Sari la conținut
Forum Roportal
jet li

Bancile si sitemul bancar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

schimbare draga, acu ti s-a casunat pe banci? :friends: Cunosc si eu unii care strang bani de nu stiu cati ani sa-si cumpere o Dacie cu banii jos, ca creditele e cahh. E adevarat ca nici mie nu imi place de banca mea care fix cand ai mare nevoie te abureste in fel si chip si nu te ajuta cu nimic. Dar totusi, cu un credit la banca am putut sa ma dezvolt putintel si drept urmare cativa oameni castiga niste bani din asta si isi intretin familiile. Activitatea bancilor tine de sfera serviciilor financiare. Ei iti dau niste bani pe care tu altfel nu i-ai avea, iar cu banii aia tu produci alti bani. Sau, in cazul persoanelor fizice, ai acces la un confort pe care altfel l-ai dobandi peste cativa ani cand ai reusi tu sa strangi toti banii. Adica, daca n-ai observat, creditele functioneaza ca un soi de motoras pentru o economie. Altfel, probabil ca ai mai fi stat multi ani pana sa stranga unul bani sa aiba de toate echipamentele prin care sa poti tu avea internet si sa scrii chestiile astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa logica ta si Nutzu Camataru' era ok ca dadea credite la cei care nu s-ar fi calificat la banci pentr ei... nu ?

 

Eu nu vorbesc de procesul in sine de impumut/camata ci de modul in care bancile emit bani "noi" din nimic cand tu ii ceri, ba mai mult iti iau dobanda pe ei, bani pe care ei nu ii au in cont. Dar asta nu va mai obositi voi sa o intelegeti... matu' plin tv-u de la Flanco pe perete, creieru anesteziat in berea cumparata de la Cora.

 

*fractional reserve banking = o banca are voie legal sa imprumute oamenilor de 10 ori cat are fizic in seif uneori se ajunge pana la 30 de ori (SUA). Au dreptul sa creeze din nimic 90% din banii pe care ti-i dau tie pe credit - hotie pe fata.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe mine chiar nu ma deranjeaza deloc. Eu vand concepte, de pilda. Sunt chestii care nu exista, pe care nu pui mana. Inseamna ca e rau ce fac? Ca sa nu mai zic ca mai prestez si cate o strategie care sa te faca pe tine sa cumperi mai mult de la unii sau altii :jester: Si iau si bani pentru asta :o:

Dar daca nu e bine cu sistemul asta bancar, tu cu ce l-ai inlocui? Descrie tu normalitatea, te rog :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as scoate ciochia asta de *fractional reserve banking = o banca are voie legal sa imprumute oamenilor de 10 ori cat are fizic in seif uneori se ajunge pana la 30 de ori (SUA). Au dreptul sa creeze din nimic 90% din banii pe care ti-i dau tie pe credit - hotie pe fata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu vorbesc de procesul in sine de impumut/camata ci de modul in care bancile emit bani "noi" din nimic cand tu ii ceri, ba mai mult iti iau dobanda pe ei, bani pe care ei nu ii au in cont. Dar asta nu va mai obositi voi sa o intelegeti... matu' plin tv-u de la Flanco pe perete, creieru anesteziat in berea cumparata de la Cora.

Ţi-am mai spus să citeşti "Fum Verde" de Robert Ludlum, ai să descoperi acolo cum au produs sovieticii ceva ce la vremea respectivă s-au numit euro-dolari, fără nici o legătură cu moneda euro, care nu exista la vremea aceea şi fără nici o legătură cu ECU, care exista la vremea aceea.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as scoate ciochia asta de *fractional reserve banking = o banca are voie legal sa imprumute oamenilor de 10 ori cat are fizic in seif uneori se ajunge pana la 30 de ori (SUA). Au dreptul sa creeze din nimic 90% din banii pe care ti-i dau tie pe credit - hotie pe fata.

 

Sunt banci care nu folosesc f.r.b., si care nu sunt obligate sa mentina un procent din rulaj ca rezerve. Magie, bani creati din nimic, voodoo....

 

dy%20blob.jpg

 

Eu nu vorbesc de procesul in sine de impumut/camata ci de modul in care bancile emit bani "noi" din nimic cand tu ii ceri, ba mai mult iti iau dobanda pe ei, bani pe care ei nu ii au in cont. Dar asta nu va mai obositi voi sa o intelegeti... matu' plin tv-u de la Flanco pe perete, creieru anesteziat in berea cumparata de la Cora.

 

*fractional reserve banking = o banca are voie legal sa imprumute oamenilor de 10 ori cat are fizic in seif uneori se ajunge pana la 30 de ori (SUA). Au dreptul sa creeze din nimic 90% din banii pe care ti-i dau tie pe credit - hotie pe fata.

 

Tu nu esti in masura sa ne spui noua ca nu intelegem. Tu nu intelegi multe. Nu ar fi o problema, dupa cum se vede se gasesc niste fraieri care sa stea sa-ti explice. Problema e ca mai ai si o atitudine nasoala si ai pretentia ca dai lectii. Auzi matu plin, creierul anesteziat. Mai baiete, mai.... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te complaci sa alergi ca un slcav pe treadmill (banda rulanta)...in timp ce aia varsa bani pe piata (metaforic maresc viteaza benzii)...

 

Ca asta este efectul malefic al acestui sistem care lanseaza bani pe piata imediat ce exista o nevoie de creditare ; bani care nu existau inainte. Ce nu inteleg de ce nu te revolti ca ei au dreptul de a lansa bani pe care nu-i au, si tu mai platesti si dobanda la ei.... adica scuza-ma cat de tampiti sa fim incat sa acceptam cacatul asta cu un mare zambet pe fatza ?!?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te complaci sa alergi ca un slcav pe treadmill (banda rulanta)...in timp ce aia varsa bani pe piata (metaforic maresc viteaza benzii)...

 

Ca asta este efectul malefic al acestui sistem care lanseaza bani pe piata imediat ce exista o nevoie de creditare ; bani care nu existau inainte. Ce nu inteleg de ce nu te revolti ca ei au dreptul de a lansa bani pe care nu-i au, si tu mai platesti si dobanda la ei.... adica scuza-ma cat de tampiti sa fim incat sa acceptam cacatul asta cu un mare zambet pe fatza ?!?!

 

Schimbarea, se creeaza bani din nimic si se arunca pe piata, doar ca asta o face Banca Nationala/Centrala ca politica monetara de stat, nu bancile comerciale. Aceasta creare de inflatie in timp duce la probleme economice, de aceea BNR tine monopol asupra crearii banilor si controleaza si sistemul interbancar. Se tin evidente, se fac audit-uri, se tin foi de balans. Se doreste o inflatie scazuta, de aceea crearea banilor si aruncarea lor pe piata nu este atat de facila si bonoma cum iti place tie sa crezi sau sa-i faci pe altii sa creada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... ei au dreptul de a lansa bani pe care nu-i au, si tu mai platesti si dobanda la ei.... adica scuza-ma cat de tampiti sa fim incat sa acceptam

Hai să presupunem că ai dreptate. At

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ATATA VREME CAT EI EMIT BANII PE CARE II CERI TU PENTRU CREDIT, II EMIT DIGITAL DIN NIMIC, ESTE HOTIE ! ESTE CA SI CUM EU MI-AS TIPARII PROPRII BANI SI-AS ZICE, LASA CA IN VIITOR O SA-I FAC EU DE-A DEVARATELEA...

 

E O CHESTIUNE DE ETICA... BANCILE ARUNCA BANI PE PIATA, BANI CARE GENEREAZA INFLATIE, BANI DIN NIMIC... NIMENI NU POATE TINE PASUL CU EI, TOTUL SE ACCELEREAZA AIUREA.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×