Sari la conținut
Forum Roportal
katyshor

Scoaterea insemnelor religioase din scoli

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

. Daca toti voteaza mentinerea lor totul este in regula, daca insa unul singur este impotriva, ele trebuie inlaturate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe mine nu ma intereseaza ce se intampla in state, franta sau italia, decat poate in masura in care aceste "curente" imi pot afecta in mod direct libertatiile mele de exprimare :o:

acum, insa ... revenind la domocratie , un individ nu poate impune unei majoritati luarea unei decizii ... insa, se pot gasi formule de compromis care sa satisfaca vanitatea omeneasca;

eu nu cred ca un credincios sincer- indiferent de confesiunea din care face parte , va avea ceva impotriva unei icoane -fie ea facatoare de minuni sau simpla coala de ziar O:)

dar ,in egala masura si acel individ ar putea sa-si afiseze propriile lui obiecte de cult, cu acordul majoritatii .

Masurile luate de americani se bazeaza pe primul amendament la Constitutie:

"Amendment I

 

Congress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof; or abridging the freedom of speech, or of the press; or the right of the people peaceably to assemble, and to petition the Government for a redress of grievances."

care este interpretat in sensul ca nimeni nu poate leza sentimentele religioase ale altei persoane, nu este vorba aici despre nici o majoritate, daca o majoritate ar leza sentimentele minoritatii, formate fie si dintr-o singura persoana, nu se mai poate vorbi despre democratie.

La noi textul este si mai clar:

 

"ARTICOLUL 29 - Libertatea constiintei

(1) Libertatea gandirii si a opiniilor, precum si libertatea credintelor religioase nu pot fi ingradite sub nici o forma. Nimeni nu poate fi constrans sa adopte o opinie ori sa adere la o credinta religioasa, contrare convingerilor sale."

Si aici putem interpreta textul in acelasi mod. Daca afisez, in fata unui copil care inca nu are suficient discernamant un simbol religios, mai ales intr-o institutie scolara, putem sa-l determinam sa adere la credinta respectiva prin constrangere. Din acelasi motiv nu se face de exemplu, politica in scoli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot sustinem icoanele ca simbol religios de ce sa nu punem alaturi si tabloul lui Basescu sau Bush? :airkiss:

Eu as strange toate icoanele din tara si le-as da foc.Dealtfel am facut-o la propriu de craciun.M-am dus la mama,religioasa convinsa,am luat icoana si am pus-o pe foc.Daca vrei sa te inchini la poze poti sa o faci oricand si oriunde dar nu in scoli.Voi nu va dati seama ca e vorba de politica si manipulatie a institutiei numita BOR-ala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu sunt nici pro nici contra acestei solutii. Nu cred ca autoritatile sunt in masura sa i-a o astfel de decizie, ci consiliile scolare judetene sau mai excat comitetele de parinti din scoli. Nu vad de ce ii deranjeaza pe unii prezenta in scoli a insemnelor religioase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"ARTICOLUL 29 - Libertatea constiintei

(1) Libertatea gandirii si a opiniilor, precum si libertatea credintelor religioase nu pot fi ingradite sub nici o forma. Nimeni nu poate fi constrans sa adopte o opinie ori sa adere la o credinta religioasa, contrare convingerilor sale."

Si aici putem interpreta textul in acelasi mod. Daca afisez, in fata unui copil care inca nu are suficient discernamant un simbol religios, mai ales intr-o institutie scolara, putem sa-l determinam sa adere la credinta respectiva prin constrangere. Din acelasi motiv nu se face de exemplu, politica in scoli.

acelasi text poate fi interpretat si la modul ca fiecare are dreptul sa-si afiseze si sa adere la orice crez :airkiss:

asa ca e cu dus si intors.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu unul nu sunt nici pro nici contra acestei solutii. Nu cred ca autoritatile sunt in masura sa i-a o astfel de decizie, ci consiliile scolare judetene sau mai excat comitetele de parinti din scoli. Nu vad de ce ii deranjeaza pe unii prezenta in scoli a insemnelor religioase.

Pentru că elevii chiar cred că tot ceea e

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×