Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Reconsiderarea Religiei Crestine

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Desi afirmatia ta nu este sustinuta 100% de adevar ...sa trecem peste acest amanunt ca tot nu e relevant.

Ce importanta are faptul ca aceiasi savanti de care zici ca sunt credinciosi mai sunt si microbisti si asculta muzica de jaz?

 

Nu procuparile personale ale individului "cercetator stintific" este relevant ci rezultatul activitatii ...si exact aceasta arunca religia in derizoriu!

Pai daca rezultatul activitatii . . . . ca sa te citez este atat de elocvent si arunca religia in derizoriu cum iti explici ca la ei chestia asta nu are nici un efect , ba din contra , cu cat descopera mai mult , cu cat obtin mai multe raspunsuri la intrebarile lor , tot mai multi isi afirma credinta in divinitate.

Cat priveste fotbalul , muzica sau orice alt hobi pe care l-ar putea avea un savant nu vad legatura cu credinta - se pare ca cel putin pentru mine esti fff subtil. Apropos si Papei ii place fotbalul , tocmai s-au gandit sa infiinteze o echipa care sa reprezinte statul papal ( astai pe bune ) - cred ca baietii o sa joace in echipament special si dupa meci o sa dezbata problemele ateilor , pardon necredinciosilor la una mica ( asta nu ).

TESTUL ADN ESTE SUFICIENT DE CLAR PENTRU A DA UN VERDICT INDUBITABIL DE APARTENENTA SAU NONAPARTENENTA LA O ANUMITA FAMILIE , EVIDENT VORBIM AICI DE ADN UMAN.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uimitoare. Rezultanta va fi uimitoare. Trebuie sa ne folosim ambele emisfere cerebrale. Emisfera stanga - occidentul si emisfera dreapta- orientul trebuie sa conlucreze pentru a oferi solutii si raspunsuri. Sa nu mai privim separat lucrurile, ci sa incercam sa le integram intr-un principiu unificator care transcende separatismele. Sa nu spuneti ca nu e posibil, stiinta a venit cu o noua teorie cum ca toate principiile pot fi unite intr-una singura. DEci, se poate.

Cred ca acest amalgam ar fi la fel de eficient ca si misa.Ei au folosit invataturile orientale sa le sustina tendintele sexuale si pe Isus sa ii inalte.Nu au baze comune si nici viziunea asupra lumii spirituale nu este comuna.Chiar nu se pot amesteca decat daca vrem sa facem ceva mai hidos decat cele doua curente la un loc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca acest amalgam ar fi la fel de eficient ca si misa.Ei au folosit invataturile orientale sa le sustina tendintele sexuale si pe Isus sa ii inalte.Nu au baze comune si nici viziunea asupra lumii spirituale nu este comuna.Chiar nu se pot amesteca decat daca vrem sa facem ceva mai hidos decat cele doua curente la un loc!

E o parere de a ta care nu face decat sa ma dezamageasca. Preferi divizarea, separarea, in locul unificarii, conlucrarii etc. Eu cred in aceasta unire pentru ca am experimentat rezultatul. Sa citesti si topicul lui Hiperion_el, despre stiinta si religie.

Cat despre misa , nu stiu de ce o amesteci in acest topic despre crestinism, nu vorbim despre yoga acum.

Occidentul e mai practic, orientul mai meditativ, mai melancolic. Din Orient te poti astepta sa iasa artisti, visatori , din occident te astepti sa iasa contabili,oameni de afaceri, carierisiti etc. Asa si in corpul uman, emisfera dreapta are legatura cu abstractul, cu creativitatea, iar cea stanga cu calculele, cu practica. Frecventa de 10 hz se zice ca e frontiera psi, moment cand cele doua emisfere conlucreaza, apare o armonizare intre ele. Sub aceasta frecventa apar fenomenele psi.

Deci, sa nu fie buna unirea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Occidentul e mai practic, orientul mai meditativ, mai melancolic. Din Orient te poti astepta sa iasa artisti, visatori , din occident te astepti sa iasa contabili,oameni de afaceri, carierisiti etc.

 

Si culmea ca e exact invers ..se pare ca meditatia cu burta goala nu poate produce valori!

 

Asa si in corpul uman, emisfera dreapta are legatura cu abstractul, cu creativitatea, iar cea stanga cu calculele, cu practica. Frecventa de 10 hz se zice ca e frontiera psi, moment cand cele doua emisfere conlucreaza, apare o armonizare intre ele. Sub aceasta frecventa apar fenomenele psi.

Deci, sa nu fie buna unirea?

Nu ptr ca orientalii meditativi nu mai produc nimic altceva decat suprapopularea planetei ...iar unirea noastra cu ei ar fi cam asa ...noi cei putini am muncii ca nebunii sa ii tinem inn carca pe cei care dorm mediteaza si se puiesc.

 

In cazul lor doar o teorie occidentala poate fi salvarea ... cea a lui Maltus!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si culmea ca e exact invers ..se pare ca meditatia cu burta goala nu poate produce valori!

Nu ptr ca orientalii meditativi nu mai produc nimic altceva decat suprapopularea planetei ...iar unirea noastra cu ei ar fi cam asa ...noi cei putini am muncii ca nebunii sa ii tinem inn carca pe cei care dorm mediteaza si se puiesc.

 

In cazul lor doar o teorie occidentala poate fi salvarea ... cea a lui Maltus!

Da, deci orientalii ar trebui sa se puna cu picioarele pe pamant, iar occidentalii , ca sa se mai destreseze de atata munca , ar trebui sa mai mediteze... Cam aici ar fi "unirea" decare vorbeam, adica fiecare sa ia ce e bun de la celalalt.

 

Si ca sa fiu sarcastica :"Pentru ca cineva sa mediteze(gandeasca), cineva trebuie sa are."

"Dar pentru ca cineva sa are, cineva trebuie sa mediteze(gandeasca)"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, deci orientalii ar trebui sa se puna cu picioarele pe pamant, iar occidentalii , ca sa se mai destreseze de atata munca , ar trebui sa mai mediteze... Cam aici ar fi "unirea" decare vorbeam, adica fiecare sa ia ce e bun de la celalalt.

 

Si ca sa fiu sarcastica :"Pentru ca cineva sa mediteze(gandeasca), cineva trebuie sa are."

"Dar pentru ca cineva sa are, cineva trebuie sa mediteze(gandeasca)"...

 

Nu esti sarcastica ci ai spus un adevar!

Ce face ca adevarul afirmat de tine sa fie corect este proportia.

 

300 milioane de indivizi activi e corect sa tina 3 mii de filozofi dar in nici un caz 3 miliarde de indivizi care vor sa se uneasca cu noi si sa traiasca ca noi....deci pragmatismul occidental nu are puterea sa sustina o astfel de unire (yoga inseamna unire?)

 

pardon incorect!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o parere de a ta care nu face decat sa ma dezamageasca. Preferi divizarea, separarea, in locul unificarii, conlucrarii etc. Eu cred in aceasta unire pentru ca am experimentat rezultatul. Sa citesti si topicul lui Hiperion_el, despre stiinta si religie.

Cat despre misa , nu stiu de ce o amesteci in acest topic despre crestinism, nu vorbim despre yoga acum.

Occidentul e mai practic, orientul mai meditativ, mai melancolic. Din Orient te poti astepta sa iasa artisti, visatori , din occident te astepti sa iasa contabili,oameni de afaceri, carierisiti etc. Asa si in corpul uman, emisfera dreapta are legatura cu abstractul, cu creativitatea, iar cea stanga cu calculele, cu practica. Frecventa de 10 hz se zice ca e frontiera psi, moment cand cele doua emisfere conlucreaza, apare o armonizare intre ele. Sub aceasta frecventa apar fenomenele psi.

Deci, sa nu fie buna unirea?

E o parere de bun simt.Nu exista nimic sa le uneasca.Crestinismul se bazeaza pe fals ,minciuna si plagiat in timp ce orientul se bazeaza pe bun simt si introspectie..Unde vezi tu puncte comune?Cum ai putea sa conciliezi cele doua curente de gandire?Doar aici isi permit "guru"s de ocazie sa faca un amestec din toate si sa rezulte ceva personal,fara legatura cu invataturile originale.Tu ar trebui sa stii.Doar cunosti de la sursa cum sunt amalgamate notiunile si rezulta ceva nedemn de bagat in seama.Ar trebui sa te hotarasti si tu.Mergi ori pe drum ,ori pe alaturi.Nu se poate sa mergi pe 2 carari.Lumea va crede ca esti beat!

 

Si culmea ca e exact invers ..se pare ca meditatia cu burta goala nu poate produce valori!

Nu ptr ca orientalii meditativi nu mai produc nimic altceva decat suprapopularea planetei ...iar unirea noastra cu ei ar fi cam asa ...noi cei putini am muncii ca nebunii sa ii tinem inn carca pe cei care dorm mediteaza si se puiesc.

 

In cazul lor doar o teorie occidentala poate fi salvarea ... cea a lui Maltus!

De dragul de a parea spiritual ,faci o confuzie.Meditativii sunt de 100 de ori mai echlibrati ca tine.Si nu suprapopuleaza planeta.Ei nu fac sex ca un sport de masa.Ceilalti sunt doar oameni ca si aici.Si aceia cred ca sexul daca e gratuit e si bun in lipsa de altceva mai bun.Iar occidentul pe care il lauzi a avut grija sa aduca tot ce era de valoare in orient.In timpul colonizarii orientului,occidentalii au adus tot ce se putea de acolo.Mai putin bunul simt.Care lipseste europenilor.Iar acum cei ca tine ii acuza de suprapopulare.Cum vrei sa supravietuiasca ca specie din moment ce sunt exterminati prin foamete de civilizatia occidentala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De dragul de a parea spiritual ,faci o confuzie.Meditativii sunt de 100 de ori mai echlibrati ca tine.Si nu suprapopuleaza planeta.Ei nu fac sex ca un sport de masa.Ceilalti sunt doar oameni ca si aici.Si aceia cred ca sexul daca e gratuit e si bun in lipsa de altceva mai bun.Iar occidentul pe care il lauzi a avut grija sa aduca tot ce era de valoare in orient.In timpul colonizarii orientului,occidentalii au adus tot ce se putea de acolo.Mai putin bunul simt.Care lipseste europenilor.Iar acum cei ca tine ii acuza de suprapopulare.Cum vrei sa supravietuiasca ca specie din moment ce sunt exterminati prin foamete de civilizatia occidentala?

 

Faci o confuzie ... tu probabil te referi la calugarii budisti sau la inteleptii din ashramuri ...care s-au dedicat meditatiei ...dar mingea ridicata la fileu a fost pe tema UNIUNII intre Occidentali si Orientali .... iar oameni ca "aici" in mod sigur nu sunt ptr ca societatea lor este nu la nivelul de dezvoltare de aici ci la nivcelul dezvoltarii al oamenilor de acolo.

Ce legatura are suprapopularea cu faptul ca englezii i-au exploatat pe indieni ...astazi indienii "exploateaza" in sensul de folosesc ...produsele culturii si civilizatiei europene ...

Iar suprapopularea si prostimea inconstienta este una din cauzele problemeleor de mediu...deci cel mai mare pericol ptr planeta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o parere de bun simt.Nu exista nimic sa le uneasca.Crestinismul se bazeaza pe fals ,minciuna si plagiat in timp ce orientul se bazeaza pe bun simt si introspectie..Unde vezi tu puncte comune?Cum ai putea sa conciliezi cele doua curente de gandire?Doar aici isi permit "guru"s de ocazie sa faca un amestec din toate si sa rezulte ceva personal,fara legatura cu invataturile originale.Tu ar trebui sa stii.Doar cunosti de la sursa cum sunt amalgamate notiunile si rezulta ceva nedemn de bagat in seama.Ar trebui sa te hotarasti si tu.Mergi ori pe drum ,ori pe alaturi.Nu se poate sa mergi pe 2 carari.Lumea va crede ca esti beat!

Intr-o padure de copaci strambi, cel drept este stramb in ochii celorlalti.

Trei lucruri nu poti opri (cica): vantul , gandul si gura oamenilor. Mi-am zis, hai ca vantul il mai poti opri (controlul vremii), hai ca si gandul (tehnici meditatie, nirvana etc), dar gura oamenilor...ntzz. Gura oamenilor nu ar trebui sa ne intereseze daca credem ca adevarul e in noi. Isus era Adevarul si lumea nu l-a ascultat, erau toti impotriva, au strigat "Barabas". Nu lumea decide unde e Adevarul...Ei cu adevarurile lor, fiecare cu adevarurile lui...Dar dincolo de adevarurile personale si colective, exista adevarul divin care se poate afla, asa cum a zis Isus:"Cunoasteti Adevarul si el va face liberi".

 

Iar suprapopularea si prostimea inconstienta este una din cauzele problemeleor de mediu...deci cel mai mare pericol ptr planeta!

"Prostimea inconstienta" e tinuta deliberat intr-o stare de animal de consum. Pentru altii , noi suntem "prostimea inconstienta".

"Prosti, dar multi".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faci o confuzie ... tu probabil te referi la calugarii budisti sau la inteleptii din ashramuri ...care s-au dedicat meditatiei ...dar mingea ridicata la fileu a fost pe tema UNIUNII intre Occidentali si Orientali .... iar oameni ca "aici" in mod sigur nu sunt ptr ca societatea lor este nu la nivelul de dezvoltare de aici ci la nivcelul dezvoltarii al oamenilor de acolo.

Ce legatura are suprapopularea cu faptul ca englezii i-au exploatat pe indieni ...astazi indienii "exploateaza" in sensul de folosesc ...produsele culturii si civilizatiei europene ...

Iar suprapopularea si prostimea inconstienta este una din cauzele problemeleor de mediu...deci cel mai mare pericol ptr planeta!

Exact la aceia ma refer.Cei care mediteaza nu sunt aplecati spre placerile lumesti,iar viata lor este limpede ca si cristalul.Exista o teorie conform careia,unele specii(sa zicem rasa galbena) din cauza mijloacelor si bunurilor necesare ,apeleaza la numarul mare de urmasi pentru a rezolva problema extinctiei ca rasa.Ce produse folosesc ei?Cu ce ii ajuta aparatura de unica folosinta?Cel mai mare rau facut de colonizare a fost inducerea"civilizatiei"occidentale.Aplecata spre consum si neinteresata de prospectarea fiintei umane.Cine este de vina pentru lipsa de invatamant in lumea subdezvoltata?De unde sa poata finanta un invatamant gratuit niste guverne instalate de occidentali pentru folosul occidentalilor?Ca si in romania 9/10 intreprinderi sunt ale occidentalilor.Bastinasii raman cu munca si cu salariul mizer,iar banii adevarati se scurg inafara tarii in care sunt produsi.Iar in lipsa de orice distractie ,acei oameni servesc cel mai la indemana si mai ieftin drog(sexul).Ca nu au mijloace contraceptive e alta problema.In plus tot credinta ii prosteste si pe amaratii aceia.Vedanta ca si biblia se refera unor populatii aproape inexistente.Iar supravietuirea credintei se facea prin numarul de enoriasi.Faptul ca textele nu sunt actualizate e tot vina guvernelor si conducerilor religiilor.

 

Intr-o padure de copaci strambi, cel drept este stramb in ochii celorlalti.

Trei lucruri nu poti opri (cica): vantul , gandul si gura oamenilor. Mi-am zis, hai ca vantul il mai poti opri (controlul vremii), hai ca si gandul (tehnici meditatie, nirvana etc), dar gura oamenilor...ntzz. Gura oamenilor nu ar trebui sa ne intereseze daca credem ca adevarul e in noi. Isus era Adevarul si lumea nu l-a ascultat, erau toti impotriva, au strigat "Barabas". Nu lumea decide unde e Adevarul...Ei cu adevarurile lor, fiecare cu adevarurile lui...Dar dincolo de adevarurile personale si colective, exista adevarul divin care se poate afla, asa cum a zis Isus:"Cunoasteti Adevarul si el va face liberi".

"Prostimea inconstienta" e tinuta deliberat intr-o stare de animal de consum. Pentru altii , noi suntem "prostimea inconstienta".

"Prosti, dar multi".

Te vad aplecata spre Isus.Invatatura lui si iubirea lui.Se pare ca nu mai ai nevoie de altceva.El face mai simpla mantuirea.Il recunosti si gata.Minunea se produce.Esti mantuita.Ce nevoie mai ai tu de orient unde esti invatat sa te ridici prin puterea ta in picioare si sa poti sa privesti fata cea fara de pata?Lasa-i pe maestrii tai care fac bani prosstind oamenii pentru bani grei pe care ii iau de la naivi.De aceea si oferta lor e foarte larga.Il ofera pe dumnezeu si pe alah si pe ishwara la bucata.Doar sa le iasa lor bamul sa poata huzuri.Imi pare rau sa aud ca inclini sa le dai crezare celor fara nici un Dumnezeu.Care se cred atat de destepti incat ar putea sa il vanda si pe Krishna si pe Isus la pret de promotie,numai sa dai tu taxa ceruta.Te rog sa nu mai sustii aceste lepre cu pretentii de invatatori.Sau daca o faci fa-o din banii tai.Du-te la ei si te inchina lor,pentru suma ceruta.Numai pace iti doresc si minte sa eviti sarlatanii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×