Sari la conținut
Forum Roportal
Ma'at

Ceaiul de la ora 5

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asta in ce oras pe Planeta??? eu scriu din Phoenix, Arizona, USA si avem aceste facilitati chiar si doctor chinez care-ti ia tensiunea pe calea cea mai ne_mecanizata si-ti spune toate bolile ce ai fara analiza de sange sau MRI, CT-scan-uri, etc.,

Acum la 5 dimineata beau un ceai din Jasmine tot chinezesc, 80 de pliculete costa 1 dolar intreg!!! :cheer:

pai eu am gasit in Brasov, ele in mod sigur sunt raspandite peste tot in lumea asta; acum nu stiu cum sta treaba acolo in America, magazine, unde se gasesc chestiile astea etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca cineva gaseste pe undeva aceste ceaiuri (Russian Earl Grey si Bao Chung), va rog sa-mi dati de stire.

 

 

Acum de sarbatori ca s-a mai racit vremea si aici, trec prin zeci de magazine de specialitati, am lista cu mine si am si prietni rusi si ma interesez.

 

in America unde se gasesc chestiile astea etc.

 

Sint aici la magazine naturiste cate vrei dar si acolo o sa merg cu lista ca altfel imi expira actele de identitate si inca n-am ajuns sa le gasesc pe raft ce caut. Inchiriaza loc/spatiu mic si inghesuie zeci de mii de articole ... se uita in computer sa afle unde e ascuns specialitatea. Se cumpara marfuri destule dar organizarea nu este ca intr-un alt magazin. La chinezi problema este ca abia-i inteleg, nu vorbesc engleza aproape deloc, dar si ala picul cu un accent de vai si amar. Mirosurile ma omoara din farmaciile chinezesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ieri episodul din Bizarre Foods filmat in Taiwan si am vazut acolo ceva despre ceaiul Bao Chung (desi ei pronuntau Pao sau Pau Chung) si am inteles ca exista mai multe arome - mai florale, mai "afumate"...

 

Ceaiul in sine nu are nimic bizar, dar au prezentat in emisiune modul in care il culegm lasa la fermentat, apoi il freaca intr-o masina pana cand frunzele sunt rulate ca niste betigase, apoi uscate. Cica atata ceai beau aia incat bautura asta este pentru ei ce ar fi sampania pentru francezi si whiskiul pentru irlandezi.

 

Acum de sarbatori ca s-a mai racit vremea si aici, trec prin zeci de magazine de specialitati, am lista cu mine si am si prietni rusi si ma interesez.

 

Multumesc mult. S-ar putea ca soiul ala sa nu fie chiar rusesc de-adevaratelea, iar Russian sa fie doar o denumire data de occidentali. Eu am vazut soiul asta la niste amici in Germania.

 

La chinezi problema este ca abia-i inteleg, nu vorbesc engleza aproape deloc, dar si ala picul cu un accent de vai si amar. Mirosurile ma omoara din farmaciile chinezesti.

 

Am fost la un magazin tinut de chinezi si mi-am luat piper Sichuan, dar ceai Bao Chung cu aveau, aveau doar chinezesti de-ale lor, dar nu stiam ce sa aleg dintre ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ieri episodul din Bizarre Foods filmat in Taiwan ... S-ar putea ca Russian sa fie doar o denumire data de occidentali.

 

Ma uit si eu cateodata la acel show insa nu rezist sa ma uit la toate alea ce este capabil ala sa manince!!! Cand chinezii deschid aici magazine, aduc totul cu ei sa n-aibe lipsa de nimic, pana ce europenii doar cateva articole importa in majoritate unguresti!!!

Ca-i arab sau polonez, vinde salam unguresc si din porc chiar ca el nu trebuie sa manince daca nu vrea!!! Magazin romanesc nici nu exista decat din Moldavia vinuri extrem de dulci si la fel de scumpe, mai nou 0,454 grame de malai romanesc costa peste 1 dolar!!! Dureaza un pic pana trec prin cele mai importante magazine chinezesti si daca n-au, imi comanda!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu bag ceai verde. Am gasit un magazin de unde cumpar varsat (natural). La inceput este groaznic ca si gust! Ulterior de obisnuiesti si chiar este bun :)

Cand nu am chef de fiert apa si facut infuzii bag un Lipton Ice Tea de puersici sau..verde!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Earl Grey beau ca ma simt racita, cu sendviciuri englezesti de castraveti si branza dulce de vaci ca mi-e si foame, asta in miezul noptii, ca am pus niste varza la murat si am lucrat serios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, fra!

 

Abia ce m-am vaitat de vreo doua ori ca nu gasesc caiul meu preferat si am si gasit unul din familia lui. Am fost si io un pic la Bucuresti de sfarsitul lumii si am intrat in Ceainaria Rendez Vous, vizavi de Capsa. Ei si acolo aveau astia acolo un ceai numit Se Chung, foaaaaarte fain, exact genul care-mi place mie: lejer, un pic condimentat, un pic pewty, afumat, cu o lejera aroma de alune/castane. Cica-i un ceai oolong. Creca data viitoare imi iau un pachet intreg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceaiul de la ora 5 il beau la 10.

Nu-i nici oolong, nici afumat, e ceva mai... neaos. Coada soricelului (bun rau pt.toate) sunatoare (buna pentru a incepe ziua fara depresii :) ), galbenele (sa fim mai putin toxici :) ) si macese (ca sa treaca iarna peste noi, ca gasca prin apa).

 

:cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×