Sari la conținut
Forum Roportal
maariana

Examen TOFEL si GRE

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Depinde de colegiu sau universitate. fiecare institutie are politica ei. din cate stiu scorul se poate reporta timp de 2 ani dar repet depinde de fiecare institutie in parte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa le ia naiba de teste.. :crazy: vreau si eu un demo test ceva..

 

2. A satisfactory English language test with minimum scores: TOEFL (550) or IELTS (6,0). Send the original of the test (copies are not accepted). Native speakers of English are exempted from the language test requirements.

 

mie asta imi cere acu ca sa pot aplica pt univ. vreau sa vad un test, sa imi fac o idee ce si cum, si mai ales care este scorul maxim la fiecare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa le ia naiba de teste.. :crazy: vreau si eu un demo test ceva..

 

2. A satisfactory English language test with minimum scores: TOEFL (550) or IELTS (6,0). Send the original of the test (copies are not accepted). Native speakers of English are exempted from the language test requirements.

 

mie asta imi cere acu ca sa pot aplica pt univ. vreau sa vad un test, sa imi fac o idee ce si cum, si mai ales care este scorul maxim la fiecare

Fa o cautare pe Google si o sa dai de exemple destule.

 

Daca te duci la un centru din asta de atestare TOEFL poti sa iei de acolo si niste brosuri cu eventuale subiecte pentru partea de eseu. Eu facusem rost de lista cu toate eventualele subiecte de eseu care se puteau da (erau vreo 300 parca). Am dat testul in Canada acum 5 ani si stiu sigur ca e valabil doar doi ani (peste tot la fel). Nu mi s-a parut greu dar ma pregatisem pentru el (singura) pe rupte. Cred ca am facut vreo 100 de eseuri si mi-a picat unul la test...pe care nu-l facusem si totusi am luat 5 la el. Punctajul maxim la partea de eseu e 6 (1 e cel minim). Partea de eseu mi s-a parut cea mai dificila insa am invatat dupa niste gramatici complicate (de la biblioteci) si mi-am scos de acolo niste exprimari mai destepte. Stiam ce anume se cere clar pentru eseu (o schema anume: introducere, cuprins cu exemple si pro si contra + incheiere si opinia personala) si am folosit schema la test iar limbajul a fost foarte elaborat, nu simplu. D-aia mi-am si permis sa fac eseul mai scurt decat se cerea. Face impresie cand scrii putin mai interesant chiar daca mai scurt. Iesi putin din tipare si cei care corecteaza apreciaza asta.

 

Stiu pe unii care au dat testul de 4 ori pana sa-l ia. Depinde de aptitudini, de ureche muzicala, de varsta, de mai multe.

Bafta multa si numai bine! Nu-ti face griji ca nu e greu daca te pregatesti bine pentru el. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da..nasol..ar insemna sa dau testul intr-o saptamana, sa primesc rezultatu in 2 si deja e inchisa admiterea la univ..sa-i ia dracu..ramane pt la anu..by the way..www.britishcouncil.com gasiti acolo teste online..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor,

 

Datorita faptului ca foarte multi vizitatori al acestui Topic, mi-au scris in legatura cu informatii concrete in legatura cu testul TOEFL, din diferite parti ale tarii, pentru a usura schimbul de informatii, va scriu datele de contact pentru toate centrele EUROaptitudini din tara unde se sustine testul TOEFL.

In felul acesta veti putea mult mai usor sa contactati reprezentantii din respectivele orase, si nu voi mai fi eu nevoit sa va dau forward la mesaje, evitand astfel eventualele necorespondente intre informatiile furnizate de mine si de ceilalti colegi ai mei.

Deci:

1) EUROaptitudini Bucuresti: Irinuca Vaduva - vaduvag@cefs.ro

Tel: 021.316.99.22

2) EUROaptitudini Craiova: Sergiu Vulc - sergiuvulc@gmail.com

Tel: 0751.052.300

3) EUROaptitudini Pitesti: Daniel Dodoc - daniel.dodoc@gmail.com

Tel: 0751.052.301

4) EUROaptitudini Brasov: Florin Diaconu - diaconu.florin@gmail.com

Tel: 0751.052.302

5) EUROaptitudini Iasi: Alina Buruiana - alina.buruiana@gmail.com

Tel: 0741.253.057

6) EUROaptitudini Cluj: Draghici Iuliana - iuliana.draghici@euroaptitudini.ro

Tel: 0741.648.346

7 EUROaptitudini Timisoara: Adrian Dragos - adrian.dragos@euroaptitudini.ro

Tel: 0740.932.516

 

De asemenea detalii despre TOEFL puteti gasi si pe site-ul www.euroaptitudini.ro.

Va stam la dispozitie cu raspunsuri la intrebarile voastre legate de testul TOEFL in Romania, si in functie de regiunea unde va aflati, contactati reprezentantul de acolo pentru a intra in legatura directa.

 

Cu deosebita stima,

 

Sergiu Vulc

Director Programe

EUROaptitudini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

TOEFEL...TOEFEL.....engleza...bun asta shtiam...ptr limba germana exista ceva?? eu shtiu ca da dar nu shtiu cum se numeshte, unde se da....shi ma gandeam chiar shi la o bursa de studii in germania...poate am noroc, dau peste cineva informat care poate sa ma ajute?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, pt germana e testul goethe. si/sau, depinde de universitate, poti da direct la ei un test de limba.

nu stiu unde se da goethe in romania, depinde in ce oras esti intreaba pe la scoli.

 

btw ampera, depinde de universitate. eu am patit-o la fel la una si m-au lasat sa le trimit toefl-ul dupa 2 sapt de la closing time, pt ca le-am explicat ce si cum.. poate n-ar strica o incercare :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
TOEFEL...TOEFEL.....engleza...bun asta shtiam...ptr limba germana exista ceva?? eu shtiu ca da dar nu shtiu cum se numeshte, unde se da....shi ma gandeam chiar shi la o bursa de studii in germania...poate am noroc, dau peste cineva informat care poate sa ma ajute?

 

Buna,

 

Sa stii ca exista un serviciu de evaluare international care se numeste BULATS (Business Language Testing Service), pentru limbi straine, creat de Cambridge, Goethe, Universidad de Salamanca si Alliance Francaise, in scopul de a uniformiza certificarea cunostintelor de limba straina.

In felul acesta sub o singura denumire, cele 4 institute lingvistice si-au adus contributia si au realizat acest serviciu de evaluare si certificare, (destul de nou) care asemeni celorlalte servicii se bucura de recunoastere din partea universitatilor si multor tari.

Testul il puteti sustine in centrele EUROaptitudini din tara. Pentru mai multe detalii si lista completa a centrelor care furnizeaza acest test viziteaza www.bulats.ro si www.bulats.org.

 

O zi buna !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, pt germana e testul goethe. si/sau, depinde de universitate, poti da direct la ei un test de limba.

nu stiu unde se da goethe in romania, depinde in ce oras esti intreaba pe la scoli

 

Salut,

 

O lista a tuturor testelor care verifica competentele de limba germana se gaseste la: http://www.daad.de/deutschland/deutsch-ler...n/00530.en.html

 

Si in Romania testele se dau de obicei la Goethe Institut sau "filiale" ale acestuia- la Cluj, Timisoara, Iasi.

 

In general pe sit-ul DAAD( www.daad. de) se gasesc informatii despre studiul in Germania, inclusiv o lista cu organizatiile care ofera burse pentru studentii straini.

 

Sper sa mai fie de folos cuiva informatiile astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×