Sari la conținut
Forum Roportal
katyshor

Scoaterea insemnelor religioase din scoli

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de ce doar icoane?

un mare crucufix, un budha, un confucius ceva, un coran(arabi nu au icoane), niste lumanarele parfumate, un ochi intrun triunghi echilateral(daca se stie ce-i), niste papusi cu ace infipte-n ele,etc.

toate sunt simboluri sfinte pt unii! asta inseamna egalitate!

sau mai normal ar fi ca in scoli sa se faca o educatie crestina (nu una confesionala) frumoasa si curate

 

 

 

SOMNUL R(N)ATIUNII NASTE CEVA !

Aiurea!

Asta ar mai urma, sa consideram insemnele religioase "daunatoare"......Una e sa nu pui nimic intr-o clasa pentru ca asa vreau toti copiii,eventual parintii, altceva sa scoti din toate institutiile simbolurile religioase. Chiar nu mai avem nimic divin in noi? Chiar asa am ajuns, sa ne simtim "deranjati" ca copiii vad icoane in scoli? Ce valori etice,spirituale o sa le mai dam peste 10 ani daca acum ne batem cu pumnii in piept ca "suntem rationali si religia ne manipuleaza".

Lasa-ti copilul la discoteca, lasa-l sa iasa cu prietenii, lasa-l sa "se formeze" fara constrangeri si fara nimic sfant......Nu-l duce la biserica duminica de mana, la Inviere sau Craciun, lasa-l la biliard sau in excursie la munte.....Sunt sigura ca o astfel de odrasla o sa-ti multumeasca cand va creste....Si societatea la fel

Imaginativa o lume in care nimeni nu mai crede in Dumnezeu......Sau mai bine revedeti "A neverending story". Avem cu totii ceva de invatat de acolo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In acest caz, sa se mute materia din generala in liceu, ca sa aiba discernamant. Eu nu sunt de acord ca in acest caz parintii sa hotarasca pentru copii. Evident astfel copilul va trebui sa invete o materie pe care parintele o hotaraste pentru el.

Nu părinţii trebuie să decidă ce se studiază

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt impotriva predarii religiei in scoli ca materie obligatorie...Cred totusi ca ar trebui sa fie OPTIONALA, nu scoasa definitiv. Care e interesat, sa o ia la studiat...poate vrea omu' sa devina preot, de ce sa il opresti? :cheer:

 

Icoanele nu mi se par ofensatoare (decat daca esti extremist :cheer: ) si oricum nu e mare diferenta intre icoanele catolice, protestante, si cele ortodoxe. Nu m-au preocupat prea mult diferentele dintre religii dar m-am inchinat si in bisericile catolice, si in cele protestante sau de alt fel (nu sectante totusi gen baptiste, adventiste, etc.) din Anglia, Germania, Franta, Austria, fara sa consider ca am comis un pacat...Sunt tot ramuri ale aceleiasi religii...

 

Din partea mea ar putea sa puna si o poza cu Buddha, nu m-ar deranja, pentru ca religia si politica sunt modalitati de exprimare in capitalism. Nu trebuiesc nici condamnate, nici limitate sau "obligate" sa fie intr-un anumit fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu sunt impotriva predarii religiei in scoli ca materie obligatorie...Cred totusi ca ar trebui sa fie OPTIONALA, nu scoasa definitiv. Care e interesat, sa o ia la studiat...poate vrea omu' sa devina preot, de ce sa il opresti? :cheer:

 

Icoanele nu mi se par ofensatoare (decat daca esti extremist :cheer: ) si oricum nu e mare diferenta intre icoanele catolice, protestante, si cele ortodoxe. Nu m-au preocupat prea mult diferentele dintre religii dar m-am inchinat si in bisericile catolice, si in cele protestante sau de alt fel (nu sectante totusi gen baptiste, adventiste, etc.) din Anglia, Germania, Franta, Austria, fara sa consider ca am comis un pacat...Sunt tot ramuri ale aceleiasi religii...

 

Din partea mea ar putea sa puna si o poza cu Buddha, nu m-ar deranja, pentru ca religia si politica sunt modalitati de exprimare in capitalism. Nu trebuiesc nici condamnate, nici limitate sau "obligate" sa fie intr-un anumit fel.

Şi c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa...hai sa vedem un pic ce se intampla la nivel oficial... :cheer:

suntem pentru scoaterea icoanelor din scoli?ca sa nu discriminam aproapele?

eu una nu.

cum sta de fapt situatia?

astept pareri :cheer:

 

Ma lasa rece toata treaba asta. Pe mine nu m-ar incanta cu nimic existenta icoanelor in clase, dar nici nu m-ar deranja. Le privesc ca pe niste simple tablouri. Cu ce te-ar ajuta o icoana la ore? Sa te rogi sa nu te asculte proful, sau ce?

Nu le vad rostul, in general. Te poti ruga foarte bine si fara icoane, simboluri, cladiri sau carti "sfinte".

In fine, le-as scoate doar daca s-ar simti vreunu' de alta religie ofensat, altfel n-ar avea cum sa deranjeze.

 

Ce valori etice,spirituale o sa le mai dam peste 10 ani daca acum ne batem cu pumnii in piept ca "suntem rationali si religia ne manipuleaza".

Lasa-ti copilul la discoteca, lasa-l sa iasa cu prietenii, lasa-l sa "se formeze" fara constrangeri si fara nimic sfant......Nu-l duce la biserica duminica de mana, la Inviere sau Craciun, lasa-l la biliard sau in excursie la munte.....Sunt sigura ca o astfel de odrasla o sa-ti multumeasca cand va creste....Si societatea la fel

Imaginativa o lume in care nimeni nu mai crede in Dumnezeu...

 

Religia, pentru foarte multa lume din pacate, inseamna pur si simplu traditie. Poti sa te duci in fiecare duminica la biserica, sa te rogi la 1000 de icoane si sa citesti din biblie in fiecare seara, dar daca tu iei "invataturile" ad literam, iti pierzi vremea, ba chiar poti face rau celor din jur. Religia manipuleaza pentru ca oamenii sunt prosti.

Iar valorile acelea etice despre care vorbesti se invata in primul rand de la parinti, nu din biblie. Este o chestiune pur psihologica. Copilul invata din comportamentul parintilor. "Rautatea" se naste din "rautate", zic eu, singura exceptie fiind poate bolnavii psihic. Poate fi vorba de "rautate" asupra copilului in cauza (lipsa de sprijin din partea parintilor, orice fel de abuz, etc), sau rautate asupra altor persoane/fiinte, dar la care a asistat copilul. Asa se poate naste narcisismul, xenofobia, rasismul, misoginismul, etc.

Daca tu spui ca oamenii religiosi sunt "buni", cum explici atunci existenta atator oameni fara "suflet", care nu au respect pentru nimeni si nimic, dar care au nenumarate icoane in casa si chipurile cred in ceva?

Si care-i problema daca copilul iese cu prietenii? Daca are o relatie foarte buna cu parintii, nu vad absolut nicio problema.

Dar e mai bine sa-l tii acasa, sa-i elimini orice speranta de a-si forma o viata sociala, si sa-l pui sa-ti debiteze versete din biblie, pe care nici nu le intelege, nu? Da... o sa fie un om fericit. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×