Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Reconsiderarea Religiei Crestine

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Notiunea de bine si rau acaparate de marele stapan al intunericului? ar fi credibil caci de asta Satana este Tatal Raului si al Minciunii

 

Dumnezeu pozitiv?

Lumea creata de Dumnezeu pe pamant este lumea GROAZEI, a CRUZIMII si a MORTII tot ce este viu, planta, insecta sau animal este destinat unui sfarsit cumplit asa cum vedem peste tot in natura.

Dumnezeu nu a vrut sa evoluam nici noi ci sa ramanem la stadiul de animal, ucigas si victima!

Acest Dumnezeu este unul fals cu aspect de om pe care l-a creat dup chipul si asemanarea sa. (adica tot de origine animala ca noi)

El nu este Dumnezeul Creatorul Universului ci doar stapanul lumii acesteia!

A fost impotriva faptului ca omul sa cunoasca binele si raul!

L-a pedepsit cand acesta a devenit constient!

A ucis copii primii nascuti nevinovati.

A indemnat pe Moise la crima.

L-a nascut pe Isus in mod dubios.

L-a trimis pe fiu sa ne aduca nu pacea ci sabia, ura si dezbinarea.

Nu s-a implicat in salvarea lui Isus si nici nu i-a pedepsit pe criminali

A inspirat o carte cu o putere demonica imensa care orbeste, alieneaza si manipuleaza pana si mintile oamenilor cumsecade.

Aceasta carte indemna victimele manipularii ei sa dispretuiasca viata si cunoasterea si le promite o lume fantezista

Pe baza acestei carti oamenii manipulati de continutul ei demonic au comis cele mai ingrozitoare crime din Istoria Omenirii

Fanatizeaza si manipuleaza masele radicalizandu-le fiind pe zi ce trece un adevarat pericolde razboi religios ptr omenire.

 

Satana negativ?

Satana cel autentic, inainte de a fi sinonim cu diavolul a fost Marele Acuzator ceresc, procurorul ceresc sau marele judecator a lui Dumnezeu! Asa era cunoscut nu numai in Vechiul Testament ci si in Tanach Tora vechea carte sfanta a evreilor si la fel in religia vechilor persi zoroastrismul, el a fost prezentat pozitiv in VT si ulterior i s-a schimbat biografia in personaj negativ absolut in Noul Testament modificandu-i-se trasaturile de caracter doar doar ptr ca clerul avea mare nevoie de o tinta falsa care sa intruchipeze idea de negativ absolut pe care s-o opuna in antiteza cu "bunul" Fals Dumnezeu Criminal din Biblie!

Ce a facut la facere Satana ? ...ne-a scos din starea de animalitate si ne-a facut sa fim oameni constienti asa cum sunt oamenii astazi!

Adica ne-a pus sa gustam din pomul cunoasterii

Si ne-a dat CONSTIINTA ...cand Eva si Adam s.au ascuns de rusine si bun simtz....

 

Astfel, astazi folosind darul oferit de Marele Judecator satana evoluam si ne mantuim singur de suferinta.

 

I-o fi convenind lui Dumnezeu ca ne-am indepartat de animalitate si am devenit ca UNII DIN EI !!!!!!!?????????

 

Raspunsul e clar ca Buna Ziua ..... Dumnezeului Biblic NU ...dar adevaratului Creator fara nume (poateVIATA) DA?

Ptr ca VIATA a iesit iesit in castig prin progresul nostru facand un mare pas inainte in evolutia materiei de la Amorf la Divin!

 

Concluzia e ca "lucrarea diavolului" nu o vom gasi nici macar in Biblia "satanista" a lui La Vay (care pune accent deosebit pe cultivarea inteligentei si dezvoltarea ratiunii) ci in BIBLIE! !!

Si linia de despartire este clar trasata ...Biblia a adus numai rau ...asa cum si lumea creata de Dumnezeul biblic e cruda si sangeroasa si stiinta ajunsa doar pe maini unde CONSTIINTA e BAZA ne-a adus numai bine!

Oare satana sa fie mesagerul constient al CREATORULUI?

Va rog pareri pro si contra cu argumente luate din registrul logicii si al religiilor ...inclusiv citate scurte!

Scumpule, cred ca ai bitii schimbati... :focus: 0 in 1 si 1 in 0, asa se explica de ce il consideri pe Dumnezeu ceea ce altii il considera pe Satana si invers.

Se mai zice ca Lucifer e primul revolutionator de lumi, dar nu putem sa Il uram pe Dumnezeu pentru asta. Poate asociezi cuvantului Dumnezeu o idee nu prea benefica; atunci foloseste cuvinte gen Divinitate , Supremul Absolut etc

Dumnezeu (Divinitatea, Cel de Sus, Spiritul Suprem, Viata etc) este dincolo de bine si rau. Binele si raul sunt instrumente in mana lui, pentru ca un program zipuit cum suntem noi sa ne dezarhivam pe masura ce suntem supusi presiunilor fortelor din acest univers. Acest univers are anumite legi, alte uni-versuri si pluri -versuri au alte legi. Deocamdata ne chinuim sa le invatam pe astea. Si intr-adevar nu e usor. De aceea ti se pare Viata cruda... Dar e necesar...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scumpule, cred ca ai bitii schimbati... :focus: 0 in 1 si 1 in 0, asa se explica de ce il consideri pe Dumnezeu ceea ce altii il considera pe Satana si invers.

Se mai zice ca Lucifer e primul revolutionator de lumi, dar nu putem sa Il uram pe Dumnezeu pentru asta. Poate asociezi cuvantului Dumnezeu o idee nu prea benefica; atunci foloseste cuvinte gen Divinitate , Supremul Absolut etc

Dumnezeu (Divinitatea, Cel de Sus, Spiritul Suprem, Viata etc) este dincolo de bine si rau. Binele si raul sunt instrumente in mana lui, pentru ca un program zipuit cum suntem noi sa ne dezarhivam pe masura ce suntem supusi presiunilor fortelor din acest univers. Acest univers are anumite legi, alte uni-versuri si pluri -versuri au alte legi. Deocamdata ne chinuim sa le invatam pe astea. Si intr-adevar nu e usor. De aceea ti se pare Viata cruda... Dar e necesar...

Inseamna ca cei care cred in dumnezeu crackuiesc ii sistemul !Analogia e buna,nu i logica.In cele ce expui induci idea de dezvoltare progresiva!Inseamna ca cine nu detine winzip sau tar gz e mort sau condamnat sa moara?Vezi ca il ajungi pe iosofat cu analogiile astea.Cred ca reconcilierea depinde de cat sunt de dispusi conducatorii religiosi sa lase din mandria si venitul lor in folosul umanitatii.Insa atata timp cat in crestinism si islamism fundamentalismul este a el acasa sunt slabe sperante.Intoleranta nu este numai un pacat ci o jignire la adresa celorlalte credinte sau culte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti cum s-au inradacinat lucrurile?! Daca parjolul, molima, amenintarile, moartea vin de la D-zeu ------>stie D-zeu ce face, oricum toate-s spre binele omului. Daca toate astea vin de la Satan------>e de rau, e de iad !.

 

Ambele forte (D-zeu, Satan) au unele verbe in comun (ucid, imbolnavesc, masluiesc etc) si fiecare are metoda lui de corijare, conteaza sfarsitul unde ajungem si ce ajungem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inseamna ca cei care cred in dumnezeu crackuiesc ii sistemul !Analogia e buna,nu i logica.In cele ce expui induci idea de dezvoltare progresiva!Inseamna ca cine nu detine winzip sau tar gz e mort sau condamnat sa moara?Vezi ca il ajungi pe iosofat cu analogiile astea.Cred ca reconcilierea depinde de cat sunt de dispusi conducatorii religiosi sa lase din mandria si venitul lor in folosul umanitatii.Insa atata timp cat in crestinism si islamism fundamentalismul este a el acasa sunt slabe sperante.Intoleranta nu este numai un pacat ci o jignire la adresa celorlalte credinte sau culte.

Dezvoltarea progresiva exista, Isus spunea :"Tatal meu lucreaza , si Eu lucrez".

Omenirea a evoluat ceva din Neandertal pana acum , nu crezi? :airkiss:

Cine nu detine Winzipul...Daca fiinta, intr-un timp dat, de exemplu pana la The Big Crunch, nu reuseste sa se dezipuiasca , adica ramane blocat, nu aduce roade (nu inmulteste talantii), calitatile divine raman nemanifeste, atunci apare o reciclare a fiintei; daca scanteia divina e indistructibila, nu dispar decat celelate trupuri, de exemplu cel fizic, eteric , astral etc...Daca reusesti sa ajungi cu constiinta pana la nivelul scanteii divine, (ceea ce ziceau hindusii : Atman devine una cu Brahman), atunci nu percepi disparitia fiintei proprii, pe care de obicei o confundam cu celelalte trupuri.

Daca constiinta ta se ridica la nivelul scanteii divine, atunci nu se mai percepe moartea, ca o disparitie, ca extinctie, caci e ca si cum ai intra in vis in stare constienta... Adica esti constient si cand frecventa creierului scade sub 10 Hz, numita de unii frontiera psi, sub care se manifesta fenomenele para , precum telepatia, clarviziunea etc...

Sub 10 Hz e starea alfa, multi ajungem constienti aici, dar baiul e ca nu multi ajung constienti, cand frecventa scade pana la undele teta, delta , aproape de 4 Hz . Dupa parerea mea se ajunge in ceea ce orientalii numesc samadhi , cand esti consteint la 0Hz. Cred ca aceasta este starea de care se vorbeste prin disparitia mintii, dar totusi se pastreaza constiinta, cand de fapt se ajunge cu constientul la nivelul inconstientului colectiv; atunci nu mai exista pentru acea persoana inconstient, caci lumina constiintei a alungat tenebrele necunoasterii. Atunci el o sa fie o persoana eliberata. Pana acum doar am citit despre acesti oameni eliberati, dar nu cred sa fi vazut vreunul... Desi in Romania sunt multe persoane cu sidhisuri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dezvoltarea progresiva exista, Isus spunea :"Tatal meu lucreaza , si Eu lucrez".

Omenirea a evoluat ceva din Neandertal pana acum , nu crezi? :airkiss:

Cine nu detine Winzipul...Daca fiinta, intr-un timp dat, de exemplu pana la The Big Crunch, nu reuseste sa se dezipuiasca , adica ramane blocat, nu aduce roade (nu inmulteste talantii), calitatile divine raman nemanifeste, atunci apare o reciclare a fiintei; daca scanteia divina e indistructibila, nu dispar decat celelate trupuri, de exemplu cel fizic, eteric , astral etc...Daca reusesti sa ajungi cu constiinta pana la nivelul scanteii divine, (ceea ce ziceau hindusii : Atman devine una cu Brahman), atunci nu percepi disparitia fiintei proprii, pe care de obicei o confundam cu celelalte trupuri.

Daca constiinta ta se ridica la nivelul scanteii divine, atunci nu se mai percepe moartea, ca o disparitie, ca extinctie, caci e ca si cum ai intra in vis in stare constienta... Adica esti constient si cand frecventa creierului scade sub 10 Hz, numita de unii frontiera psi, sub care se manifesta fenomenele para , precum telepatia, clarviziunea etc...

Sub 10 Hz e starea alfa, multi ajungem constienti aici, dar baiul e ca nu multi ajung constienti, cand frecventa scade pana la undele teta, delta , aproape de 4 Hz . Dupa parerea mea se ajunge in ceea ce orientalii numesc samadhi , cand esti consteint la 0Hz. Cred ca aceasta este starea de care se vorbeste prin disparitia mintii, dar totusi se pastreaza constiinta, cand de fapt se ajunge cu constientul la nivelul inconstientului colectiv; atunci nu mai exista pentru acea persoana inconstient, caci lumina constiintei a alungat tenebrele necunoasterii. Atunci el o sa fie o persoana eliberata. Pana acum doar am citit despre acesti oameni eliberati, dar nu cred sa fi vazut vreunul... Desi in Romania sunt multe persoane cu sidhisuri...

Daca sustii inca aceasta ipoteza inseamna ca tu sustii evolutionismul.Unde intervine mila si harul lui Dumnezeu?Si de ce numai in unele cazuri?Iarasi simpatii si antipatii personale parca blestemul jizesc este asupra noastra.Fiecare crede ca stie ,ba mai mult sustine ca doar unii sunt eligibili.Io imi vine sa ma predau de buna voie mortii decat minciunii perpetue.Acel dumnezeu care alege nu se stie dupa ce criterii nu exista.Poate mintea noastra limitata poate ingradi forta divina.Acel dumnezeu mort de invidie si inima rea eu speram ca a murit in sufletul tau si de-acum lasi loc dumnezeului viu.Vii cu filozofii,ba mai mult si cu experimente verificate din trairile celor ce incearca sa intre in shamadi ,apoi iar plesnesti cu biciul crestin.Hotareste-te.Minciuna crestina nu poate sta la masa cu realitatea si adevarul.numai sanatate iti doresc.

PS.Constiinta sau gandul de existenta trebuie sa dispara inaintea intrarii in shamadi.Atunci esti chiar SAT CHI ANANDA.Insa nu trebuie sa vina nimeni cu lumanari si tamaie sa faca circ.Esti doar ce a mai ramas din tine si DIVINUL.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca sustii inca aceasta ipoteza inseamna ca tu sustii evolutionismul.Unde intervine mila si harul lui Dumnezeu?Si de ce numai in unele cazuri?Iarasi simpatii si antipatii personale parca blestemul jizesc este asupra noastra.Fiecare crede ca stie ,ba mai mult sustine ca doar unii sunt eligibili.Io imi vine sa ma predau de buna voie mortii decat minciunii perpetue.Acel dumnezeu care alege nu se stie dupa ce criterii nu exista.Poate mintea noastra limitata poate ingradi forta divina.Acel dumnezeu mort de invidie si inima rea eu speram ca a murit in sufletul tau si de-acum lasi loc dumnezeului viu.Vii cu filozofii,ba mai mult si cu experimente verificate din trairile celor ce incearca sa intre in shamadi ,apoi iar plesnesti cu biciul crestin.Hotareste-te.Minciuna crestina nu poate sta la masa cu realitatea si adevarul.numai sanatate iti doresc.

PS.Constiinta sau gandul de existenta trebuie sa dispara inaintea intrarii in shamadi.Atunci esti chiar SAT CHI ANANDA.Insa nu trebuie sa vina nimeni cu lumanari si tamaie sa faca circ.Esti doar ce a mai ramas din tine si DIVINUL.

De ce sa nu sustin ideea de evolutie? Insasi ideea de evolutie arata mila lui Dumnezeu, ca El doreste ca noi sa evoluam; si Isus spunea ca "o sa faceti lucruri mai mari decat acestea" , pentru ca totul evolueaza. Suntem cu totii Fii de Dumnezeu dar nu am constientizat inca. Chiar daca spunem "Tatal nostru" nu o constientizam ...

Cea ce percepi tu ca " mort de invidie" e numai Lucifer, el s-a dezumflat cand a vazut ca a fost creata o noua fiinta , iar Dumnezeu se manifesta prin el.

Topicul spune bine: reconsiderarea religiei crestine, adica voi care considerati crestinismul ca minciuna trebuie sa reconsiderati ce credeti. :airkiss:

Biciul crestin , care bici crestin ? El exista in stare naturala in natura. Daca nu respecti regulile o iei cu biciul. Daca cineva iti spune "nu pune mana ca te curentezi " si tu nu asculti asta nu inseamna ca Dumnezeu e crud. Legile spirituale , energetice etc sunt la fel ca cele fizice: ele trebuie respectate ca ...iar apare biciul .:stars:

Cred ca e o diferenta intre constiinta si gandul de existenta. Constiinta nu e un gand... Parerea mea.

Editat de Arcadia2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sa nu sustin ideea de evolutie? Insasi ideea de evolutie arata mila lui Dumnezeu, ca El doreste ca noi sa evoluam;

Evoluam e clar ...din ce? din lut sau din stramosi comuni cu maimuta?

. Suntem cu totii Fii de Dumnezeu dar nu am constientizat inca.
Cum sa nu ...doar de aceea noi ca oameni ne consideram net superiori omului Isus.
Cea ce percepi tu ca " mort de invidie" e numai Lucifer, el s-a dezumflat cand a vazut ca a fost creata o noua fiinta , iar Dumnezeu se manifesta prin el.

La care Lucifer te referi la cel din Apocalipsa la Apocalipsa 22 16????

Topicul spun bine: reconsiderarea religiei crestine, adica voi care considerati crestinismul ca minciuna trebuie sa reconsiderati ce credeti.
Ca ai dreptate ... el trebuie reconsiderat ca Sarlatanie!
Legile spirituale , energetice etc sunt la fel ca cele fizice: ele trebuie respectate ca ...iar apare biciul .:giveheart:

Si biciul e Dumnezeu ???...pai nu mai BUN si MILOSTIV?

Cred ca e o diferenta intre constiinta si gandul de existenta. Constiinta nu e un gand... Parerea mea.

Adevarat constiinta este un "dar divin" care ne diferentiaza de animale!

Constiinta este mult superioara religiei ca te indeamna sa fi bun si moral din interiorul tau.

De ex. daca im imam fanatizat atata la ura prin religie 1000 de oameni acestia il urmeaza orbeste si prosteste ...daca i-ar mana Constinta nu s-ar mai lasa fanatizati!

 

La fel a fost si in evul mediu cand crestinii fanatizati de biblie aredeau pe rug necredinciosii!

 

Vezi cat de clar iti poti da seama cat de superioara e constinta religiei!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Evoluam e clar ...din ce? din lut sau din stramosi comuni cu maimuta?

Din materie cosmica . Cand zice lut se refera la vibratia lutului (pamant) care e mai joasa decat vibratia apei ,care e mai joasa decat cea a focului, decat cea a aerului, decat cea a eterului.

Cum sa nu ...doar de aceea noi ca oameni ne consideram net superiori omului Isus.
Isus a zis ca vom face lucruri mai mari decat a facut El, dar nu a spus si CAND. Unii au reusit sa mearga pe apa si sa materializeze hrana (vezi Tibet), dar unii inca se manaca intre ei (triburi bastinase).

 

Si biciul e Dumnezeu ???...pai nu mai BUN si MILOSTIV?

Biciul e efectul faptului ca bagi mana in priza si te curentezi, desi ti s-a spus sa nu o faci.

 

Adevarat constiinta este un "dar divin" care ne diferentiaza de animale!
Sa multumesti lui Dumnezeu ca ti-a dat constiinta si nu te-a lasat in starea de animal de acu x-lioane de ani.

 

De ex. daca im imam fanatizat atata la ura prin religie 1000 de oameni acestia il urmeaza orbeste si prosteste ...daca i-ar mana Constinta nu s-ar mai lasa fanatizati!

Unii si fara religie nu arata ca ar avea constiinta...

 

La fel a fost si in evul mediu cand crestinii fanatizati de biblie aredeau pe rug necredinciosii!
Atunci a fost cu totul altceva. Ai vazut Codul lui DaVinci?
Vezi cat de clar iti poti da seama cat de superioara e constinta religiei!!!

Constiinta fara religie... nu vad cum. Constiinta se dezvolta pe parcurs , ii trebuie un sistem de credinte si o disciplina, ca daca ai pune un copil in mijlocul junglei nu vad cum i s-ar dezvolta constiinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din materie cosmica . Cand zice lut se refera la vibratia lutului (pamant) care e mai joasa decat vibratia apei ,care e mai joasa decat cea a focului, decat cea a aerului, decat cea a eterului.

 

Da cine l-a oprit ca in loc de lut sa zica chiar vibratia lutului....daca nu stie sa se exprime atunci sa taca si sa ii lase pe toti EDIT de la Casa de Rugaciuni sa interpreteze Biblia si sa se exprime in locul LUI!

 

Biciul e efectul faptului ca bagi mana in priza si te curentezi, desi ti s-a spus sa nu o faci.
Dar ce vina are bietul copil cand isi baga degetele in priza sa-l mai biciuiasca si Dumnezeu pe langa faptul ca se electrocuteaza ca oricine ar face o asemenea prostie?

 

Sa multumesti lui Dumnezeu ca ti-a dat constiinta si nu te-a lasat in starea de animal de acu x-lioane de ani.

 

Daca citesti mai atent geneza vei vedea ca sarpele ne-a dat constiinta ... ba in plus Dumnezeu s-a mai si suparat ptr asta!

 

Unii si fara religie nu arata ca ar avea constiinta...
Asa-i !.... dar mai mult ne arata aia cu religie lucrul acesta!

 

Atunci a fost cu totul altceva. Ai vazut Codul lui DaVinci?

 

Nu a fost nimic altceva ,,,ci o consecinta a religiei care prosteste indobitoceste si fanatizeaza masele.

Nu te lua dupa filme ...ai xmple in realitatea istorica!

 

Constiinta fara religie... nu vad cum. Constiinta se dezvolta pe parcurs , ii trebuie un sistem de credinte si o disciplina, ca daca ai pune un copil in mijlocul junglei nu vad cum i s-ar dezvolta constiinta.

Ptr dezvoltarea constiintei nu ai nevoie niciodata de minciuna si sarlatanie ...adica de religie .... iti ajunge sa te bazezi pe legile eticii ...oricum acestea sunt aduse la Zi si nu incurajeaza sclavagismul ca legile lui Moise!

Editat de dark_light
limbaj jignitor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog pareri pro si contra cu argumente luate din registrul logicii si al religiilor ...inclusiv citate scurte!

 

 

 

scurte, nu zic...dar multe, dacă mă uit la postarea tal de mai sus...hm... sau nu de astfel de citate vorbeşti?hihi...

 

 

 

 

 

cert e că că nici la logică, nici la informatică schimbarea lui 1 cu zero nu are semnificaţia de..."taman pe dos"....arcadia cred că avea impresia asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×