Sari la conținut
Forum Roportal
Ma'at

Ceaiul de la ora 5

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se Chung: lejer, un pic condimentat, un pic pewty, afumat, cu o lejera aroma de alune/castane. Cica-i un ceai oolong.

 

Am impresia ca Se Chung este numele sub care se reclama ceaiul, iar oolong e scris aproape pe toate ceaiurile chinezesti chiar si din cel mai ieftin magazin unde $1 costa orice!!! Eu nu sint prea cu ceaiurile, imi vine rau si de la ceaiul de tei sau, iar cele verzi nu-i suport deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca Se Chung este numele sub care se reclama ceaiul, iar oolong e scris aproape pe toate ceaiurile chinezesti chiar si din cel mai ieftin magazin unde $1 costa orice!!! Eu nu sint prea cu ceaiurile, imi vine rau si de la ceaiul de tei sau, iar cele verzi nu-i suport deloc.

 

 

Oolong este numele general pentru toate varietatile de ceai semi-fermentate (cu oxidare intre 8 si 85%) si uscate rapid la soare sau in cuptor (http://en.wikipedia.org/wiki/Oolong).

 

Se Chung este numele varietatii de ceai pe care am gasit-o eu acum - este (daca nu ma insel) un amestec special de ceai alb si negru (desi uneori s-ar putea sa fie si alb cu verde), un pic mai fermentat decat Bao Chung si cu frunzele rulate in bobite (in vreme ce alea de Bao Chung erau rulate ca niste betigase). http://ratetea.net/style/se-chung/16/

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bao Chung cu frunzele rulate in bobite ... in vreme ce Bao Chung erau rulate ca niste betigase.

 

Asta afli daca deschizi pachetul care nu este vandut in pliculete individuale!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta afli daca deschizi pachetul care nu este vandut in pliculete individuale!!!

 

Corect. Eu nici dupa ce am deschis pachetul nu mi-as fi dat seama de diferenta, dar am citit pe net ... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca va este de folos, o sa va recomand cateva ceainarii din Bucuresti care mi-au placut cel mai mult: La Vlaicu, Cotroceni, Tea House si Infinit Tea.

 

Daca va place ceaiul negru, sunt sanse mari sa va placa si mate, un ceai traditional din America de Sud. Il gasiti la toate cele de mai sus si chiar il puteti cumpara de la Tea House.

 

Altfel, daca nu e timp de ceai, la serviciu imi mai iau un Lipton Ice Tea de lamaie sau verde :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ceaiuri de fructe, fara zahar, fara lamaie :yes:

 

 

Eu nu vreau sa le beau asa mereu, cateodata, trebuie sa-mi placa ceaiul altfel nu-l beau.

Acum imi fac un vas de ceai plin din acel set de cescute, Earl Grey cu zahar si rom.

 

Corect. Eu nici dupa ce am deschis pachetul nu mi-as fi dat seama de diferenta, dar am citit pe net ... :D

 

:yahoo: barbati atenti ... noi cumparam si ceai verde varsat si toate sint rostogolite in bobite care se desfac in frunze in apa ... abracadabra!!! din pacate cu atitea projekte in mana si sarbatorile am cam uitat de ceaiuri, am baut altceva mereu si n-am mai fost niciunde de o vreme, adica intr-un magazin de specialitate de ceai cum ti-am promis. Am mai vorbit cu bautori de ceai si mi-au spus ca doar cele cumparate de lume se gasesc pe aici ca n-are rost sa-l aduca si expira pe rafturi. Daca nu se reclama, nu se cumpara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×