Sari la conținut
Forum Roportal
Desert_Rose

Ciorbe, supe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Lovage +  Sarea de Bucatarie - GatimOnline = Strica gustul ciorbei!!!

Mereu invatam ceva, dar e cam descoperire tarzie si cei care mananca ciorbe s-au cam obisnuit cu gustul traditional, nu-l vor adapta noutatea cu usurinta.

Sincer, eu nici nu cred asta desi nu mananc ciorba doar supa in care pun sare chiar destula la inceput dar patrunjelul tocat doar fiecare in farfurie, ca in amerika am auzit de la multe ca nu vor ieburi de la gura vitelor, nu marar, cilantro, patrunjel ca de leustean aici deloc n-au habar pe coasta de West, mai bine zis dincolo de Mississippi si pana la Pacific dar nici de ciorba n-au auzit, iar supa vine in conserva!!!   No problem  :chef:

https://www.impact.ro/nu-mai-pune-aceste-ingrediente-in-ciorba-e-gresit-ii-strica-tot-gustul-445404.html?utm_source=Impact+Interior&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciorba de raci  nu e făcută de fapt  din crustacee. Foto: Valeru Ciurea    Ciorba de raci NU e făcută de fapt din crustacee :eek:

"Ciorba de Raci e una dintre mâncărurile olteneşti de post care îi scotea pe ţărani din impas în timpul iernii. Întâlnită în satele din sudul Olteniei, ciorba e o mâncare de post, fără vreo legătură cu crustaceele. Singura asemănare este culoarea „racilor“, de aici şi denumirea ciorbei.   

Racii reprezintă, de fapt, un soi de ardei roşu, care poate fi uscat şi păstrat pentru iarnă, pentru că este mai puţin cărnos. La sfârşitul verii, oltencele îl recoltau şi îl înşirau pe aţă, pentru a-l folosi iarna - copt pe plită sau în cuptor şi servit fie cu mujdei de usturoi, fie umplut. În funcţie de umplutură, cu aceşti ardei se face ulterior ciorbă sau pot fi pregătiţi cu sos." 

https://click.ro/lifestyle/retete/retete-ciudate-de-pe-vremea-bunicii-bucate-2223395.html?campaign=cross&utm_medium=article_page&utm_source=adevarul.ro

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te ia răceala?   Încearcă rețeta aceasta de supă de pui cu tăiței ... cu Turmeric 

 

*Inainte de a-l prepara si adauga 2 pungi de condimente frunze,  1 lingură de cimbru,  1 1/2 linguriță de turmeric, te gandesti daca ai putea gusta ce ai facut!!!   Eu nu suport turmeric in nimic desi se reclama in toate alea dar are un miros pe care-l vei transpira si n-o sa-ti placa!!!   Eu nu merg aproape de asta si totusi supa mea de pui iese grozava!!!  Zic numai sa nu plangeti ca ati cheltuit pe pui si nu se poate manca tot ce mananca cei din India.  

Intr-o Supa de Pui traditional intra in oala pe timp de iarna cu raceala 6 cepe cat de mari sa acopere fundul oalei, 5-6 catei de usturoi, 1 frunza de dafin, zafron ieftin mexican cu 1 dolar punga, dar numai o lingurita fara varf daca se gaseste, ca desinfecteaza toate alea.  Boabe de piper negru cam 20, o lingura de sare de mare, 4 morcovi cam 1 kg, o gulie mare de 650 de grame, o radacina de telina, 3 radacini de patrunjel, una de pastarnac, rutabaga daca se gaseste, daca nu o capatana mica de varza alba/verde si desigur 1 pui mare, cozi de telina daca se gasesc din alea americane si cozi de la patrunjelul verde care nu se toaca, o rosie sau un ardei gras sau coji de rosii si ardei de la curatat crud si pastrate pentru acest scop.  Se fierbe incet si se mai adauga cartofi rosu care nu se sfarma.   Pana fierb se face o foaie de taitei.   Se scoate si strecoara zeama cam 3 litri si se fierbe pasta.   Se mai scot toate alea pe un platou si de serveste fiecare cu ce mai vrea in supa sau pa langa cu hrean sau un sauce tomat fiert in casa, piper macinat dupa pofta ca si patrunjel verde tocat.   Nu va ramane prea mult pentru mai tarziu, garantat.  Zeama strecurata se va pstra intr-un container separat de restul si bea in loc de medicament.   

 

https://retetesivedete.ro/te-ia-raceala-incearca-reteta-aceasta-de-supa-de-pui-cu-taitei.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciorbă de potroace, acrită cu moare de varză. Deliciul care vă pune pe picioare după un chef prelungit. Rețeta originală

Ciorbă de Potroace acrită cu Moare de Varză: - I se mai spune și ciorna chefliilor, a nuntașilor sau a celor care au băut prea mult. :drunk:

*N-as manca asta nici moartă ... Daca decid sa beau ceva, il fac ca vreau sa savurez acel ceva, nu sa-mi bage-n gat cineva din asta sa-mi vina rau.   Daca nu mai stau pe picioare ma culc, da' de unde sa stiu ca stau pe un scaun sau fololiu cand beau, sau nu dansez, poate cant doar sau-l ascult pe Julio Iglesias sau Toto Cutugno, Pierre Bachelet, pe care-l nimeresc mai repede.   Nu copiez reteta, se citeste inainte de chef si parca se si gateste din timp ...   

https://www.infoactual.ro/ciorba-de-potroace-acrita-cu-moare-de-varza-deliciul-care-va-pune-pe-picioare-dupa-un-chef-prelungit-reteta-originala.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mihaela-bilic-dieta-omului-sarac-822379.webp?resize=300%2C300&ssl=1           Ciorba sau Supa ... Dieta săracului. 

"Medicul nutriționist Mihaela Bilic a dezvăluit care este cea mai simplă rețetă prin care se pot slăbi până la 30 de kilograme în doar trei luni, fără înfometare."

Nu stiu de ce trebuie umiliti aceste feluri delicioase cand peste jumatatea planetei populatia mananca asta de zi cu zi de generatii si milenii sub diferite forme.  Mai subtiri sau mai groase la zeama, din diferite ingrediene, care ce are mai aproape si ieftin, depinde si de la sezonul in care se mananca dar tot supa sau ciorba se numesc.

In copilarie si eu am crescut pe mancaruri simple si supele primeau, zilnic de 2 ori.  Daca nu voiam supa, mancam carfori fierti cumva, ca era mereu cu o oala mare fiert pe masina de gatit.  Traditia asta am vazut si in Elvetia langa Saint Moritz, unde femeia isi incepea ziua cu pus la fiert o mare oala de cartofi, in caz ca intra cineva din familie, este usor de pregatit ceva de mancat, dar si de cina sa fie gata mai repede.

Supele secuiesti sint mult mai simple decat asta din poza ca nu contin deloc produse din rosii sau ardei gras ca nu cresteau in zona arctica de acolo.

Pentru bunicul trebuia peste oricare supa o prajeala dintr-o bucata de jumate kg de slanina cel putin, tocat fin si topit de grasime si acei jumeri le voia si in farfuria de supa.  Eu nici mirosul nu suportam de slanina prajita, dar aveam alte timpuri de stat la masa.    Adora galustele mari din faina care la fel erau cu acesti jumeri si branza de burduf decorati si varza acra daca mai voia ceva langa.   Noi copiii doar galuste cu un pic de smantana voiam si varza acra, ca nici branza cum se intinde nu voiam sa-l vedem.

Stiam sa fac si supe din fructe, ungurii mananca des in sezonul lor, chiar si regina Angliei il avea pe masa din Visini la mari ocazii.   Din toate frunzele verzi stiu sa prepar ceva asa cum apar in primavara, ne saturam de ele ca nu se conservau decat varza care era din frunze.   

Obtineam 120 de vagoane de tren de cartofi anual, nu stiam cu cat se cumpara 1 kg in piata, era mancarea noastra de baza, nu ne plictiseam niciodata sa-l mancam si nu reclamam de ce doar cartofi mancam foarte des, de 2 ori pe zi cel putin!!!    Nu eram GRASI deloc si nimeni din sat nu era, poate doar un bolnav care statea doar in pat.  

Dimineata aveam o Supa de Chimion cu paine uscata sa ne tina in caldura sa ajungem la scoala.  La pranz o supa de cartofi, sau de varza; gulie; zarzavaturi; din fructe uscate sau altceva si-l mancam cu placere cu un pic de smantana, iaurt nu stiam ce este.   Nu eram flamanzi niciodata desi mancam doar un pic din orice.  De Paste un ou era taiat in 4 si primeam doar un sfert pe zi, si nu tinea Pastele decat 3 zile nu pana la Rusalii.  N-aveam treaba nici cu asta.  Am avut doar cand am ajuns la Bucuresti unde nici painea nu semana cu ce eram obisnuita.

Purtam haine de marimea ZERO la 18 ani, ca am mai slabit ca am avut de mers pe jos mult mai mult decat in Ardeal oriunde am locuit.   Singurul dezavantaj era ca nu erau la moda fetele slabe atunci!!!   Deloc nu erau cautate decat alea "cu bujori in obrajori" cu bust de vaca si alte parti din corp bine vizibile ca burta.  Sanatate curata scria pe ele, aschiutele ca mine nu erau in imaginatia nimanui.   Aveam de pus pe mine niste kile serioase sa fiu buna de market.  Nu s-a intamplat procesul ca am parasit locul, in West aratam bine.   

Deloc nu ne simteam saraci ca mancam multa supa si cartofi!!!

https://www.antena3.ro/life/mihaela-bilic-dieta-omului-sarac-668349.html?utm_source=www.capital.ro&utm_medium=referral&utm_campaign=Capital

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Când devine ciorba otrăvitoare. Riscurile sunt mari dacă nu renunțați la acest obicei      Când devine ciorba otrăvitoare???  ... cand s-a terminat!!! :chef:

Credeam daca este lasat pentru o saptamana cu oala pe geam sa vada lumea ... era la mare traditie odata la Bucuresti cu cratite si oale pe geam.

Ma surprinde ce citesc despre legume dar nu cred in asa ceva.  Eu gatesc doar supe, dar nu arunc apa in care am fiert deja bunatati!!!   Pe mine nu ma sperie cu din astea ca morcovul este otravit si in prima apa aruncata s-a si dus OTRAVA.   Asta e la mintea naivilor, inca nimeni nu s-a imbolnavit, mai putini au murit la mine de la mancare. 

Supa de Pui este foarte gustoasa si placut la mancat desi doar atunci cumpar organic ceva daca se vinde mai ieftin decat cel comercial, ca pe aici mereu trebuie sa fie practizat asta de a reduce pretul la ceva din fiecare raion in alimentari!!!

Azi au fost la pret redus la organic la o treime din pret la broccoli gata de folosit in pungi speciale lipite, nu erau din plastic, pastai de mazare, dulci ce n-am mai mancat!!!  dar m-am saturat acasa ca mi-au placut enorm si in alte pungulite erau morcovi, mazare si conopida da erau si doar un fel, eu din acele am cumparat 6 pungi.  Doar le-am spalat bine, nu sint atosi deloc. 

O sa primeasca si nepotul ca adora vegetalele, din fiecare o punga, ii fac si cateva clatite cu branza de vaci, marar verde si stafide.

https://evz.ro/cand-devine-ciorba-otravitoare-riscurile-sunt-mari-daca-nu-renuntati-la-acest-obicei.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prepar o Supa de Pui, dar cum stiu eu ca este si un medicament contra multe conditii de raceala si gripa, astma chiar, ca reteta mea are foarte multa ceapa cruda in oala tocmai din cauza asta sa deschida caile respiratorii, dar sa-i dea si un gust divin.  Are de fiert cam mult dar pe foc mic, dar pana ajunge Duminica si la noi este aproape gata.  Mai sint 46 de minute pana la miezul noptii, dar nu ne culcam pana nu bem cate o cana de 500 ml de zeama strecurata, cel putin.   

Eu ma vindec de toate de la supa mea, in copilarie Duminca insemna Supa de carne de vita sau de Pasare, mereu dadeam la cine nu avea pe masa de pranz, ca se stia.  Doar de cateva ori daca voiam alte supe din fasole verde sau alte zarzavaturi vara sau de alte evenimente cand era greu de servit supa, mancam si altceva.  Aveam si supa dar era in incaperea unde faceam si paine si barbatii mergeau acolo daca voiau sa manance cu bunicul supa. 

Am vazut la TV din multe tari diferite moduri dar nu-mi plac ingredientele in multe cazuri sau metoda de preparare.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Borș ucrainean cu ingredient secret – o rețetă autentică    https://evz.ro/bors-ucrainean-cu-ingredient-secret-o-reteta-autentica.

Eu n-am gustat inca nici un fel de Borș si nu poftesc nici la asta.   Are o culoare foarte frumoasa dar raman la atat, nu pentru ca este complicat,

ingredientele sint multe si nu sint obisnuita cu acest fel de a gati.  Se accentuaza pe Slanina insistent, eu in supa n-as putea sa-l mananc, poate 

din carne de Gâscă mi-ar placea dar fara Slanina si Borș si inca cateva din ingrediente.  

Ingrediente:  1 kg de carne de porc,  1 sfeclă,   1 morcov,   1 bol mic de varză tocată,  1 ardei gras roșu,   4 cartofi,   3 roșii,   100 g de piure de roșii,   3 căței de usturoi,   1 ceapă,   20 g de slănină sărată (preferabil veche),   2-3 frunze de dafin,   2-3 linguri de smântână,  1 lingură de zahăr,   sare, piper negru și piper roșu după gust,  câteva fire de mărar.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ingredientul pentru cea mai bună ciorbă de perişoare. Îi dă un gust aparte, de asta e aşa bună la restaurante!!!

"1 litru zeamă de varză sau castraveţi murați" este ingredientul secret la care nu te-ai fi gândit.  Este folosit de prea puține persoane, că majoritatea îl înlocuiesc cu cele din comerț."   

*Eu totusi as pune doar in farfuria mea acreala ca nu se stie niciodata reactia altora!!!   

Mancarea acra in State = Mancare Stricata!!! ... daca nu este specificat ca este acrit cu altceva decat lamaie, care de obicei sa pune in ceva container mic langa farfurie!!!

Am fost la deschiderea unui Restaurant Romanesc care din cauza asta a fost inchis imediat, ca nu era cine sa explice Televiziunii ca NU este stricat, ca nu stiau Engleza. 

Dac'ar fi imprejurarea ca am de gatit asa ceva, nu amestec aceste bunatati ci le asez pe loc vizibil si explic ce sint in caz ca le vrea cineva. 

Pe langa asta mereu pun Ardei Iute pe masa in caz ca vrea cineva ca nu adaug in mancare indiferent ce reteta execut.   

Nici Cilantro ca Toti romanii pe cati cunosc in Amerika mi-au spsu ca nu le place sub nici o forma!!!

Eu credeam ca este Cimbru sau Thyme ingredientul secret ca eu le folosesc si in umplutura de sarmale sau de ardei umpluti.*   

https://playtech.ro/stiri/ingredientul-pentru-cea-mai-buna-ciorba-de-perisoare-ii-da-un-gust-aparte-de-asta-e-asa-buna-la-restaurante-752151

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Supa crema din dovlecei cu legume | Gina Bradea  Supa cremă de dovlecei cu broccoli, rețeta verii.

"Din fericire, timpii de gătire sunt mici.  Prepararea acestei supe nu implică să ai experiență în bucătărie.  Gustul va fi mult mai apetisant dacă se folosește o supă de legume pregătită în casă, și nu o bază din comerț tip cuburi."

*Deci prima oara se face o supa din zarzavaturi, dar daca tot incalzim casa de ce n-am face supa din pui sa fie si mai apetisanta!!!   Dupa ce OMU' s-a saturat de supa de pui, trece sa prelucreze ce a mai ramas in oala cu adaos de un zuchinni ... broccoli eventual conopida, telina, ce a fost bun pentru prima supa, e bun si pentru al 2-lea!!!   Marar verde cere zucchini, iar seminte decojite de dovleac putin prajite si sparte pe deasupra supei crema pentru placerea de a manca.*

https://evz.ro/supa-crema-de-dovlecei-cu-broccoli-reteta-verii-este-rapida-satioasa-si-sanatoasa.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×