Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Isus e / a fost Dumnezeu Tatal?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca ar trebui sa stabilim si ce inseamna "simplu om" in aceasta discutie...Eu cred ca este simplu om pentru ca era din carne si oase...cred ca este Fiul lui Dumnezeu pentru ca a fost facut din acesta...cred ca a avut Spiritul Sfant si cred ca invataturile sale sunt bune...Deci undeva adevarul il vad la mijloc...

 

OM spre deosebire de om, inseamna exact ce spunea Isus ca este el insusi ...adica intr-un OM locuieste TATAL adica Dumnezeirea si asta nu numai in Isus ci in zeci de milioane de oameni adevarati in zua de azi.

 

De la acestia ne si vine mantuirea ...din viata si faptele lor, nu din moartea total inutila a personajului istoric Isus!

Invataminte improspatate si aduse la zi avem de unde sa le luam asa ca e inutil sa ne mai ghidam dupa Biblie!

 

Nici Isus nu a facut-o si stie de ce!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata alte pasaje in care se spune lamurit ca duhul din trupul lui Isus a fost Duhul Tatalui.

 

Isus ca om, a fost fiul lui Dumnezeu, dar ca Duh a fost Tatal:

 

1După ce a vorbit

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iata alte pasaje in care se spune lamurit ca duhul din trupul lui Isus a fost Duhul Tatalui.

 

Isus ca om, a fost fiul lui Dumnezeu, dar ca Duh a fost Tatal:

 

1După ce a vorbit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marinarule, tu de ce crezi ca Satan va fi legat 1000 de ani si apoi aruncat in Iazul cu Foc?

 

Satan nu accepta cuvantul lui Dumnezeu, nici argumentatia sa logica care ne-o da in Biblie. Satan e tata minciunii, de aceea trebuie neaparat sa fie legat.

 

Nebunii parca mai demult erau pusi in camasa de forta, la fel si satan trebuie sa fie legat, iar dupa ce va fi legat, chiar si tu vei cunoaste ADEVARUL, si multi altii ca tine care acum sunt lasati de Dumnezeu in puterea minciunii.

Ce conteaza ca va fi prea tarziu, important e sa afle toata lumea ADEVARUL, fie ei mantuiti, fie condamnati. Asta e important, adevarul despre Cristos sa triumfe, fiindca prin acel adevar, lumea va fi curăţită de şarlatanii religiilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marinarule, tu de ce crezi ca Satan va fi legat 1000 de ani si apoi aruncat in Iazul cu Foc?

 

Nu cred nimic cu privire la asta pentru ca nu stiu...

 

Satan nu accepta cuvantul lui Dumnezeu, nici argumentatia sa logica care ne-o da in Biblie. Satan e tata minciunii, de aceea trebuie neaparat sa fie legat.

 

Nebunii parca mai demult erau pusi in camasa de forta, la fel si satan trebuie sa fie legat, iar dupa ce va fi legat, chiar si tu vei cunoaste ADEVARUL, si multi altii ca tine care acum sunt lasati de Dumnezeu in puterea minciunii.

Ce conteaza ca va fi prea tarziu, important e sa afle toata lumea ADEVARUL, fie ei mantuiti, fie condamnati. Asta e important, adevarul despre Cristos sa triumfe, fiindca prin acel adevar, lumea va fi curăţită de şarlatanii religiilor.

 

Ce este logic(adica este adevarat, real) nu poate sa fie mincinos dar ce nu este logic(adica este fals) cu siguranta este mincinos... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E suficient sa spun ca Biserica Ortodoxa sau Catolica cred ca Isus e Tatal, iar secte ca Martorii lui Iehova cred ca Isus e simplu om. Iar alte secte la fel, cred ceva dubios, pe aproape.

 

Toata lumea cunoaste cine sunt martorii lui iehova, iar cine nu cunoaste poate citi aici

http://www.razboiulnevazut.org/articol/85/...orii-lui-Iehova

 

Nu secte ca martorii lui iehova sau adepti de ai lor pot sa spuna verzi si uscate despre Isus.

 

Doar Biblia e autorizata sa ne spuna cine e Isus. Nu Biblia modificata pe care o studiaza martorii, ci biblia originala, pe care ei sustin ca nu mai exista, si prin urmare sunt indreptatiti sa aduca modificari din care sa nu mai reiasa ca Isus e Duhul Tatalui in trup de om, ci e un duh facut, nascut, cum vrei sa-i spui.

 

Ori Biblia spune ca prin Isus sta in fiinta lumea si Cerul, prin urmare Isus e Dumnezeu, nu duh facut.

 

Orice om cu logica intacta isi da seama cine e Isus, si orice om aflat sub influenta demonilor habar nu are cine a fost Isus. Si nici nu va avea, fiindca duhul lui nu e din adevar si nu va mosteni viata vesnica, desi spera.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
secte ca martorii lui iehova sau adepti de ai lor pot sa spuna verzi si uscate despre Isus.

 

Doar Biblia e autorizata sa ne spuna cine e Isus.

 

Nu ai vrea sa ne spui si noua cine a autorizat-o ???? ...eventual sa ne dai detalii unde si cand sa facut acest lucru ..... zau ca e important!

 

O fi autorizata-o "Sfanta Minciuna"??? ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este autorizata la camera de comert? Sper sa aiba certificat de garantie si sa respecte normele europene ....Autorizata :o: ....De fapt cam asa este, orice prostie este "autorizata" instant.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×