Sari la conținut
Forum Roportal
jet li

Bancile si sitemul bancar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Kenneth Galbraith asa spune. Acum am mai adus doua citate, presedintele bancii Angliei a innebunit ? De ce vorbeste despre asa ceva ?

Il cred pe el, pentru ca e un bancher care vorbeste despre banci ca un lucru rau, de ce ar minti ? Nu e singurul, ti-am dat si articole despre fractional reserve banking, ceva foarte real si legal

Si celalalt bancher din Noua Zeelanda la fel.

Explcatiile alea pentru "cetateanul simplu" din partea acelei banci sunt prea simple, da sunt adevarate, dar nu spun nimic despre fractional reserve banking. Uita.

 

Hahaha. "Il cred pentru ca unul care le vorbeste de rau, de ce ar minti". Deci felul in care distingi tu adevarul de minciuna este sa vezi daca se conformeaza prejudecatilor tale? Tareeee..... :)

 

Cat despre fractional reserve banking, nu mi-ai dat nimic, eu iti explicam principiul acelui sistem inca din mesajul #10. Apoi am mai detaliat, si ca intr-un final sa vii si tu cu fractional r.b.

 

Sistemul e legal pentru ca e vechi, si e in intreaga lume

Nici functionarii care stau la ghiseu in banci nu cunosc bine cum functioneaza banca.

 

Da, nici aia nu cunosc, nu te au pe tine deschizator de minti si nici nu stiu de google video. :D

 

Inca astept dovada ta ca nu banca centrala creeaza bani, ci bancile comerciale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.basicincome.com/basic_banks.htm

http://www.ces.org.za/docs/NofM.pdf

http://www.mises.org/freemarket_detail.asp...der=articledate

 

Solutia :

Oamenii au nevoie de bani : cumparaturi, afaceri. Statul=noi preia controlul asupra creeari creditelor=noilor bani care intra in sistem. Te duci la banca de stat, te imprumuti cu o dobanda fixa. Cand returnezi banii statul a devenit mai bogat, banii pot fi folositi in interes public, sau scaderi de taxe.

Sistemul actual : particulari creeaza credt=bani noi, care se intorc tot timpul la ei si pastreaza dobanda. Depindem de ei de cate ori societatea are nevoie de capital nou ca sa creasca

Sistemul e vechi de aceea exista si e legal

 

Da ala le vorbeste de rau dar nu e oricine ,e un mare bancher si nu e singurul bancher care zice asa ceva. Uite si niste presedinti. Am zis : sistemul e foarte vechi totul a inceput cu primii bancheri acum 2000 de ani

 

If the American people ever allow private banks to control the issue of their currency, first by inflation, then by deflation, the banks...will deprive the people of all property until their children wake-up homeless on the continent their fathers conquered.... The issuing power should be taken from the banks and restored to the people, to whom it properly belongs. -Thomas Jefferson

 

 

History records that the money changers have used every form of abuse, intrigue, deceit, and violent means possible to maintain their control over governments by controlling money and its issuance. -James Madison

 

 

If congress has the right under the Constitution to issue paper money, it was given them to use themselves, not to be delegated to individuals or corporations. -Andrew Jackson

 

 

The Government should create, issue, and circulate all the currency and credits needed to satisfy the spending power of the Government and the buying power of consumers. By the adoption of these principles, the taxpayers will be saved immense sums of interest. Money will cease to be master and become the servant of humanity. -Abraham Lincoln

 

 

 

Despite these warnings, Woodrow Wilson signed the 1913 Federal Reserve Act. A few years later he wrote: I am a most unhappy man. I have unwittingly ruined my country. A great industrial nation is controlled by its system of credit. Our system of credit is concentrated. The growth of the nation, therefore, and all our activities are in the hands of a few men. We have come to be one of the worst ruled, one of the most completely controlled and dominated Governments in the civilized world no longer a Government by free opinion, no longer a Government by conviction and the vote of the majority, but a Government by the opinion and duress of a small group of dominant men. -Woodrow Wilson

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
rau dar nu e oricine ,e un mare bancher si nu e singurul bancher care zice asa ceva. Uite si niste presedinti.

 

Conform logicii tale, din moment ce e bancher nu are de ce sa spuna adevarul despre sistemul bancar.

 

Metoda ta de a lua cateva citate de ici de colo, din contexte economice complet diferite, si a face un pot-pourri care sa-ti sustina un argument e arhi-cunoscuta pe site-urile conspirationiste, insa este incorecta.

Editat de Arminius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce ma chinui sa iti explic ca fractional reserve exista si e legala.

 

http://www.basicincome.com/basic_banks.htm

 

Adica : un om se imprumuta , banca - particulara, ii da bani noi creati cu un click de mouse , ii pune pe cardul lui de credit. Omul ala munceste si plateste inapoi datoria, sau isi pierde vreo ipoteca sau ceva. Oricum banca castiga. Furtul perfect.

Sa ma vezi pe mine cum imprumut bani care nu ii am = inchisoare. Dar bancile fac asta de mii de ani, in ziua de azi se numeste "fractional reserve banking" si se zice ca "asigura flexibilitatea capitalului" - foarte folositor.

Nu vedeti nici o problema in asta ?

Da societatea noastra are nevoie de bani noi, nu bancile particulare nu ar trebuii sa aiba puterea asta. Banii pe care omul ala i-a muncit ar trebuii sa se intoarca la stat, care sa poata face ceva cu ei, cum ar fi scaderea impozitelor

In situatia actual ei se intorc la niste particulari. Oricand societatea noastra are nevoie de bani ca sa creasca, bancile particulare controleaza tot procesul

Statul=noi trebuie sa fie singurul care creeaza bani noi. Vezi primul post . Toata flexibilitatea de care ai nevoie, dar noi suntem cei care profitam, si cand imprumutam si creem bani si cand ii dam inapoi si raman la noi, la stat.

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arminius omule - lumea pentru pitici ca noi a fost dintotdeauna o iluzie... aveam zei, apoi faraoni, mai apoi papi, regi si inchizitie pentru vrajitorie... razi acum cand citesti despre ele - dar atunci oamenii ca tine le luau foarte in serios.

Elita din umbra vegheaza si a vegheat asupra mentinerii unui climat sclavgist pe Terra de milenii.

 

Bancile sunt noile catedrale, noua iluzie care ne guverneaza vietile este actualul sistemul bancar pervertit.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu de ce ma chinui sa iti explic ca fractional reserve exista si e legala.

 

Cum? Am zis eu vreodata ca nu exista? Nu, ba chiar ti-am explicat cum sta cu rulajul sumelor si mentinerea unei fractiuni din rulaj ca rezerva.

 

Nu am nici o problema cu f.r.b., sau cu afirmatia ta ca exista, problema mea a fost asertiunea ta inexacta ca bancile comerciale creaza bani din nimic. Cand tocmai din rulaj ii obtin si din rulaj isi scot si profitul. Singura care detine monopolul asupra crearii banilor este Banca Nationala.

Iar tu continui sa afirmi ca bancile comerciale ofera dintr-un click bani pe care nu-i au, si pe care-i creeaza atunci din nimic! :spiteful: Cand BNR face audit-ul activitatii bancilor comerciale odata la 6 luni.... :jester: Si cand banca comerciala nu poate obtine fonduri suplimentare rulajului si rezervelor sale decat contractand imprumuturi in interbancar. Pentru ca nu ii tipareste ea.

 

Chestia cu bancile comerciale care dau bani din nimic nu e o regula, e o exceptie, si e ilegal. Iar cand se afla, e sfarsitul acelei banci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
audit.... unde ? in tara falimentelor bancare si fondurilor de investitii - ma faci sa rad :jester:

 

Exagerezi.

 

In anii in care au "demarat" cele mai rasunatoare falimente bancare, indicatorii inregistrati de sistem indicau, chiar si pentru un necunoscator, alarma de gradul zero. Mai precis, in anul 1998, activele care inregistrau intarzieri la plata reprezentau 14,54% din totalul activelor sistemului bancar, potrivit declaratiilor directorului BNR.

 

Totodata activele bancilor (adica plasamentele acestora) care inregistrau intarzieri la achitare reprezentau 253% fata de capitalurile proprii ale institutiilor bancare.

 

In prezent, sistemul bancar inregistreaza indicatori mult mai buni, potrivit datelor inregistrate la finele primului semestru din acest an.

 

Activele intarziate la plata reprezinta 0,37% din totalul activelor sistemului, iar cele raportate la capitalurile proprii ale bancilor detin o pondere de 3,9%.

 

http://www.hotnews.ro/articol_4874-Romanii...nte-bancare.htm

 

0,37% vs. 14,54%

si

3,9% vs. 253%

 

Nu te superi daca de acum o sa-ti spun Chicken Little 2012? :shout:

 

Si poti cauta si singur schimbarile legislative care au restructurat sistemul bancar.

 

De-acum suntem in UE. Alta disciplina, alte target-uri, urmeaza incet incet trecerea la euro, ceea ce presupune indeplinirea unor cerinte in privinta disciplinei in sistem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din acelasi articol citez :

Totodata activele bancilor (adica plasamentele acestora) care inregistrau intarzieri la achitare reprezentau 253% fata de capitalurile proprii ale institutiilor bancare. In prezent, sistemul bancar inregistreaza indicatori mult mai buni, potrivit datelor inregistrate la finele primului semestru din acest an.

 

 

deci vezi ca astia plaseaza bani pe care nu-i au...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Arminius omule - lumea pentru pitici ca noi a fost dintotdeauna o iluzie... aveam zei, apoi faraoni, mai apoi papi, regi si inchizitie pentru vrajitorie... razi acum cand citesti despre ele - dar atunci oamenii ca tine le luau foarte in serios.

Elita din umbra vegheaza si a vegheat asupra mentinerii unui climat sclavgist pe Terra de milenii.

 

Bancile sunt noile catedrale, noua iluzie care ne guverneaza vietile este actualul sistemul bancar pervertit.

De unde sti ca Arminius nu face parte din elita ..? :jester:

Eu unul recunosc..da ,fac parte .. :shout:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×