Sari la conținut
Forum Roportal
Ma'at

Ceaiul de la ora 5

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Azi am avut pe cineva la ceai, dar a stat mai putin decat sa aibe timp sa fierba apa ... in schimb a curatat toate farfuriile cu bunatati ce am pregatit. Nu se va mai intimpla nici asta, intru intr-o dieta foarte severa cand nu mai primesc pe nimeni nici in jurul casei.

Cumpar niste dulai sa le invete minte :good:

Editat de The Unknown
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nebănuite: MISTERELE CEAIULUI VERDE. Ce se poate întâmpla după doar două luni de tratament

Autor: Roxana Roseti

 

Este una dintre cele mai apreciate plante din Asia. Camelia sinensis este planta căreia i se opreşte procesul natural de fermentaţie pentru a se obţine ceea ce cunoaştem: frunzele din care se prepară deliciosul ceai verde!

  • 090714204022-large_7d0d566903.jpg
  • CeaiVerde_4095989b99.jpeg

 

Dr. Katherine Crew de la Centrul Medical de la Universitatea Columbia din New York a realizat un studiu cu privire la extractul de ceai verde care conţine pigmenţi de plante şi antioxidanţi cu numele polifenol E. Aceşti pigmenţi nu doar că pot să oprească creţterea celulelor canceroase, ci şi să blocheze pătrunderea lor în ţesuturi.



Factor de protecţie

Compoziţia acestui ceai? Uleiuri esenţiale, teină, tannini catechici, aminoacizi, vitamina C, proteine, calciu, fluor şi altele. Toate aceste componente fac din ceaiul verde un excelent antioxidant, diuretic, stimulator cerebral, stimulator al proceselor de ardere a grăsimilor şi factor de protecţie anticancer.
Studiul lui Katherine Crew a implicat 40 de femei cu aşa-numitul cancer mamar hormonal negativ. Unele femei au primit medicamentul care conţinea polifenoli E, în timp ce altele au primit un placebo (medicament inactiv). Nivelul de creştere a hepatocitelor la femeile care suferă de cancer mamar, este cel mai important indicator, care arată răspândirea cancerului. După doar două luni de tratament cu extract de ceai verde s-au constatat progrese enorme în rândul celor care luptă cu cancerul.

Doar câteva

Iată doar câteva dintre proprietăşile ceaiului verde: scade nivelul LDL al colesterolului (cel “rău”) şi creşte nivelul de HDL colesterol (cel “bun”) – cei care consumă extract de ceai verde pot consuma alimente cu mai mult colesterol, fără să înregistreze creşteri ale nivelelor plasmatice de colesterol; limitează coagularea anormală a sângelui, care stă la baza apariţiei trombozelor; reduce valorile tensionale mari – prin reducerea nivelului de angiotensina II, o substanţă care produce vasoconstricţie; reduce glicemia şi riscul de diabet zaharat; protejează ficatul împotriva substanţelor toxice (alcool, substanţe chimice); menţine sănătoasă cavitatea bucală – inhibă formarea tartrului şi distruge bacteriile orale; stimulează funcţiile sistemului imun şi distruge radicalii liberi care participa la procesul de îmbătrânire.

Un lucru esenţial este faptul că ceaiul verde stimulează metabolismul, din acest fiind folosit şi în curele de slăbire.



http://www.evz.ro/detalii/stiri/nebanuite-misterele-ceaiului-verde-ce-se-poate-intampla-dupa-doar-doua-luni-de-tratament-1046502.html#ixzz2YXHWUCJM
Editat de The Unknown
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ceai_ficat_5_64991000.JPG

 

Cana  asta in marimea de pe ecran este cantitatea de ceai ce pot sa beau deodata, cu ceva mai mult ca un expresso italian si este la fel de transparent si clar.

Azi o sa adaug si felii proaspete de ginger.  Mai sint 3 ore pana la 5 ... dar la mine nu conteaza timpul, beau cand vreau, va fi intuneric inainte de 5 ca cerul este destul de innourat deja.   Cineva mi-a spus sa nu folosesc lingurita de metal ci scortisoara nemacinata ca un bastonas, dar nu cred ca se asociaza cu gustul meu pentru ceai.

Nu gasesc ceai din Macese ca in Elvetia sau Franta ca nu sint populare doar cele verzi si alte culori chiar si alb sau rosu din China.   Pot sa beau 1 litru sau ceai de Jazmin, pe care si chinezul l-a scos din circuit de cand a observat ca lumea adora aroma placuta si culoarea galbuie ca lamaia.  A disparut ... in anumite restaurante chinezesti mai scumpe se ofera si ceai de Jazmin la bauturi calde si aduce individual o cana si acea piesa mare din setul de ceai  cu capac, mi-a placut ideea. 

Acum sa ma gandesc ce mai putn langa ceai???  ca orice am ori e sarat sau dulce de-al sotului si parca n-as vrea paine dar tot acolo ajung la o felie subtire congelata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si in zile toride se poate bea ceai, bautura caniculei se numeste "Sun Tea"  ceai la soare unde caldura soarelui prepara ceaiul, nu se fierbe apa pe foc!!!   Mai practic ca asta nu se poate    :yam:   Se pune intr-un borcan mare apa, pentru 2 litri de ceai se pun 4 pliculete daca se vrea ceai mai tare, se inchide borcanul si se lasa in curte la soare sa lucreze.

Nu se strica daca este mai mult in soare, se scot pliculetele si se adauga fiecare dupa gust ce doreste: zahar, miere, lamaie, si se raceste dupa preferinta si asta.  Se mai poate adauga suc de fructe in caz ca este prea tare.  Ceaiul din macese este super bun!!!  Se lasa dimineata pe balcon sau masa de terasa si la revenit de munca este gata de baut.   

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

7192494_gettyimages-507222362-1_940x500.

 

Acum la schimbarea sezonului cald in rece, racelile apar frecvent si poza asta indica solutia de vindecare rapida, nu gluma.

 

Ceai din Ginger indulcit cu Miere si adaugat Turmeric pentru culoare iar lamaie pentru gust ... merge bine si cu felii de paine prajite, frecate cu usturoi si unt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Beau un ceai ca nu ma simt prea bine, am luat de la sotul ceva ca iar a adus acasa boli, desi s-a vaccinat.

 

Ceaiul meu este din pliculet Earl Grey cu felii de Ginger/Ghimbir si zeama de lamaie multa sa-mi treaca conditia inainte sa se instaleze!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi ceaiul are alta reteta: - pun felioare de ginger la fiert in apa, la 2 litri o bucata de 8-10 cm de radacina bine curatata si subtire feliat sa iasa repede aroma si gustul, adaug cateva fire de ceai verde, mi-a dat nora mea ca a comandat si n-a estimat cantitatea in frunzulitele de ceai uscat din care doar putin se pune deodata ca se fierbe, oparitul nu prea merge.  Mai adaug si un plic de Earl Grey dar fara plic si cam tot atat dintr-un alt ceai in cutie de metal Earl Grey cu Lavanda, asta are o aroma deosebita.   Il bem intr-o zi  de 2 ori din cani de 500 ml!!!   Cateodata adaug si un pliculet de Ceai de Măceşe.    Timpul nu conteaza cand se bea un ceai, la noi cel putin. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceaiul care curăță căile respiratorii, scade febra, vindecă răceala, elimină toxinele, liniștește. Dar floarea aceasta nu se fierbe!    Prepararea ceaiului este o artă. 

Floarea de Tei NU se fierbe! Se adaugă peste o lingură de flori de tei uscate, 200 ml apă clocotită și se lasă la infuzat 3-4 minute, atât cât ceaiul să aibe o culoare gălbuie-ruginie, după care se strecoară. Dacă florile se lasă mai mult la infuzat sau se fierb, ceaiul devine roşu-maroniu intens, și nu se mai poate bea pentru că devine toxic.    

*****

Aud prima oara acest lucru, de aceea era sa mor de la acest ceai ca l-am fiert si toate cunostintele din Romania in AZ imi spuneau ca sint sensibila sau alergica  si din astea desi tin minte la Bucuresti familia lui sora mea foloseau acest ceai zilnic, fiert intr-o oala mare si nimeni nu avea nimic.  Aveau in fata casei pomi de Tei foarte batrini, pe Bulevardul Dimitrov de la Izvorul Rece spre Obor, pe langa Foisorul de Foc, precis mai sint acolo pomii, culegeau cu zeci de saci mari in fiecare an intr-o anumita zi din an, erau foarte superstitosi.  Poate de aceea rezistau la otrava di Tei fiert, eu rezist doar la Cian-ul din semintele de fructe :o:  

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×