Sari la conținut
Forum Roportal
Desert_Rose

Ciorbe, supe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Supa Cerma de Cartofi am preparat, cea mai buna din supele de cartofi asta este dupa parerea mea, dar nu-l prefac in crema.   

Se pune ceapa tocat marunt la prajit, cartofi curatati si taiati in cubulete peste si se amesteca si se lasa sa se prajeasca.   Se presara faina alba cernuta in prealabil, depinde de cantitate cat face fiecare sa nu fie nici doar apa, dar nici apret.   Cand se ingalbeneste faina, se adauga boia dulce, smantana, sare-piper, patrunjel tocat si apa sau zeama de la supa cate putin sa nu fie nici prea subtire si se da in fiert la foc moderat.   La noi nu ajunge niciodata oricat prepar, si nici crutoanele.  Cu lingura de lemn amestec in oala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ciorba_lingura-300x200.jpg

Eu daca vreau sa mananc fasole, trebuie sa fie vizibil in farfurie, dar pe poza asta nu este.    Morcovi si cartofi mananc in alte ocazii.  Corcodusi cred ca n-am gustat in viata mea, in State     n-am vazut nici in piata ca pe timpul verii nu este din cauza caldurii.   Eu nu mananc nici un fel de ciorba!!!   Din cate cunosc romanii care consuma ciorbe la greu, mereu cu carne il vor.                   

Una din cunostinte mi-a adus din Romania Leustean uscat cu un brat mare cu ani in urma ca deja ei s-au saturat.   Dupa vreo 6 luni vine desperata dupa Leustean si a laut totul inapoi ca eu tot nu-l folosesc, iar daca era acasa la ea, deja prietenele l-ar fi ridicat.   Eu l-am mai uscat, spart praf si in borcan l-am tinut, asa se pastreaza perfect.    Pana si cozile mi le-a cerut, stia ca nu arunc nimic mai ales ca aici nu de gasesc.   Atunci tot ma gandeam sa fac o ciorba dar ...nu i-a venit randul. 

Supa de fasole mai apare pe masa dar si in alte forme boabele uscte de fasole ca si cel verde.   Boabele uscate fierte le mai adaug intr-un fel de tocana de legume cu ardei, ceapa, rosii si usturoi plus verdeata si imediat se termina.   

https://evz.ro/reteta-unei-ciorbe-de-fasole-pe-care-putini-romani-au-incercat-o-modul-in-care-este-acrita-o-face-un-deliciu-greu-de-refuzat.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmmm, mi-am adus aminte de o supa crema de linte pe care o faceam demult cand erau copiii mici. Ar trebui sa mai incerc, am cam uitat reteta. Ia sa caut.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu faceam foarte des linte scazut cand erau copiii acasa si el lucra.   Mi-am facut o reteta cum imi place mie ca cei din India o cam incarca nu zeci de ingrediente iuti si aromele lor nu le sufar.  Gatesc ce pot sa mananc din toate specialitatile pe planeta.  Aici Lintea este foarte proaspat ca se consuma la greu si este ieftin in magazinele etnice in cantitate mai mare.  

Se umfla de 3 ori lintea de la forma uscata si asta se socoteste, se spala foarte bine in strecuratoare sub robinet pana-i clara apa.  Eu nu risc si nu economisesc apa sau altceva.

Reteta mea este simpla dar putin timp necesita pregatirea ingredientelor inainte de preparare.   Spal lintea si ramane in strecuratoare pana-i vine randul in cratita.  

Toc 2-4 cepe mari Julian si le pun in ulei destul intr-o cratita la prajit, amestec destul dar se va praji rosu pana se sfarma aproape.   Aici se pierde timp dar asta-i da gust.

Curat 2 capatini de usturoi si o bucata de Ginger cat un ou, le razuiesz pe partea de lamaie al razatorului unu peste altu ... si in rand dupa linte.

O legatura de Cilantro si una de Marar spal si toc dar nu extrem de marunt si trece ultima in rand, dupa ce le scot din cabinet sare-piper-boia dulce.

Spal 4 rosii, le sterg bine si intra in cratita cu ceapa sa crepe pielita sa-mi fie usor de decojit, le intorc pe 2 parti si nu las sa scurga zeama in ulei.   

Mai spal si 1 ardei gras si uscat pun tot acolo in cratita ca ceapa tot nu este gata inca.   Mai curat de vene si seminte si 2 ardei iuti Jalapeño si cand nu mai este iute il pun la fel intre ceapa tot pentru a fi usor de scos pielita ca are o aroma placuta iar mancarea asta cere arome.   Cand ardeii sint gata de curatat le scot si le toc dar nu prea marunt si impreuna cu rosii le las intr-un caston cu zeama lor.  

Am grija sa se prajeasca ceapa crocant si scot o parte de ceapa in cratita care va reveni ca decoratie pe deasupra in castronul de servit.   Pana-i vine randul se si usuca si este crocant.

In ceapa ramasa adaug o lingurita de boia dulce, next Ginger cu usturoi, repede amestec, lintea, sare si piper si rosiile cu ardeii bine amestecat.  Daca este nevoie pun si ceva apa sa se fiarba ca rosiile contin destula apa ca si ardeii.   Au nevoie de lichid sa se umfle, se gusta mereu cateva boabe, iar cand sint aproape gata se adauga verdeata, iar ceapa prajita in farfurie ca sa ramana crocant.   Daca voiam sa fie si mai bogata masa, faceam si o tocanita de vita foarte scazut si adaugau peste linte cu orez. 

Copiii mancau umplut in Pita Bread cu salate frunze verzi, sau il invarterau intr-o tortilla cu niste orez alb si salate si mai faceam si Salsa dar nu iute.       

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://playtech.ro/stiri/secretul-lui-chef-catalin-scarlatescu-pentru-o-ciorba-delicioasa-ingredientele-care-fac-diferenta-551693?utm_source=EGO.ro&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

"„Primul secret e cum îți alegi apa cu care faci ciorba. Nu v-a trecut niciodată prin cap să lăsați apa din care facem ciorbă cel puțin 24 de ore să stea. De ce florarii pun tot timpul apă stătută la flori? Pentru că mai zboară din clor”, a dezvăluit Chef Cătălin Scărlătescu, într-o intervenție pentru revista Click!."

*Eu nu folosesc deloc apa din robinet in mancare, nici macar la fiert cartofi in coaja ca strica gustul la toate, nu numai la ciorba.  Ceai sau cafea este foarte scarbos din apa oferit pentru uz casnic, noi cumparam si apa de baut in sticlute iar pentru gatit in sticle mari de 20 de litri.*   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

detoxifierea vaselor de sânge         Supă de Usturoi    Usturoi-300x178.webp

N-am de gand sa gatesc asa ceva, doar de curiozitate atasez reteta sa vedem pana unde se intinde mintea umana intr-o zi senina de vara!   

Inainte de toate avem nevoie si de Supa de Pui, ca parte din supa ieftina de usturoi  :chef:   Era sa uit ca preparam un LEAC contra Boli, nu exact o mancare al saracului cum s-ar crede ca ar fi supa asta, iata dovada savantilor si ganditorilor de meserie!   In comparatie cu pretul Antibioticelor, este un chilipir supa asta si cea de Pui, asta a cert, dar nimic nu va fi organic din ingrediente, doar la duzina la preturile de azi.   Chiar voi numara cate capatani de usturoi am nevoie pentru 50 de catei, considerand ca obtinem de diferite marimi dintr-o capatana  :surrender:    Dar acele 3 cesti de paine uscata imi dau de gandit  :bb: sa fie vechiturile din frigidere si congelatoare  (avem mai multe decat una din acest aparat) sau e vorba de crutoane.  

M-am dus la cumparaturi ca nu aveam destule ingrediente pentru Supa de Pui, dar pentru Omu' am de facut ca nu se simte deloc bine!!!  Ameteste.   Poate o supa il fixeaza bine inapoi pe linia/sina de urmat.   

"Oamenii de știință de la Universitatea Washington spun chiar că usturoiul ar fi de 100 de ori mai eficient decât antibioticele utilizate frecvent în anumite boli."

Ingrediente: - 50 de catei de usturoi; - 6 cesti de supa de pui; - 2 linguri de unt; - 2 linguri de ulei de masline; - 2 cepe, taiate cubulete; - 1 lingura de cimbru tocat; - Verdeata (frunze de dafin,                              patrunjel, cimbru); - 3 cesti de paine uscata; - 1 cana de smantana.

https://www.doctorulzilei.ro/supa-de-usturoi-leac-pentru-multe-boli-consuma-cat-poti-de-des/

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Apoi, incalziti 2 linguri de ulei de masline si doua de unt la foc mediu. Adaugati ceapa si caliti-o timp de 10 minute si adaugati usturoiul. Puneti bulion si ierburi dupa gust. Faceti focul mai mic la cuptor, adaugati painea si lasati-o cateva minute pana ce se inmoaie."

Nu mi-e clar aici, usturoiul e in cuptor, dar untul, uleiul și ceapa se pun in tigaie... Unde dau focul mai mic?

 

Editat de Amarena
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am avut chef de curatat usturoi sa vad din cate capatini obtin 50 de catei, mi-a trebuit 5, dar numai vreo 7-8 catei sint mai marisori iar restul miniaturi reduse la marime in fiecare capatina!!!  Mi-a luat o vreme si acest job, exact cand nu aveam nevoie, dar ma va ajuta.    Ma gandeam chiar daca as vrea sa prepar acea supa de usturoi, n-am supa de pui ca l-a terminat sotul, se vindeca mereu  de la acest medicament miraculos, si-l bea cu cana de jumate litru cu patrunjel tocat marunt si se simte mai bine.   Deja lumea stranuta prin magazine si deloc nu a scazut temperatura aerului si nici n-are de gand.   

Modul de preparare imi da de gandit, in cuptorul meu la 180*se face scrum sau si ala dispare intr-o ora si jumatate, un curcan este aproape gata in acel timp.  Eu n-as experimenta cu reteta asta ca are foarte multe greseli in locuri esentiale.   Prefer sa fac piftie, si-l mananc cu pofta, nu ajunge niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×