Sari la conținut
Forum Roportal
menssana1984

Intrebarea intrebarii lui dumnezeu...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nea Soimos, nu ti se pare ca il subestimezi pe Dumnezeu?

De loc ...chiar cred ca il vad mai corect decat il vad religiosii!

Oare nu voi il subestimati cand credeti ca EL scrie carti si alea proaste?

Crezi ca daca El si-a propus sa faca ceva aici pe pamant, se lasa deturnat sau impiedicat in intentiile Lui de un om ca tine sau Constantin?
TOCMAI ...daca voia sa va rugati in biserica crestina si sa cititi cartea LUI crezi ca astazi japonezii erau sintoisti, budisti si animisti? Te asigur ca era o singura religie ...dar Dumnezeu NU se ocupa de credinta oamenilor nu IL intereseaza ce cred ci ce fac, si cum isi folosesc mintea si sufletul!
Sulurile de la Qumran dovedesc ca intre textele biblice de pe vremea lui Isus si cele de astazi nu exista diferente notabile.

Fals!... acele suluri sunt mai vechi decat Crestinismul, si culmea ca "Predica de pe Munte" este trecuta in ele desi sunt scrise cu mult inainte ca Isus sa stie macar sa gangureasca! Ce vrei sa sustii cu asta ...ca textele din VT nu au fost luate din scrieri antice care de cei ce nici nu banuiau ca vor fi inspirate de Dumnezeu si cuprinse in Biblie, ...pai exact asta confirmi tu, ca Biblia nu a existat ci a fost culeasa de oamenii lui Constantin din textele aflate prin bibliotecile vremii!

La fel si intre textele noi testamentare dinainte de Constantin si de dupa el. Cu exceptia textelor care sustin trinitatea, si care au fost modificate in acest sens dupa conciliul de la Niceea din 325 d.H.. Dar esenta mesajului biblic nu a fost nicidecum alterat de aceste interventii.
Ba din contra exact acesta a fost modificat...uiti ca inca in 325 dH vechii crestini reprezentati de Arie nu au fost de acord ca Isus e insusi Dumnezeu Adevarat...ideea asta a aparut la cca 200 de ani dupa moartea lui Isus
Daca era asa de dramatica situatia cum crezi tu, Dumnezeu putea oricand sa faca din nou tabula rasa ca la potop si sa o ia de la inceput.

Da dfar acel dumnezeu care face asemenea lucruri, nu e creatorul ci un dumnezeu alungat din ceruri, la asta va inchinati voi!

dar si asta a fost milostiv cu voi, si daca a vazut ca crestinii lui Constantin au batjocorit biblia inspirata de el (cel cu coada) a inspirat o alta "carte sfanta" CORANUL .... si cu adevarat in aceasta noua carte a diavolului nu s-au facut prea multe modificari!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De loc ...chiar cred ca il vad mai corect decat il vad religiosii!

Oare nu voi il subestimati cand credeti ca EL scrie carti si alea proaste?

TOCMAI ...daca voia sa va rugati in biserica crestina si sa cititi cartea LUI crezi ca astazi japonezii erau sintoisti, budisti si animisti? Te asigur ca era o singura religie ...dar Dumnezeu NU se ocupa de credinta oamenilor nu IL intereseaza ce cred ci ce fac, si cum isi folosesc mintea si sufletul!

 

Fals!... acele suluri sunt mai vechi decat Crestinismul, si culmea ca "Predica de pe Munte" este trecuta in ele desi sunt scrise cu mult inainte ca Isus sa stie macar sa gangureasca! Ce vrei sa sustii cu asta ...ca textele din VT nu au fost luate din scrieri antice care de cei ce nici nu banuiau ca vor fi inspirate de Dumnezeu si cuprinse in Biblie, ...pai exact asta confirmi tu, ca Biblia nu a existat ci a fost culeasa de oamenii lui Constantin din textele aflate prin bibliotecile vremii!

Ba din contra exact acesta a fost modificat...uiti ca inca in 325 dH vechii crestini reprezentati de Arie nu au fost de acord ca Isus e insusi Dumnezeu Adevarat...ideea asta a aparut la cca 200 de ani dupa moartea lui Isus

 

Da dfar acel dumnezeu care face asemenea lucruri, nu e creatorul ci un dumnezeu alungat din ceruri, la asta va inchinati voi!

dar si asta a fost milostiv cu voi, si daca a vazut ca crestinii lui Constantin au batjocorit biblia inspirata de el (cel cu coada) a inspirat o alta "carte sfanta" CORANUL .... si cu adevarat in aceasta noua carte a diavolului nu s-au facut prea multe modificari!

Ia spune mai Soimos, cum vede Dumnezeul tau rezolvarea practica a babiloniei de pe planeta asta?

 

Sa nu-mi spui ca prin selectie naturala si evolutie, ca atunci nu mai este Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ia spune mai Soimos, cum vede Dumnezeul tau rezolvarea practica a babiloniei de pe planeta asta?

 

Sa nu-mi spui ca prin selectie naturala si evolutie, ca atunci nu mai este Dumnezeu.

Domle ...chiar nu intelegi?

 

Cu ajutorul Atotputernicei Ratiuni si A SFINTEI CONSTINTE!!!

numai cand omul e corect educat si socializat, numai atunci se poate astepta la o schimbare in bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Domle ...chiar nu intelegi?

 

Cu ajutorul Atotputernicei Ratiuni si A SFINTEI CONSTINTE!!!

numai cand omul e corect educat si socializat, numai atunci se poate astepta la o schimbare in bine!

Idea s-a pus in practica in vest, ca si in est. S-a crezut ca educatia, cresterea economica, in general conditiile mai bune vor genera si oameni mai buni, iar inchisorile se vor goli. Rezultatele nu au fost insa pe masura acestei idei generoase. Oamenii au devenit mai lacomi, mai invidiosi, mai nemultumiti. Sursele generatoare de conflict social nu au putut fi eliminate in acest fel, iar inchisorile sunt mai pline ca niciodata.

 

Intrebarea este, de ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soimos, ce faci, te-ai blocat?

La intrebarea asta nu mai ai raspuns?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marinel... asta nu contesta nimeni!

Problema este ca unii care posteaza mereu cu citate din ea ii acorda autoritate divina si o numesc "cuvantul domnului"

Intrebare.... daca actualii crestini ,nici macar nu sunt urmasii celor care l-au continuat pe Isus, ci urmasii noilor slujbasi ai statului bisericesc invenat de Constantin, iar cartea numita Biblia, este o culegere de texte compilata la inspiratia lui.... ce tot se vorbeste nedocumentat ca, cuvantul Bibliei e cuvantul lui Dumnezeu?

O fi ajuns criminalul numit Constantin cel Mare, Dumnezeu?

De ce ? ...ca i-a lichidat pana la ultimul pe primii crestini martiri si le-a confiscat si "imbunatatit" religia?

Sau ca a "inspirat" o carte ...Biblia?

 

Soimos cei care fac asta, in general, cred ca biblia este inspirata de Dumnezeu...scriitorii au fost inspirati...au fost acceptati si aprobati de Dumnezeu in ceea ce au facut...sigur nu este ceva perfect...dar este cam ce avem mai bun...parerea mea... :focus:

 

Doar NT este compilat de "parintii bisericii" dar nu esti obligat sa accepti doar ce au compilat ei poti sa accepti si scrieri de prin sec I...daca gasesti...:P

 

Eu inteleg unde vrei sa bati tu...dar sa sti ca de multe ori Dumnezeu a ales si oameni nu tocmai "drepti" pentru a indeplini scopul si planul sau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Idea s-a pus in practica in vest, ca si in est. S-a crezut ca educatia, cresterea economica, in general conditiile mai bune vor genera si oameni mai buni, iar inchisorile se vor goli. Rezultatele nu au fost insa pe masura acestei idei generoase. Oamenii au devenit mai lacomi, mai invidiosi, mai nemultumiti. Sursele generatoare de conflict social nu au putut fi eliminate in acest fel, iar inchisorile sunt mai pline ca niciodata.

 

Intrebarea este, de ce?

Pentru ca tu esti neinformat!

In primul rand in tarile in care civilizatia materiala e foarte inalta, si cea spirituala ii tine pasul, vezi Elvetia Norvegia etc.

Nu uita ca inchisorile in west sunt pline tocmai cu oamenii care nu au avut norocul sa aibe familii care sa le asigura o crestere, educatie sau pregatire profesionala corespunzatoare pretentiilor de azi!

Si atentie din nou, majoritatea inchisorilor sunt populate de indivizi asociali, multi din estul europei, turci batausi, mafioti italieni, neonazisti din RDG, hoti din Ro, Ucraina etc!

Deci te rog schimbati pozitia : stai stramb si judeca DREPT!

Te rog sa nu incerci sa ma convingi ca elvetienii au mai multe cazuri la stirile de la ora 5 ca si romanii atat de religiosi incat socotesc biserica prima autoritate morala a statului !...hi hi hi ...a ajuns lupul cioban la oi!

 

Soimos cei care fac asta, in general, cred ca biblia este inspirata de Dumnezeu...scriitorii au fost inspirati...au fost acceptati si aprobati de Dumnezeu in ceea ce au facut...sigur nu este ceva perfect...dar este cam ce avem mai bun...parerea mea... :focus:

Crezi ca unul ca Eminescu sau Bethoven nu a fost inspirat si confirmat de Dumnezeu?

Doar NT este compilat de "parintii bisericii" dar nu esti obligat sa accepti doar ce au compilat ei poti sa accepti si scrieri de prin sec I...daca gasesti...:P
Pai tocmai asta e buba, ca de vechiul Testament (legea veche) nici nu am avea nevoie din moment ce a aparut Legea Noua, si nu trebuie omis ca intre timp a mai aparut una si mai noua tot inspirata de Dumnezeu!
Eu inteleg unde vrei sa bati tu...dar sa sti ca de multe ori Dumnezeu a ales si oameni nu tocmai "drepti" pentru a indeplini scopul si planul sau...

Planul lui Dumnezeu il avem scris in materialul genetic inca de cand ne nastem, alte planuri ale altor dumnezei ...s-ar putea sa vina in contradictie cu firea noastra adica cu Planul Creatorului !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca tu esti neinformat!

In primul rand in tarile in care civilizatia materiala e foarte inalta, si cea spirituala ii tine pasul, vezi Elvetia Norvegia etc.

Nu uita ca inchisorile in west sunt pline tocmai cu oamenii care nu au avut norocul sa aibe familii care sa le asigura o crestere, educatie sau pregatire profesionala corespunzatoare pretentiilor de azi!

Si atentie din nou, majoritatea inchisorilor sunt populate de indivizi asociali, multi din estul europei, turci batausi, mafioti italieni, neonazisti din RDG, hoti din Ro, Ucraina etc!

Deci te rog schimbati pozitia : stai stramb si judeca DREPT!

Te rog sa nu incerci sa ma convingi ca elvetienii au mai multe cazuri la stirile de la ora 5 ca si romanii atat de religiosi incat socotesc biserica prima autoritate morala a statului !...hi hi hi ...a ajuns lupul cioban la oi!

Mi-ai dat ca exemplu doua tari in care reformatiunea crestina a atins cel mai inalt nivel. Numai asa se explica si gradul inalt de civilizatie.

Uita-te insa la celelalte tari care s-au departat de Dumnezeu. Cu ce s-a ales Franta dupa ce a renuntat la Dumnezeu si s-a inchinat zeitei ratiunii. Ce a fost comuna din Paris decat un esec lamentabil?

Ce au fost celelalte "comune" care i-au urmat si care au ingrozit mapamondul?

Editat de Elia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-ai dat ca exemplu doua tari in care reformatiunea crestina a atins cel mai inalt nivel. Numai asa se explica si gradul inalt de civilizatie.

Uita-te insa la celelalte tari care s-au departat de Dumnezeu. Cu ce s-a ales Franta dupa ce a renuntat la Dumnezeu si s-a inchinat zeitei ratiunii. Ce a fost comuna din Paris decat un esec lamentabil?

Ce au fost celelalte "comune" care i-au urmat si care au ingrozit mapamondul?

Pot sa iti dau si alte exemple:

Danemarca, Islanda, Austria, Luxemburg, Olanda...tari nordice care prin reforma au slabit rigurozitatea catolica, si au ajuns ca in ziua de azi sa fie foarte slab contaminate de bacilul religiei.

Franta cat era "sub Dumnezeu" era un exemplu al mizeriei, murdariei si suferintei, revolutia din 1789 a pus religia la colt, si diferenta intre ziua de azi si acum 500 de ani in urma cand era sub "putere divina" este cea care iti da raspunsul in locul meu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Idea s-a pus in practica in vest, ca si in est. S-a crezut ca educatia, cresterea economica, in general conditiile mai bune vor genera si oameni mai buni, iar inchisorile se vor goli. Rezultatele nu au fost insa pe masura acestei idei generoase. Oamenii au devenit mai lacomi, mai invidiosi, mai nemultumiti. Sursele generatoare de conflict social nu au putut fi eliminate in acest fel, iar inchisorile sunt mai pline ca niciodata.

 

Intrebarea este, de ce?

pentru simplu fapt ca omul e singurul mamifer de pe aceasta planeta care are vicii si tendinte autodistructive...

sau daca doresti poti sa crezi ca e vina diavolului...dar diavolii suntem noi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×