Sari la conținut
Forum Roportal
katyshor

Scoaterea insemnelor religioase din scoli

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca icoanele respective ar avea un rost clar, daca ar opri - prin simpla lor prezenta si prin ceea ce preprezinta - gramezile de mascari care se fac prin licee, traficul de droguri sau alte chestii de genul asta atunci n-ar trebui scoase.

 

Ele sunt insa puse de catre profesori. Elevii nu prea le agreeaza. Si ce vad ochii acestor icoane prin pauze... numai Dumnezeu stie!

 

Sa le scoata, nu va fi nici o pierdere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:) ai vazut tu simboluri masonice pe pereti? sau orice alt fel de simboluri?

Nu. Inca. :jester:

Dar ele sunt peste tot... http://video.google.com/videoplay?docid=2357448098911229950 :jester:

 

Profesorul asta nu cred ca face de capul lui,cineva il conduce din umbra, asa cred !

Da,vreo liga masonica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa...hai sa vedem un pic ce se intampla la nivel oficial... :roll:

suntem pentru scoaterea icoanelor din scoli?ca sa nu discriminam aproapele?

eu una nu.

cum sta de fapt situatia?

astept pareri :D

 

De ce sa le scoata ? Pt. ca asa vrea un "dereglat" ?

Mi se pare o cerere aberanta , probabil vrea sa iasa din anonimat acel "domn" ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sa le scoata ? Pt. ca asa vrea un "dereglat" ?

Mi se pare o cerere aberanta , probabil vrea sa iasa din anonimat acel "domn" ...

dar de ce sa le tina..? ..

sa le scoata ..da ..

la ora de religie le pot pune ..dar in rest nu..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar de ce sa le tina..? ..

sa le scoata ..da ..

la ora de religie le pot pune ..dar in rest nu..

De ce sa le scoata ? Nu incurca pe nimeni acolo !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar de ce sa le tina..? ..

sa le scoata ..da ..

la ora de religie le pot pune ..dar in rest nu..

 

 

De ce sa le scoata ? Nu incurca pe nimeni acolo !!!

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine in liceu in fiecare sala sunt cel putin doua icoane, asezate deasupra tablei, dar numai in doua sali este afisata stema tarii, pitita rusinata prin colturi, iar in nici o sala nu vezi tricolorul. :scare:

Eu zic ca si mai bine ar fi sa incepem ziua nu pe imnul national, ci intonand cu totii, piosi cate un "Tatal nostru". Poate asa elevii care nu s-au pregatit nu vor fi ascultati, la teze se vor da subiecte doar din lectia la care elevii s-au uitat pe fuga in pauza, fetele nu se vor lua de par pentru baieti, baietii nu se vor ascunde pentru a trage din "iarba dracului", profesorii nu vor mai pretinde bani pentru a-si pregati propriii elevi, programele scolare vor fi reduse doar la muzica, desen, gramatica, aritmetica, geometrie, latina sau greaca, in functie (ecumenica) de religia predominanta, ministrul educatiei se va privi in oglinda si va fugi in lume...

 

Dăăă, Doamneee!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

libertatea unui individ intr-o societate civilizata, nu trebuie sa incalce liberatea altor indivizi ...

insemnele religioase pot ramane acolo unde sunt, atata timp cat fiecare scoala si fiecare clasa -prin comitetele de parinti hotarasc asta !

 

democratia inceteaza atunci cand ii sunt incalcate drepturile chiar si a unui singur individ ... .

mai mult, icoanele nu au fost impuse de catre stat, minister sau chiar biserica, ele au constituit o stare de normalitate dupa ani de totalitarism in care libertatea religioasa de exprimare a lipsit cu desavarsire .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
libertatea unui individ intr-o societate civilizata, nu trebuie sa incalce liberatea altor indivizi ...

insemnele religioase pot ramane acolo unde sunt, atata timp cat fiecare scoala si fiecare clasa -prin comitetele de parinti hotarasc asta !

 

democratia inceteaza atunci cand ii sunt incalcate drepturile chiar si a unui singur individ ... .

De acord, asta inseamna insa ca aceste insemne trebuie sa fie puse si mentinute cu acordul tuturor celor implicati: elevi sau parinti pentru clasele mici, profesori. Daca toti voteaza mentinerea lor totul este in regula, daca insa unul singur este impotriva, ele trebuie inlaturate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×