Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

este luat cuvantul ...mottamo ..miscare continua ...era doar o gluma ...ca si acea cu ..."vreti un perpetuum mobile ? ..dati-mi ..patentul "...:cry:

:blink: ... ok, scuze, nu intelesesem.....

 

.............

sincer sa fiu, eu nu sunt prea convins de aceasta teorie...

.............

nu crezi intr-o interventie numita generic divinitate?

eu cred.

m-am grabit putin cand am ales exprimarea "suntem mai darwinisti" , din cauza intrebarii lui @Ilie:" Intrebare:Esti de acord cu deviza:"NIMIC FARA DUMNEZEU"?".... de fapt am vrut sa spun ca avem o gandire mai inginereasca. Adevaru-i ca daca cu principiile fizicii sunt trup si suflet, cu teoria lui Darwin....nici eu nu sunt prea convinsa , si nu stiu sa explic exact din ce considerente nu prea am "agreat" ipoteza ca ne tragem din maimutze...dar cred ca asta e un alt subiect, si unul chiar foarte interesant!

Editat de madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m-am grabit putin cand am ales exprimarea "suntem mai darwinisti" , din cauza intrebarii lui @Ilie:" Intrebare:Esti de acord cu deviza:"NIMIC FARA DUMNEZEU"?".... de fapt am vrut sa spun ca avem o gandire mai inginereasca. Adevaru-i ca daca cu principiile fizicii sunt trup si suflet, cu teoria lui Darwin....nici eu nu sunt prea convinsa...dar cred ca asta e un alt subiect, si unul chiar foarte interesant!

 

eu cred ca totusi adevarul e undeva la mijloc ... inclin sa cred ca ne tragem dintr-un stramos comun ce nu a fost nici maimuta ..dar nici om ...si speciile de la un moment dat au evoluat separat si diferit ....si ajung la ce spunea taksu ...evolutia aceea rapida a creierului uman a fost o interventie din afara ....iar eu continui sa cred ca ...acei omuleti verzi ne-au dat o mana de ajutor ...fiind de altfel si fondatorii credintei in zei si supranatural ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai.... nu-i nimic filozofic in a accepta ca principiile fizicii nu pot fi incalcate .... un perpetuum mobile nu poate fi realizat si gata! nici de un rational, nici de un irational....

 

Ai dreptate.Totusi exista multe perpetuumuri mobile.Intr-adevar nici o fiinta rationala nu va putea creia un perpetuum mobile,iar o fiinta irationala este aceea care nu gandeste ,nu este intelectuala si deci nu poate creia ceva decat din instinct sau prin imitare a unui lucru facut de o alta fiinta rationala.Deci rezulta ca doar DUMNEZEU a creiat si poate creia perpetuumuri mobile si numai DUMNEZEU le poate modifica sau anihila.

 

Intrebare:Un atom este un perpetuum mobile?

 

acum cred ca trebuie sa te hotarasti: .....la psihologie .....sau la religie? ca pe aici pe la stiintza, suntem cu totii mai darwinisti...

 

 

kiss you too!

(off topic, nu?)

 

Stiinta nu poate fi despartita de DUMNEZEU.Sunt totusi din pacate prea multi care se cred mai presus de Stiinta lui DUMNEZEU.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate.Totusi exista multe perpetuumuri mobile.Intr-adevar nici o fiinta rationala nu va putea creia un perpetuum mobile,iar o fiinta irationala este aceea care nu gandeste ,nu este intelectuala si deci nu poate creia ceva decat din instinct sau prin imitare a unui lucru facut de o alta fiinta rationala.Deci rezulta ca doar DUMNEZEU a creiat si poate creia perpetuumuri mobile si numai DUMNEZEU le poate modifica sau anihila.

 

Intrebare:Un atom este un perpetuum mobile?

.

un atom poate fi un perpetuum mobile?

nu...

gandeste-te la intregul univers si fa o reducere la scara...

ar insemna ca intregul univers sa fie un PM...

teoretic suna frumos, insa practic.....

.......................

mai mult:

prin definitie, PM face referire la o inventie si nu la ceva ce exista deja si presupunem ca ar fi PM.

PM inseamna, practic, folosirea la infinit a energiei conservate...

crezi ca se poate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebare:Un atom este un perpetuum mobile?

 

un atom poate fi un perpetuum mobile?

nu...

gandeste-te la intregul univers si fa o reducere la scara...

ar insemna ca intregul univers sa fie un PM...

teoretic suna frumos, insa practic.....

Exista o mare deosebire intre Univers si atomul de hidrogen: in primul caz se aplica Teoria Relativitatii, in al doilea caz, mecanica cuantica. Deocamdata, nimeni nu a reusit sa le unifice.

Elaborarea Teoriei cuantice a fost necesara tocmai pentru a explica stabilitatea atomului de hidrogen. Insa aceasta teorie prezinta lumea particulelor elementare si a atomilor intr-un mod absolut anti-intuitiv. Problemele observatiei, a cauzalitatii sunt altele in lumea "mica", după cum la scara universului, mecanica clasica esueaza, si, pentru neavizati, apar paradoxuri. Vezi de exemplu discutiile referitoare la paradoxul gemenilor: Teoria relativitatii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un atom poate fi un perpetuum mobile?

nu...

gandeste-te la intregul univers si fa o reducere la scara...

ar insemna ca intregul univers sa fie un PM...

a) Un atom primeste caldura de la mediul inconjurator, nu se afla la 0 absolut.

b) Ne aflăm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate.Totusi exista multe perpetuumuri mobile.Intr-adevar nici o fiinta rationala nu va putea creia un perpetuum mobile,iar o fiinta irationala este aceea care nu gandeste ,nu este intelectuala si deci nu poate creia ceva decat din instinct sau prin imitare a unui lucru facut de o alta fiinta rationala.Deci rezulta ca doar DUMNEZEU a creiat si poate creia perpetuumuri mobile si numai DUMNEZEU le poate modifica sau anihila.

Intrebare:Un atom este un perpetuum mobile?

da-ne un exemplu din acele multe perpetuum mobile.

...eu cred ca tu vrei sa dai un alt sens decat cel consacrat, conceptului de "perpetuum mobile"... miscarea universului ... in univers totul este intr-o miscare continua, iar legile fizicii nu ne dau dreptul sa spunem ca miscarea, energia, se creeaza din nimic, trebuie macar un impuls.... decat daca acceptam puterea divina a creatorului.

Apropos de miscarea continua a universului, am cautat acum, ca nu mai stiam pe de rost, versurile lui Eminescu :"Din haos Doamne-am aparut /Si m-as

Editat de madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu stiu ce este atomul dar pun intrebari din aproape in aproape ca sa vad cum explici ceea ce nimeni pana azi nu stie decat doar DUMNEZEU.

 

Intrebare:Cine sustine existenta atomului?

 

Pai Dumnezeu de aia ti-a dat creer ca sa studiezi si sa gasesti explicatii rationale.

Foarte bine a spus Helena, daca separi atomul ca entitate ajungi la paradox fapt ce a dus la dezvoltarea fizicii cuantice pt scara atomica si la teoria relativitatii pt scara universului cum a spus Marinel. Atomul nu este un perpetuum mobile, el cedeaza, primeste energie si interactioneaza in felul acesta cu alti atomi, un atom nu exista ca entitate singulara decat teroretic, pt studiu....

De fapt atomul reprezinta un concept filozofic. care a aparut in antichitate fiind de actualitate si stiinta a demonstrat acest concept.

Deci nici Dumnezeu nu poate crea un perpetuum mobile....

 

In poezia filozofica a lui Eminescu, Hiperion se dedubleaza dintr-un astru, a aparut din nimic, din haos, zice el insa Demiurgul stie ca aceasta dualitate a aparut din dragoste. Dragostea a pus in miscare Univesul si continua sa puna in miscare totul, restul e stiinta. Dupa cum a spus si apostolul Pavel in scrisoarea catre corinteni (sintagma demonetizata fiind folosita atat de des) ... "daca dragoste nu e, nimic nu e...."

 

Cu teoria Darwinista sunt de acord pana la un punct. Evolutia exista, in interiorul speciilor dar saltul de la o specie la alta nu se poate produce nici in miliarde de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista o mare deosebire intre Univers si atomul de hidrogen: in primul caz se aplica Teoria Relativitatii, in al doilea caz, mecanica cuantica. Deocamdata, nimeni nu a reusit sa le unifice.

Elaborarea Teoriei cuantice a fost necesara tocmai pentru a explica stabilitatea atomului de hidrogen. Insa aceasta teorie prezinta lumea particulelor elementare si a atomilor intr-un mod absolut anti-intuitiv. Problemele observatiei, a cauzalitatii sunt altele in lumea "mica", după cum la scara universului, mecanica clasica esueaza, si, pentru neavizati, apar paradoxuri. Vezi de exemplu discutiile referitoare la paradoxul gemenilor: Teoria relativitatii

da, exista...

dar poti face abstractie si poti face o reducere la scara....

ia asta ca pe o tema de studiu... :o:

.............................

problema unui PM se punea si inainte sa se nasca Einstein...

de ce l-ai adus in discutie?

 

 

a) Un atom primeste caldura de la mediul inconjurator, nu se afla la 0 absolut.

b) Ne aflăm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...................

de unde stii tu unde ne aflam in univers?

care este " in afara lui"?

Eu nu stiu unde ne aflam in univers, dar stiu sigur ca ne aflăm in univers. Toata lumea foloseste notiunea de "univers", dar aici e vorba de conceptul din fizică numit "univers". Tu pe ăsta nu-l intelegi:

 

"everything that physically exists: the entirety of space and time, all forms of matter, energy and momentum, and the physical laws and constants that govern them"

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Universe

 

Camerele din apartamente le-ai mai masurat? Tot 2,20 au inaltime?

Editat de Hellena MD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×