Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Reconsiderarea Religiei Crestine

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da cine l-a oprit ca in loc de lut sa zica chiar vibratia lutului....daca nu stie sa se exprime atunci sa taca si sa ii lase pe toti semialfabetii de la Casa de Rugaciuni sa interpreteze Biblia si sa se exprime in locul LUI!

 

Religia este una exoterica (pentru popor) si una ezoterica (pentru putini). Lumii i se vorbeste in parabole, pentru a nu sminti lumea. I se da fiecaruia cat poate duce. Daca te-ai duce sa explici chestia cu vibratia lutului bastinasilor unga-zunga nu stiu cat ar intelege ce spui. Sau daca ai pune un bec la nu stiu ce voltaj , sigur se va arde...

vina are bietul copil cand isi baga degetele in priza sa-l mai biciuiasca si Dumnezeu pe langa faptul ca se electrocuteaza ca oricine ar face o asemenea prostie?
Deci, inca o data. Biciul e insusi efectul. Nu se materializeaza un bici din cer asupra-i. :giveheart:
Daca citesti mai atent geneza vei vedea ca sarpele ne-a dat constiinta ... ba in plus Dumnezeu s-a mai si suparat ptr asta!

Pentru geneza cred ca ar trebui iar un topic, pentru reconsiderarea ei. Sa citesti cosmologia rozicruciana, ca se pot face analogii cu Biblia...

Nu a fost nimic altceva ,,,ci o consecinta a religiei care prosteste indobitoceste si fanatizeaza masele.

Nu te lua dupa filme ...ai xmple in realitatea istorica!

Istoria se poate maslui. O sa ajung iar la cei care conduc din umbra si istoria si orice organizatie , inclusiv biserica din timpul evului mediu.
Ptr dezvoltarea constiintei nu ai nevoie niciodata de minciuna si sarlatanie ...adica de religie .... iti ajunge sa te bazezi pe legile eticii ...oricum acestea sunt aduse la Zi si nu incurajeaza sclavagismul ca legile lui Moise!

Dezvoltarea constiintei presupune o disciplina si un sistem organizat de credinte, un copil al junglei nu stiu cum l-ai putea invata legile eticii daca nu ar trece mai intai prin mana religiei.

Legile eticii se invata dupa ce se invata frica (frica de Dumnezeu e inceputul intelepciunii). Daca te-as pune guvernator peste niste triburi pestrite si sa te duci eventual cu elicopterul la ei , sa vad cum ii guvernezi, ca tot la frica te vad ca apelezi mai intai.

Exista o ierarhie a lectiilor.

 

scurte, nu zic...dar multe, dacă mă uit la postarea tal de mai sus...hm... sau nu de astfel de citate vorbeşti?hihi...

cert e că că nici la logică, nici la informatică schimbarea lui 1 cu zero nu are semnificaţia de..."taman pe dos"....arcadia cred că avea impresia asta.

Tot recitesc ce am scris si nu vad unde am folosit expresia "taman pe dos"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Religia este una exoterica (pentru popor) si una ezoterica (pentru putini). Lumii i se vorbeste in parabole, pentru a nu sminti lumea.

Adica prostii sa se inchine la inchipuiri si la o lume inexistenta .... si aia "ezotericii" strang banu si traiesc bine pe seama naivilor!

. Daca te-ai duce sa explici chestia cu vibratia lutului bastinasilor unga-zunga nu stiu cat ar intelege ce spui. Sau daca ai pune un bec la nu stiu ce voltaj , sigur se va arde...
Daca faci lutul sa vibreze ..in mod sigur bastinasele ii vor gasi o utilitate ....becul e mu7lt mai periculos!
Deci, inca o data. Biciul e insusi efectul. Nu se materializeaza un bici din cer asupra-i. :crazy:

Deci inca o data nu Biciul e efectul ci electrocutarea este efcteul ...si ea nu are nimic cu Dumnezeu...daca nu crzi fa un experiment .... zi 10 000 de rugaciuni... si apoi baga degetul in priza si daca stai asa mai mult de 5 minute roaga-l pe pastor sa te tina de mana ca sa nu te simti singur ...sa vezi daca e vre-o diferenta intre felul cum e "biciulDomnului" simtit de un Ateu si cum il simti tu!

Pentru geneza cred ca ar trebui iar un topic, pentru reconsiderarea ei. Sa citesti cosmologia rozicruciana, ca se pot face analogii cu Biblia...
Poti sa citesti si cosmologia lui Lucian Blaga ....care e problema ?

Important esate ca fiecare afirmatie referitoare la natur si viata sa fie confirmata de stinta ...dar cum zici tu ...deocamdata Dumnezeu nu a confirmat decat lutul cu vibratii ...apropo ...ce sex are Dumnezeu??? Ca doar nu poti sa ai copii inaite de toti veci fara partenera ? ...sau o fi hermafrodit ca melcul?

Istoria se poate maslui.

Istoria nu o mai poate schimba nici Dumnezeu ..ea ramane ...de masluit se masluiesc eventual cartile si continutul lor ...istorie religie etc...

 

Dezvoltarea constiintei presupune o disciplina si un sistem organizat de credinte, un copil al junglei nu stiu cum l-ai putea invata legile eticii daca nu ar trece mai intai prin mana religiei.
Eu nu ma refeream la copii junglei ci la unul dintr-o famile serioasa ...pe asta nu are rost sa-l sperii cu Dumnezeu ca dupa aceia va ajunge exact ca mine ...adica zice ca dumnezeul biblic = dracu! Pai poti speria un copil cu ceva frumos si bun?

 

Legile eticii se invata dupa ce se invata frica (frica de Dumnezeu e inceputul intelepciunii). Daca te-as pune guvernator peste niste triburi pestrite si sa te duci eventual cu elicopterul la ei , sa vad cum ii guvernezi, ca tot la frica te vad ca apelezi mai intai.

Vad ca ai fixuri ... tu vorbesti numai de salbatici si copii din jungla ... chiar atat de greu este sa pricepi ca noi suntem oameni moderni in rand cu lumea si nu suntem la nivelul pocaitilor care se mandresc ca traiesc ca acum 2000 de ani adica la nivelul salbaticilor descris de tine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci inca o data nu Biciul e efectul ci electrocutarea este efcteul ...si ea nu are nimic cu Dumnezeu...daca nu crzi fa un experiment .... zi 10 000 de rugaciuni... si apoi baga degetul in priza si daca stai asa mai mult de 5 minute roaga-l pe pastor sa te tina de mana ca sa nu te simti singur ...sa vezi daca e vre-o diferenta intre felul cum e "biciulDomnului" simtit de un Ateu si cum il simti tu!

Despre electrocutare-bici am zis la fel :"Biciul e insusi efectul" . Subiectul ="biciul", predicat nominal="e efectul", atribut="care efect? insusi" Deci electrocutarea e efectul bagarii mainii. Care e cauza?

1) o cauza fizica: ca ai bagat degetele in priza;

2) una psihica , care o precede pe cea fizica: ca nu ai ascultat cand ti s-a zis sa nu bagi degetele acolo...

Orice cauza de la nivel fizic are o cauza mai sus pe nivelul high level ca vibratie, dar low-level ca nivel a carui modificare le afecteaza pe celelalte.

Poti sa citesti si cosmologia lui Lucian Blaga ....care e problema ?

Important esate ca fiecare afirmatie referitoare la natur si viata sa fie confirmata de stinta ...dar cum zici tu ...deocamdata Dumnezeu nu a confirmat decat lutul cu vibratii ...apropo ...ce sex are Dumnezeu??? Ca doar nu poti sa ai copii inaite de toti veci fara partenera ? ...sau o fi hermafrodit ca melcul?

Stiinta inca nu poate sa descopere asa de repede cat de repede merg descoperirile in ezoterism. Asa cum nici constientul nu e apt sa descifreze mesajele subliminale mai repede decat subconstientul...

Asta nu inseamna ca in viitor nu o sa se descopere tot ce a zis religia pana acum.

Dumnezeu nu are sex, El e dincolo de dualitatea barbat-femeie, de orice dualitate. De asemenea El poate lua orice forma, caci e in toate formele, numai sa Il vezi...

Eu nu ma refeream la copii junglei ci la unul dintr-o famile serioasa ...pe asta nu are rost sa-l sperii cu Dumnezeu ca dupa aceia va ajunge exact ca mine ...adica zice ca dumnezeul biblic = dracu! Pai poti speria un copil cu ceva frumos si bun?

Vad ca ai fixuri ... tu vorbesti numai de salbatici si copii din jungla ... chiar atat de greu este sa pricepi ca noi suntem oameni moderni in rand cu lumea si nu suntem la nivelul pocaitilor care se mandresc ca traiesc ca acum 2000 de ani adica la nivelul salbaticilor descris de tine!

Oamenii astia "moderni" de azi sunt niste copii ai junglei comparativ cu ce pot deveni sau cu ceea ce vor deveni , pe axa timpului, in viitor. Ca sa nu ii mai compar cu posibilele supercivilizatii posibil existente.

Te-a speriat cineva cu Dumnezeu in copilarie? Las-o trecutului, e momentul reconsiderarii prin prisma adultului.

 

 

Ps Weekend placut.

Editat de Arcadia2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Reconsiderarea / rastalmacirea religiei crestine a inceput demult si se va continua pana se va cerne neghina de grau.

Corect!!!!

 

Din cauza asta ...dumnezeul lumii acesteia "satana" cel care scrie carti ... a scris o alta Carte Sfanta numita Coran!

 

E adevarat ca are o putere manipulatoare mai puternica ca biblia si fanatizeaza mai mult ...dar nici fundamentalisti crestin nu se lasa!

Editat de dark_light
a intrat textul de doua ori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sa nu sustin ideea de evolutie? Insasi ideea de evolutie arata mila lui Dumnezeu, ca El doreste ca noi sa evoluam; si Isus spunea ca "o sa faceti lucruri mai mari decat acestea" , pentru ca totul evolueaza. Suntem cu totii Fii de Dumnezeu dar nu am constientizat inca. Chiar daca spunem "Tatal nostru" nu o constientizam ...

Cea ce percepi tu ca " mort de invidie" e numai Lucifer, el s-a dezumflat cand a vazut ca a fost creata o noua fiinta , iar Dumnezeu se manifesta prin el.

Topicul spune bine: reconsiderarea religiei crestine, adica voi care considerati crestinismul ca minciuna trebuie sa reconsiderati ce credeti. :yahoo:

Biciul crestin , care bici crestin ? El exista in stare naturala in natura. Daca nu respecti regulile o iei cu biciul. Daca cineva iti spune "nu pune mana ca te curentezi " si tu nu asculti asta nu inseamna ca Dumnezeu e crud. Legile spirituale , energetice etc sunt la fel ca cele fizice: ele trebuie respectate ca ...iar apare biciul .:haha:

Cred ca e o diferenta intre constiinta si gandul de existenta. Constiinta nu e un gand... Parerea mea.

Jaloane exista.Insa tu incerci sa le dai un nume.Constiinta inseamna ceea ce ai spus.Insa constient fiind nu poti opri fluxul gandurilor succesive care ni se infiripa.De aceea prima regula pt a reusi meditatia este sa iesi din gandirea ta constienta.Sa devii una cu cel la care meditezi fara sa mai percepi ideile care te lovesc necontenit.Biciul crestin este unul care incearca sa iti spuna pe ce drum sa mergi insa metodele de convingere sunt prea laice.Pedepse si rautati gratuite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU religia crestina trebuie reconsiderata ci perceptia noastra despra ea si in ganaral despre lume si viata

Daca vom explica lucruri care tin de crestinism folosind teze orientale(sau invers) rezultanta va fi ...

 

in crestinism exista un numitor comun BIBLIA ca si carte de capatai- cu toate neintelegerile existente!

reformatiunea i bisericile seculare a inceput de la principiul ,, SOLA SCRIPTURA" si a evoluat indirevtii bune sau mai putin bune!

spun toate lucrurile astae din perspectiva unuia care nu are nici o apartenenta religioasa, si nici nu cred ca voi avea vreodata!

doar vreau sa fiu CRESTIN!

iar topicul este binevenit religia crestina trebuie reconsiderata de fiecare din noi ca si stil de viata!

Editat de richi_e

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU religia crestina trebuie reconsiderata ci perceptia noastra despra ea si in ganaral despre lume si viata

Daca vom explica lucruri care tin de crestinism folosind teze orientale(sau invers) rezultanta va fi ...

 

in crestinism exista un numitor comun BIBLIA ca si carte de capatai- cu toate neintelegerile existente!

reformatiunea i bisericile seculare a inceput de la principiul ,, SOLA SCRIPTURA" si a evoluat indirevtii bune sau mai putin bune!

spun toate lucrurile astae din perspectiva unuia care nu are nici o apartenenta religioasa, si nici nu cred ca voi avea vreodata!

doar vreau sa fiu CRESTIN!

iar topicul este binevenit religia crestina trebuie reconsiderata de fiecare din noi ca si stil de viata!

Corect!

 

Ca si traditie culturala este chiar recomandat sa ne uneasca....

 

Dar numai atat!

 

Ca sursa de inspiratie ptr informatii dupa care sa ne ghidam in viata avem carti mai profesioniste si mai aduse la zi decat Biblia pe care sa le urmam!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa se reformuleze mesajul.Si biblia ar trebui rescrisa folosind repere actuale.Biblia ca manual de referinta nu mai poate atrage decat babe , mosi si mistici de profesie .Tinerii cauta intelepciunea acolo unde exista.Daca ii spui unui tanar povestile biblice zice sa te duci sa te culci ca inca mai visezi urat.Insa preotii si toata structura de slujitori ai bisericilor traiesc in inertie.Mai folosesc metode ramolite de atragerea unor enoriasi insa fara sanse de izbanda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar trebui sa se reformuleze mesajul.Si biblia ar trebui rescrisa folosind repere actuale.Biblia ca manual de referinta nu mai poate atrage decat babe , mosi si mistici de profesie .Tinerii cauta intelepciunea acolo unde exista.Daca ii spui unui tanar povestile biblice zice sa te duci sa te culci ca inca mai visezi urat.Insa preotii si toata structura de slujitori ai bisericilor traiesc in inertie.Mai folosesc metode ramolite de atragerea unor enoriasi insa fara sanse de izbanda.

 

sa stii ca nu e chiar asa... am dat si peste preoti capabili sa poarte discutii despre orice. Am stat la Manastirea Lainici de vorba cu un preot ore in sir intr'o sambata... am discutat despre viata tinerilor, biblie, chiar si despre cartea "Codul lui Da Vinci". Sunt si preoti deschisi la minte. Acel preot mi'a spus cu gura lui ca avem liberul arbitru, nu ar trebui sa luam cuvantul bibliei exact asa cum este scris, pentru ca este O CARTE FILOSOFICA. Preotul citise foarte mult, chiar si reviste pentru tineret, vazuse si filme SF... nu ai fi spus ca este preot. El este singurul care m'a putut sfatui in asa fel incat sa il urmez, a putut sa ma faca sa ma gandesc inainte sa resping, sa ma faca sa cred ca orice este posibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×