se pronunta "creia", se scrie "crea" si toate derivatele din cuvantul asta respecta aceasi regula!

Am mai vazut eu pe undeva, scris "iepurarea apelor industriale"... o fi ceva amic de-al tau

 

Am gresit.Am sa fiu mai atent cand scriu un cuvant.Multumesc mult pentru ca mi-ai aratat greseala de scriere.

 

Un perpetuum mobile nu s-a gandit sa faca, daca vrei sa o luam pe calea asta.

 

Problema: cine te crezi, ca sa spui daca Dumnezeu a facut bine sau nu?

"Trufia, pacatul meu favorit", spunea Al Pacino, interpretandu-l pe diavol, intr-un film.

 

Eu vreau sa constientizez conditia de Dumnezeu facut de DUMNEZEU si eu cred ca DUMNEZEU a facut toate bune foarte,mai rau ar fi fost daca nu credeam aceasta si din pacate sunt multi care nu cred ca DUMNEZEU exista.

O vreme si eu nu am crezut ca DUMNEZEU exista si sper ca pedeapsa pe care mi-o va da va fi mica.

 

Intrebari:

-Crezi ca DUMNEZEU exista?

-Cine este DUMNEZEU?

intrebarile mai sus puse fac obiectul altei discutii..
daca vrei raspusuri pune intrebarile pe topicurile dedicate religiei..ok?
.................
un "modelator"

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu vreau sa constientizez conditia de Dumnezeu facut de DUMNEZEU si eu cred ca DUMNEZEU a facut toate bune foarte,mai rau ar fi fost daca nu credeam aceasta si din pacate sunt multi care nu cred ca DUMNEZEU exista.

O vreme si eu nu am crezut ca DUMNEZEU exista si sper ca pedeapsa pe care mi-o va da va fi mica.

Dacă as fi Dumnezeu, nu mi-ar păsa dacă oamenii cred sau nu că exist. Oamenii trebuie adusi pe calea cea buna, dar nu cu forta. Trebuie doar sa li se ofere ocazia sa aleaga. Si să invete din alegerile pe care le fac ei sau altii ce e rau si ce e bine. Nu din teama de vreo pedeapsa.

 

In momentul cand ti se explica faptul că nu poate fi creat un perpetuum mobile, trebuie sa intelegi ideea de perpetuum mobile (conceptul din fizica) pentru ca să te convingi ca nu poate fi creat. Dumnezeu nu are nici un amestec in asta. Sau, dacă vrei neaparat sa aiba si El un amestec, iti poti instala un generator eolian sau o microhidrocentrală pe orice p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dacă as fi Dumnezeu, nu mi-ar păsa dacă oamenii cred sau nu că exist. Oamenii trebuie adusi pe calea cea buna, dar nu cu forta. Trebuie doar sa li se ofere ocazia sa aleaga. Si să invete din alegerile pe care le fac ei sau altii ce e rau si ce e bine. Nu din teama de vreo pedeapsa.

 

In momentul cand ti se explica faptul că nu poate fi creat un perpetuum mobile, trebuie sa intelegi ideea de perpetuum mobile (conceptul din fizica) pentru ca să te convingi ca nu poate fi creat. Dumnezeu nu are nici un amestec in asta. Sau, dacă vrei neaparat sa aiba si El un amestec, iti poti instala un generator eolian sau o microhidrocentrală pe orice p

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..........................

lasa filosofia in pace...

aici este vorba despre stiinta si tehnica

 

 

offff ..in sfarsit ..sa-i spuna cineva si lui ilie ca stiinta nu se prea impaca cu religia :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
offff ..in sfarsit ..sa-i spuna cineva si lui ilie ca stiinta nu se prea impaca cu religia :roll:

 

Din pacate unii savanti nu se impaca cu religia,caci stiinta nu poate fi decat Stiinta lui DUMNEZEU.Eu iti scriu ca stiinta oamenilor incearca sa dea raspunsuri uneori absurde cu privire la Stiinta lui DUMNEZEU.Stiinta Adevarata nu poate fi decat aceea care va descrie clar Stiinta lui DUMNEZEU.

 

Deci ca sa nu mai ratacim in van,eu va scriu ca nici un om nu va face un perpetuum mobile fara a se folosi de diversele perpetuumuri mobile create de DUMNEZEU.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate unii savanti nu se impaca cu religia,caci stiinta nu poate fi decat Stiinta lui DUMNEZEU.Eu iti scriu ca stiinta oamenilor incearca sa dea raspunsuri uneori absurde cu privire la Stiinta lui DUMNEZEU.Stiinta Adevarata nu poate fi decat aceea care va descrie clar Stiinta lui DUMNEZEU.

 

Deci ca sa nu mai ratacim in van,eu va scriu ca nici un om nu va face un perpetuum mobile fara a se folosi de diversele perpetuumuri mobile create de DUMNEZEU.

ilie, de ce nu vrei tu sa intelegi ca acest topic este unul dedicat stiintei si tehnicii?

hai sa nu facem omleta din el..

lasa--L pe Dumnezeu acolo unde este si hai sa "rupem" fizica si matematica in doua.!!! :roll:

ok?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate unii savanti nu se impaca cu religia,caci stiinta nu poate fi decat Stiinta lui DUMNEZEU.Eu iti scriu ca stiinta oamenilor incearca sa dea raspunsuri uneori absurde cu privire la Stiinta lui DUMNEZEU.Stiinta Adevarata nu poate fi decat aceea care va descrie clar Stiinta lui DUMNEZEU.

 

Deci ca sa nu mai ratacim in van,eu va scriu ca nici un om nu va face un perpetuum mobile fara a se folosi de diversele perpetuumuri mobile create de DUMNEZEU.

 

AMIN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×