Sari la conținut
Forum Roportal
Armina

Ce opere va plac cel mai mult?

Evaluează acest topic


Postări Recomandate

Tosca, Giacomo Puccini in general.

 

"E lucevan le stelle,

e olezzava la terra

stridea l'uscio dell'orto,

e un passo sfiorava la rena.

Entrava ella, fragrante,

mi cadea fra le braccia.

Oh! dolci baci, o languide carezze,

mentr'io fremente le belle forme discogliea dai veli!

Svani per sempre il sogno mio d'amore...

L'ora e fuggita e muoio disperato!

E non ho amato mai tanto la vita! "

 

Cu toate acestea, regret nespus ca nu s-au mai montat operele lui Wagner. O prietena care a facut Conservatorul, mi-a explicat ca rolurile, in special cele feminine necesitata o serie de calitati particulare care sunt foarte rare - dar ca totusi pot fi substituite cu profiluri mai "standard" - soprana, tenor, e.g.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, Aida, Tosca, Traviata...dar trebuie sa recunosc ca-mi plac mai mult operetele, in special cele ale lui Lehar, Kalman! "Sylvia" e preferata mea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Carmen, Aida, Tosca, Traviata...dar trebuie sa recunosc ca-mi plac mai mult operetele, in special cele ale lui Lehar, Kalman! "Sylvia" e preferata mea!

Tosca imi place si mie enorm de mult(este una dintre operele mele favorite alaturi de Rigoletto), am o varianta cantata de Callas, absolut superba, Traviata tot cu Callas, cea mai minunata pe care am ascultat-o pana acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi plac multi si foarte multi artisti ai scenei. Imi place Puccini, Verdi, Mozart, Orf, etc etc.

DAR

Acum, am o preferinta aparte pentru CARMEN de BIZET, poate si pentru ca dupa ce mi-am sdus din Italia dvd-ul cu opera filmata de regizorul Francesco Rosi, acolo, in Spania actiunii operei...fara decoruri somptuoase, fara farduri si fara zorzoane...cu o JULIA MIGENES-JOHNSON de neegalat alturi di PLACIDO DOMINGO, nu mai contenesc sa il pun...! Daca nu l-ati vazut, merita sa vedeti acest film, o opera filmata de fapt! :)

 

Voi mai scrie aici.

 

 

 

In primul rand, am o intrebare...Opera aceasta e ca un film, in 1980 facuta ?

Ca am vazut si eu o productie Carmen din tineretile lui Domingo, cu o tipa actrita, care avea veleitati de cantareata de opera,si care a facut un rol bestial !!! Dar nu stiu daca e acelasi lucru...

 

Despre topic, am votat ce era de votat :P

 

Personal il ador pe Mozart, si cei ce ma cunosc stiu de ce. Dar mai sunt unele opere deosebite, si mi-e ciuda ca nu am tipul de voce potrivit, pentru a le canta...(macar in baie :flowers: )

 

Cu riscul de a deveni carcotasa...My Fair Lady, Voievodul...Silvia...bla bla...nu sunt opere...dar banuiesc ca stia persoana respectiva care a conceput sondajul, nu ?

 

O opera superba : FIDELIO ! Beethoven a scris numai una, dar buna ! Imi place cum conduce vocea, instrumental, si mezanscena e destul de miscata, nu e plictisitoare, ca epoca din care facea el parte...

 

Apoi...imi plac toate operele lui Puccini, pentru cum a combinat el opera cu dramaturgia, nu a lasat nici o secunda neexploatata, firul epic se continua, fara a ne lasa loc de plictiseala amara :o:

 

Voi reveni ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×