Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am un proiect simplu daca te intereseaza...si merge ... trimite mesaj pe messs ti-l scanez si-l trimit nu vrei?

 

 

Vreau eu , dar email

 

saharian@hotmail.co.uk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru cei interesati sa verifice o idee reala sa ma contacteze la ifrimgabi@yahoo.com.Nu stiu pe cine sa contactez pentru a valorifica ideea!

Fă-o publică şi se vor găsi doritori care să te contacteze.

 

Ideea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

citeam un articol nu mai tin minte unde, dar in concluzie... puneau problema vietii ca fiind un perpetuum mobile in plina miscare si tangibil de catre oricine deschide mai bine ochii.

viata insasi este un ''motor'' cu un randament >1 ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata aici

o adevarata capodopera la capitolul perpetuum mobile creata de un roman Vasile Carpan

 

Succese!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

interesant... In proiectul asta nu am inteles care este anodul si care este catodul ?! Stiu doar ca aurul, si platina sunt materiale inoxidabile, deci oxidarea catodului respectiv anodului nu ar trebui sa afecteze integritatea acestora, ar ramane doar electrolitul, in cazul asta, acidul sulfuric. Stim toti experimentul cu lamaia...( electrolitul acidul citric, catodul o folie de zinc, anodul o bara de carbune sau ceva de genul asta). Aici vad doua bazine diferite... nu ai mai multe detalii ?!

Nu prea se gasesc articole despre carpen si nici despre studiile facute pe prototip in Franta si Italia..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o adevarata capodopera la capitolul perpetuum mobile creata de un roman Vasile Carpan

 

 

Se spune in articol: "Nicolae Vasilescu Carpan a inceput sa lucreze la teoria unei pile electrice care sa genereze energie la nesfarsit inca inainte de Primul Razboi Mondial. "Pila" a fost brevetata in 1922."

Prin urmare oricine are acces la brevetul respectiv. Presupunand ca datele ce apar in brevet suntaceleasi cu cele folosite in construirea pilei, oricine ar putea reproduce rezultatele prezise de Carpan. Chestia ca "nu se stie prea bine", ca "inca se studiaza" mi se pare praf in ochii romanului. Cine era interesat au studiat-o la momentul oportun si probabil a tras concluzia ca nu e rentabila, sau ca nu e perpetuum mobile, de aceea a lasat-o balta.

 

Pila asta e denumita "pila termodinamica cu temperatura uniforma". In articolul respectiv nu prezinta principiul de functionare, insa "temperatura uniforma" ar putea da de gandit... ca sa mentin un obiect la o temperatura uniforma (sau conditii controlate, cum este intr-un muzeu) se cheltuieste energie, deci nu e vorba de un perpetuum mobile.

 

Ca diferenta de potential ramane 1V timp de nu stiu cate zeci de ani, asta nu e perpetuum mobile. De exemplu memoriile flash lucreaza pe acelasi principiu: stochez o sarcina intr-un condensator si ea ramane acolo foarte mult timp. Motorul galvanic era pus ca sa consume curent (adica energie) in mod constant. Deconectarea motorului galvanic si conectarea unui aparat de masura schimba conditiile de lucru (curent consumat mai mic, masurare la anumite intervale de timp) - insa in articol nu apar detalii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×