Sari la conținut
Forum Roportal
menssana1984

Intrebarea intrebarii lui dumnezeu...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uiti ca pe langa astea Dumnezeu este si capabil de orice.Spuneai la inceputul temei ca intrebarile sunt doar din punct de vedere crestin...ok,daca ne uitam in crestinism,vedem un Dzeu iubitor,un Dumnezeu care vrea sa isi ofere dragostea si grija unor creaturi,pe care le poate strivi numai cu gandul.

Ciudat,oamenii incep sa cada in dizgratie,dar DUMNEZEU continua sa ii iubeasca...si le trimite un colac de salvare prin Isus,mielul care moare ptr pacatele intregii lumi! E absurd oare? Un Dumnezeu sa moara pe o cruce,ptr un fir de nisip ?

Ptr mine e foarte absurd,e foarte greu de inteles,si probabil ca mereu voi ramane cu intrebarea asta in inima,pana in ziua cand voi putea sta fata in fata cu El : 'de ce??'

Cum a fost posibil ca la infinitatea lui sa adauge 'lucruri' finite? Noi nu putem intelege,dar daca ne gandim ca avem un Dzeu atotputernic,atunci a fost posibil....ptr ca noi nu cunoastem nici gandirea si ratiunea din spatele actiunilor sale,nu inseamna ca El nu poate ! ...asta ptr cei care au curajul sa accepte acest absurd ! :jester:

asa si e....nu putem intelege..iar intrebarile vor exista si ne vor chinui mereu...poate chiar si dupa ce vom muri....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lol ce simplu e sa pui intrebari :jester: si la fel de simple sunt si unele raspunsuri....satana? cine a zis ca exista,biblia? singurul diavol pe care l-am vazut pana acuma e omul,de obicei umbla in sutane negre, pentru ca rar specie mai imbecila ca rasa umana...si chiar presupunand existenta diavolului, este si el foarte necesar, cum ai mai aprecia binele daca nu ai sti ce este raul? cum ti s-ar mai parea gustul dulce daca nu ai gusta ceva amar? satana este echilibrul nostru si oamenii ar trebui sa ii multumeasca ...2 infinituri in acelasi timp? de ce nu? calatoria in timp presupune existenta unui univers paralel ceea ce este destul de plauzibil, nu este oare constiinta noastra infinita in spatiu si timp?la un lucru infinit poti sa adaugi o gramada de alte lucruri, universul nostru este infinit , asta nu inseamna ca nu putem sa mai adaugam si noi cateva rachete sol-aer..plictiseala divina este un motiv de intemeiat pentru inventarea liberului arbitru si a unei custi cu cobai...odata ce deslusesti ansamblul acestei glume, numite pamant resul vine de la sine

:jester: da...totul e posibil....mai ales la oameni...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uiti ca pe langa astea Dumnezeu este si capabil de orice.Spuneai la inceputul temei ca intrebarile sunt doar din punct de vedere crestin...ok,daca ne uitam in crestinism,vedem un Dzeu iubitor,un Dumnezeu care vrea sa isi ofere dragostea si grija unor creaturi,pe care le poate strivi numai cu gandul.

Ciudat,oamenii incep sa cada in dizgratie,dar DUMNEZEU continua sa ii iubeasca...si le trimite un colac de salvare prin Isus,mielul care moare ptr pacatele intregii lumi! E absurd oare? Un Dumnezeu sa moara pe o cruce,ptr un fir de nisip ?

Ptr mine e foarte absurd,e foarte greu de inteles,si probabil ca mereu voi ramane cu intrebarea asta in inima,pana in ziua cand voi putea sta fata in fata cu El : 'de ce??'

Cum a fost posibil ca la infinitatea lui sa adauge 'lucruri' finite? Noi nu putem intelege,dar daca ne gandim ca avem un Dzeu atotputernic,atunci a fost posibil....ptr ca noi nu cunoastem nici gandirea si nici ratiunea din spatele actiunilor sale,nu inseamna ca El nu poate ! ...asta ptr cei care au curajul sa accepte acest absurd ! :jester:

asa e...Dumnezeue pt cei care vor sa imbratiseze imposibilul si speranta....de aceea nu putem intelege....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce inseamna ideea de Dumnezeu biblic? Si mai ales,pentru niste omuleti care nu au citit Biblia ci o speculeaza,si tot pe marginea ei il speculeaza pe Dzeu ! Argumentele nu pot fi logice de vreme ce nu stii cu ce te joci...si de vreme ce mai nimeni NU CUNOASTE gandirea lui Dumnezeu,argumentele tale,sau ale mele,sau ale oricarui individ sunt nefondate. Nici macar Biblia nu ne arata intreaga imagine a lui Dzeu,si cum am putea noi,niste firicele de praf sa vorbim despre ceea ce se presupune ca ne-a dat viata? :stars:

Inseamna un dumnezeu mic si pipernicit.Rau ,razbunator,gelos and so on.Inseamna un Dumnezeu imaginat de un popor complexat de soarta lor nefericita de sclavi.Si ca un raspuns la toate aceste nemultumiri au inventat un dumnezeu care i-a ales pe ei in detrimentul ORICAROR ALTOR POPOARE.Daca mintea si bunul tau simt accepta ca un constructor iubeste doar un perete si nu ii pasa de restul constructiei inseamna ca biblia ti se adreseaza.Daca ai un pic de bun simt si respect pentru ceilalti nu poti accepta un dumnezeu atat de exclusivist.Degeaba faci valuri!Incearca sa innoti spre mal si lasa-i pe evrei sa isi savureze tora in pace fara sa va bagati voi crestinii in seama.

 

nu am sustinut niciodata nimic altceva decat niste idei fara o baza materiala sau palpabila ,sa zicem,,,'

omul isi alege dumenezeul sau dumnezeii in functie de scara lui de valori si de nevoile pe care le are sau pt simplul fapt

ca i-a fost bagat pe gat atunci cand sa nascut si se rezuma la acel dumnezeu de teama unei pedepse...

nu am cum sa spun ca ideile mel sunt adevarul dar nu o sa spun in niciun caz asta nici despre ale cuiva..

in cel mai bun caz sunt frumoase...dar nu ofera raspunsuri nici ale mele,nici ale altuia..doar intrebari noi sau vechi..

cat despre chestia cu infinitul poate ca am scris gresit desi nu cred dar nu am chef sa mai recitesc iar...

ideea era ca Dumnezeu a fost mereu cum este acum...atotputernic si infinit...

iar daca el inainte sa ne creeze pe noi era infinit,cum a fost psibil ca la infinitatea lui,sa mai adauge oamenii si unioversul lor?

asta era intrebarea..raspunsuri nu exista pt ea...si nici nu ma asteptam sa obtin...

eu doar am intrebta...nu am raspunsuri ..am doar intrebari si pareri personale despre care stiu ca nu reprezinta nimic..spre deosbire de altii..

care incearca sa dea raspunsuri finale si fara drept de indoiala...

Cred ca faci o greseala.Dumnezeu nu trebuie nici cautat nici imaginat.El ESTE.Insa se pare ca pe tine chestia asta te lasa rece.Bineinteles ca si pe noi ne va lasa la fel de reci cand vom avea urechi si nu vom auzi,vom avea ochi si nu vom vedea.Cand este posibila aceasta expresie?Prietene,daca nu te superi, faptul ca ne pui pe toti in aceeasi oala si ca nu stim si nu vedem realitatea ar trebui sa iti dea de gandit tie in primul rand.Exista si au exista oameni care il au pe Dumnezeu.Fireste ca nici unul din ei nu vine pe net sa ne uimeasca.Insa asta nu inseamna ca toti sunt asemeni noua,adica doar ne dam cu presupusul.Vine un timp in viata fiecaruia cand Dumnezeu te face atent.Daca dai atenti bine,daca ignori tot asa de bine.Insa asta nu inseamna ca doar filozofam fara sa avem temei.Nu mai raporta suma existentelor la starea ta de nepasare.Asculta chemarea lui in inima ta.Daca nu o auzi inseamna ca nu esti gata ,nu ca nu este gata dumnezeu sa te primeasca .Iti place sa te joci cu vorbele insa nu ai nimic sfant.AGNOSTICII sunt perimati ,dragule.Fii ateu sau credincios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inseamna un dumnezeu mic si pipernicit.Rau ,razbunator,gelos and so on.Inseamna un Dumnezeu imaginat de un popor complexat de soarta lor nefericita de sclavi.Si ca un raspuns la toate aceste nemultumiri au inventat un dumnezeu care i-a ales pe ei in detrimentul ORICAROR ALTOR POPOARE.Daca mintea si bunul tau simt accepta ca un constructor iubeste doar un perete si nu ii pasa de restul constructiei inseamna ca biblia ti se adreseaza.Daca ai un pic de bun simt si respect pentru ceilalti nu poti accepta un dumnezeu atat de exclusivist.Degeaba faci valuri!Incearca sa innoti spre mal si lasa-i pe evrei sa isi savureze tora in pace fara sa va bagati voi crestinii in seama.

Imi cer iertare ca ma repet...dumnezeul despre care vorbesti tu nu exista in biblie(oricat ai incerca sa ma contrazici),ci doar in mintea celor care speculeaza pe baza unor chestii auzite asa...la modul general. Atat vechiul cat si noul testament au o logica(pe care e evident sa nu o vezi de vreme ce nu le citesti) ...poate ca intreaga ideea s-ar gasi comprimata in Epistola dupa Romani,de unde vei intelege oarecum rationamentul din spatele unor actiuni ale lui Dzeu,dar nu in totalitate.

Si nu...nu fac valuri :stars: Faptul ca eu afirm ceva despre Dumnezeu sau nu,nu il face diferit de ceea ce este :tease: si nici tu dealtfel :D !!! Vrei sa il numesti pe dumnezeu mic si pipernicit...foarte bine !Asta NU il face mic si pipernicit,nici in ochii mei,si nici in ochii altora ! Si cu atat mai mult in realitate ! :)

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un dumnezeu atatstiutor nu inseamna, nu poate insemna un dumnezeu care stie totul si ne lasa sa gresim doar pentru a-si demnonstra lui ca are dreptate, ototstiutor inseamna ca stie tot ce se intampla in lume

deci nu fugi de responsabilitati ceea ce esti, ceea ce devii este rodul muncii tale, numai si numai a ta.Liberul arbitru functioneaza oricand.

cat despre infinit de ce trebuie sa masori un concept afectiv in calcule matematice

e ca si cum ai spune "te iubesc 2kg" sau te urasc radical din dragoste la a treia inmultit cu 17: poti cuantifica un sentiment in matematica?daca nici macar atat nu putem, de ce sa-l cuantificam pe dumnezeu?

atotputernic> da poate ca e atotputernic si tocmai de aceea isi permite sa-si lase creatia sa se confrunte zi de zi cu propia putere de distrugere. nu e nevoie de el sa ne pedepseasca sau sa-si arate puterea suntem perfect apti de a ne autodistruge zi de zi. atotputernicia lui sta tocmai in faptul ca poate , isi permite sa ne piarda pentru ca stie ca poate crea altii...

deci nu judeca pe dumnezeu in concepte omensti cauta sa-l judeci dincolo de ele sau mai bine sa-l cauti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un dumnezeu atatstiutor nu inseamna, nu poate insemna un dumnezeu care stie totul si ne lasa sa gresim doar pentru a-si demnonstra lui ca are dreptate, ototstiutor inseamna ca stie tot ce se intampla in lume

deci nu fugi de responsabilitati ceea ce esti, ceea ce devii este rodul muncii tale, numai si numai a ta.Liberul arbitru functioneaza oricand.

cat despre infinit de ce trebuie sa masori un concept afectiv in calcule matematice

e ca si cum ai spune "te iubesc 2kg" sau te urasc radical din dragoste la a treia inmultit cu 17: poti cuantifica un sentiment in matematica?daca nici macar atat nu putem, de ce sa-l cuantificam pe dumnezeu?

atotputernic> da poate ca e atotputernic si tocmai de aceea isi permite sa-si lase creatia sa se confrunte zi de zi cu propia putere de distrugere. nu e nevoie de el sa ne pedepseasca sau sa-si arate puterea suntem perfect apti de a ne autodistruge zi de zi. atotputernicia lui sta tocmai in faptul ca poate , isi permite sa ne piarda pentru ca stie ca poate crea altii...

deci nu judeca pe dumnezeu in concepte omensti cauta sa-l judeci dincolo de ele sau mai bine sa-l cauti

Drajilor

Incercati sa-l vedeti pe Dumnezeu nu in carti scrise de preotii vremurilor ptr semiprimitivi, ci un pic altfel, ... adica cam asa cum ati fi voi si natura voastra!

Universul cu sistemele lui solare,e ca si corpul vostru format din molecule si atomi, si Sufletul vostru care tine toti atomii din voi vii, ca si pe sufletul universal numit Dumnezeu!

Acest Dumnezeu are o radacina, numita suflet, in inima fiecaruia, si asta e contactul vostru cu EL.

Aici e speranta voastra de ajuor Dumnezeiesc ...in voi, si Dumnezeu va ajuta exact cat va ajuta mintea voastra!

Prostia aia biblica e buna doar ptr primitivi si imaturizati....

Singur omul, din cele peste 1 000 000 de specii diverse. a primit de la Dumnezeu Ratiunea si Constiinta. Oare de ce? Sa le batjocoriti infundand-va in religie si sa cititi ca besmeticii o singura carte, si sa fiti corecti de fatada si de frica Domnului?

Incercati sa vedeti corect lucrurile, Ratiunea si Constiinta dau superioritate, poti fi bun si moral bazandu-te pe ele, ptr asta nu ai nevoie de religie!

Dar folosind aceste doua "daruri ceresti" Ratiunea si Constiinta, am devenit Fii lui Dumnezei si devenim Creatori, deocamdata mici, dar prin evolutie Mari!

Dezvoltati-va si folositi-va Ratiunea si Constiinta caci acestea sunt chiar de la Dumnezeu!

Miciuna cu cartea lui dumnezeu e ridicola, dumnezeu nu avea de ce sa se adreseze in scris unor analfabeti care nu il puteau citi oricum, si nici nu avea timp sa scrie carti cu mana, caci tiparul inca nu era inventat! Nici biblia copiata manual nu era o carte ptr popor decat ptr cler!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si asa te stii bine cu engleza.Fa bine si citeste tu un pic.

 

ps Inca preotul catolic asteapta intoarcerea fiicei ratacite.

 

ioanide cunosc cele 101 contradictii si eu am lista...la unele am gasit explicatii...Si totusi ce vrei sa demonstrezi cu aceste contradictii ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inseamna un dumnezeu mic si pipernicit.Rau ,razbunator,gelos and so on.Inseamna un Dumnezeu imaginat de un popor complexat de soarta lor nefericita de sclavi.Si ca un raspuns la toate aceste nemultumiri au inventat un dumnezeu care i-a ales pe ei in detrimentul ORICAROR ALTOR POPOARE.Daca mintea si bunul tau simt accepta ca un constructor iubeste doar un perete si nu ii pasa de restul constructiei inseamna ca biblia ti se adreseaza.Daca ai un pic de bun simt si respect pentru ceilalti nu poti accepta un dumnezeu atat de exclusivist.Degeaba faci valuri!Incearca sa innoti spre mal si lasa-i pe evrei sa isi savureze tora in pace fara sa va bagati voi crestinii in seama.

Cred ca faci o greseala.Dumnezeu nu trebuie nici cautat nici imaginat.El ESTE.Insa se pare ca pe tine chestia asta te lasa rece.Bineinteles ca si pe noi ne va lasa la fel de reci cand vom avea urechi si nu vom auzi,vom avea ochi si nu vom vedea.Cand este posibila aceasta expresie?Prietene,daca nu te superi, faptul ca ne pui pe toti in aceeasi oala si ca nu stim si nu vedem realitatea ar trebui sa iti dea de gandit tie in primul rand.Exista si au exista oameni care il au pe Dumnezeu.Fireste ca nici unul din ei nu vine pe net sa ne uimeasca.Insa asta nu inseamna ca toti sunt asemeni noua,adica doar ne dam cu presupusul.Vine un timp in viata fiecaruia cand Dumnezeu te face atent.Daca dai atenti bine,daca ignori tot asa de bine.Insa asta nu inseamna ca doar filozofam fara sa avem temei.Nu mai raporta suma existentelor la starea ta de nepasare.Asculta chemarea lui in inima ta.Daca nu o auzi inseamna ca nu esti gata ,nu ca nu este gata dumnezeu sa te primeasca .Iti place sa te joci cu vorbele insa nu ai nimic sfant.AGNOSTICII sunt perimati ,dragule.Fii ateu sau credincios.

omul prin natura lui dator sa se intrebe si sa caute raspunsuri la aceste intrebari pe care singur si le pune,daca nu ar face asta

noi doi nu am mai schimba opinii acuma...

dar daca nu esti pregatit sa il auzi pe dumnezeu,ce rau iti face cautarea lui de catre tine?dumnezeuintr-adevar ESTE si atat,

dar ca om ai nevoie de o reprezentare materiala a lui,o icona, o biblie etc.

din punctul tau de vedere daca dumnezeu doar este si atat,ce nevoie mai ai de icoane ,de biserici,daca el doar exista?

daca tu ai credinta in dumnezeu,bravo tie,odata cu asta ai si speranta si liniste,dar nu toata lumea are aceste

lucruri,si pana nu le gaseste nu ai cum sa ii ceri sa stea cu mainile in san,in ideea ca se va intampla odata si odata...

cum poti sa imi ceri sa am ceva sfant daca inca nu l-am gasit?

nu sunt credincios dar nu sunt nici ateu....pt ca ambele imi ofera doar intrebari fara raspunsuri,,,,

nu mai continui,am primit vesti proaste....m-am incins la rosu...atat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×