Sari la conținut
Forum Roportal
menssana1984

Intrebarea intrebarii lui dumnezeu...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Menssana

 

daca dumnezeu este atotputenic de ce nu pocneste din degete ca sa scape de satana?

 

Pt. acelasi motiv pt. care presedintele Romaniei nu iese cu mitraliera in strada la vanat corupti. Exista reguli de manifestare draga. Societatea cosmica e totusi o societate. Exista lege. Iar ea se respecta de toti inclusiv de catre Legiuitor.

 

daca dumnezeu e atotputernic de ce are nevoie de ingeri si de altii asemenea lor,doar ar putea sa se descurce si singur,nu ?

 

Nu are nevoie. Are placerea. Nu toata lumea face copii din nevoie.

 

daca dumnezeu este atotputernic de ce e nevoie sa poarte un razboi de o asemenea durata cu satana,doar ar fi putut sa il incheie de mult?

 

Nu e nevoie. Conditiile sunt impuse bilateral.

 

daca dumnezeu stie din clipa in care ne nastem ce o sa facem,ce rost mai are sa ne lase sa traim,de ce nu ne trimite direct in iad sau in rai?

 

Acest lucru nu satisface stiinta divina ci pe cea a altor creaturi.

 

ce rost are sa te lase sa iti traiesti o viata pe care oricum o stie pe de rost,la sfarsitul carei ajungi in iad,de exemplu?

 

Pt. ca omul e predestinat la bine si la viata. Si trebuie sa se vada cat de mult il intereseaza acest lucru.

 

daca dumnezeu este atotstiutor de ce a permis sa se intample atatea si atatea,de ce nu luat masuri din timp?

 

A permis pt. a nu fi perceput despotic si discretionar. Un D-zeu care rupe gatul din prima nu poate fi inteles si iubit. Si stii care-i adevarul ? Daca permitea tot, noi nu mai eram de mult. Bine, nu noi, protoparintii nostri. Masuri din timp a luat. Nu stii tu de ele.

 

daca dumnezeu este omniprezent,inseamna ca e pretutindeni nu?

 

Nu.

 

iar daca dumnezeu este pretutindeni,inseamna ca e infinit,nu?

 

Nu.

 

asemenea univesului care e infinit la randul lui..

 

Universul nu e infinit. E doar un efect.

 

deci inseamna ca intr-un mod sau altul universul e dumnezeu sau dumnezeu e universul,nu?

 

Nu, sunt lucruri distincte. Unul e Cauza, celalalt efect.

 

dar daca dumnezeu este infinit si asa a fost mereu apare o intrebare simpla in aparenta,complicata in continut...

infinit +1=???????

poti sa mai adaugi ceva la un lucru care e deja infinit???????

nu!!! e imposibil nu ai cum......

 

Ai grija cu premisele. Ele sunt fundamentale in rationamente. Ele se construiesc pe ceea ce stii deja ori tu nu stii nimic. Asa ca atentie la neatentie.

Editat de BogdanP

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

D-zeu ca si Universul e in continua expansiune.

Pentru El timpul nu exista, doar pentru noi oamenii.

Pentru El diavolul si ai sai sunt ca si zdrobiti asa cum spune Pavel:

"Oricine nu crede in El a si fost judecat"

 

Cei care nu cred in Isus pur si simplu nu exista pentru D-zeu iar mesajul Lui pentru ei e urmatorul:

 

"Plecati de la Mine blestematilor ca nu va cunosc de unde sunteti" un raspuns perfect asortat cu ce i-au facut ei acum 2000 de ani.

 

Cand lumea oamenilor va lua sfarsit D-zeu va crea altceva cu care sa-si uimeasca supusii "lucruri pe care ochiul omului nu le-a vazut si care la inima lui n-au ajuns va crea El pentru voi putini credinciosilor".

 

Acum, trebuie sa va spun ca in Raiul lui D-zeu nu va asteapta r

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy:

deci o sa ma limitez doar la ce tine de crestinism si eventual de religiile aferente sau derivate din el...

in toate aceste religii dumnezeu este descris ca o fiinta care are urmatoarele atribute:

-atotputernic.

-atotstiutor.

-omniprezent.

:roll: .

sa le luam pe rand......

atotputernic...

daca dumnezeu este atotputenic de ce nu pocneste din degete ca sa scape de satana?

daca dumnezeu e atotputernic de ce are nevoie de ingeri si de altii asemenea lor,doar ar putea sa se descurce si singur,nu ?

daca dumnezeu este atotputernic de ce e nevoie sa poarte un razboi de o asemenea durata cu satana,doar ar fi putut sa il incheie de mult?

atotstiutor...

daca dumnezeu stie din clipa in care ne nastem ce o sa facem,ce rost mai are sa ne lase sa traim,de ce nu ne trimite direct in iad sau in rai?

ce rost are sa te lase sa iti traiesti o viata pe care oricum o stie pe de rost,la sfarsitul carei ajungi in iad,de exemplu?

daca dumnezeu este atotstiutor de ce a permis sa se intample atatea si atatea,de ce nu luat masuri din timp?

omniprezent........

asta e chiar foarte interesanta,dar nu e ideea mea,dar o sa o reproduc,oricum....

daca dumnezeu este omniprezent,inseamna ca e pretutindeni nu?

iar daca dumnezeu este pretutindeni,inseamna ca e infinit,nu?asemenea univesului care e infinit la randul lui..

pot exista doua infinituri in acelasi timp?NU!

deci inseamna ca intr-un mod sau altul universul e dumnezeu sau dumnezeu e universul,nu?

dar daca dumnezeu este infinit si asa a fost mereu apare o intrebare simpla in aparenta,complicata in continut...

infinit +1=???????

poti sa mai adaugi ceva la un lucru care e deja infinit???????

nu!!! e imposibil nu ai cum......

 

deci daca dumnezeu a fost infinit dintotdeauna,atunci cum de a fost posibila creerea omului si a universului sau?

cum poti sa mai adaugi ceva la un lucru care e deja infinit? :good:

Bravo!Ai demontat ideea de dumnezeu biblic.Insa cu regret te anunt ca argumentele chiar si logice sau zdrobitoare nu vor clatina nici un biblicofil.Cu infinitul o cam dai in bara.Infinit nu inseamn limitare ci pur si simplu nesfarsit.Daca poti vedea mai adanc vezi.Continua!

 

Mie biblia mi se pare mai mult un indrumator exista foarte multe contradictii in dansa iar dumnezeul zugravit de ea este un tiran (sa nu0mi dati in cap.) in nici un caz o entitate buna si iubitoare.

Judeca si nu cerceta.. citat din biblie daca nu ma insel. De ce sa judeci si sa nu cercetezi? Pentru ca ai descoperi contradictiile. Eu mi-am format o parere prorpie despre dumnezeu care e departe de dumnezeul biblic.

Dumnezeul tau personal dureaza cat tine!Asa ca ar fi bine sa il cauti pe cel adevarat.

Editat de ioanide

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci :jester: Inainte de a le lua pe rand,trebuie poate sa intelegem ca modul nostru de a intelege divinul este privit intotdeauna din prisma umana,si nu cea divina...

Dumnezeu nu este incapabil sa pocneasca din degete...dar este incapabil de a fugi de responsabilitati,sau din fata luptei..

Ingerii sunt in primul rand ptr a glorifica numele Sau,dar sunt si duhuri slujitoare totodata.Asta nu inseamna ca Dzeu nu s-ar descurca singur :hi: ci doar ca El a ales sa aiba si ajutoare.Iti dai seama totusi ca acestea sunt speculatii,de vreme ce nu stim mai nimic despre cum a aparut Dzeu,sau ingerii.

Stim ca ingerii nu au fost creeati(sper ca nu ma insel) ci au existat dintotdeauna,ca si Dzeu...cred :jester:

Incheierea unui asemenea razboi s-ar face doar prin 'distrugere' ...asta inseamna ca Dzeu ar trebui sa joace cu aceleasi carti ca si Satan...Personal cred ca arma cu care lupta Dzeu este dragostea . A pune capac la toate nu ar fi dragoste,ci egoism ! ...parerea mea

 

 

Pentru ca Dzeu ne iubeste,si vrea sa ne dea o noua sansa,iar...si iar si iar (imi aduc aminte ca am auzit chestia asta odata : ''pana in clipa cand primim mantuirea,suntem ca un fiu pierdut ce'alearga in nestire iar Dzeu ne cheama,lacrimand'' )Nu suntem predestinati sa ajungem in Iad sau in Rai,si pana in clipa cand NOI alegem sa facem ceva sau nu,El nu poate actiona,ptr ca ne-a dat liberul arbitru.

 

ce inseamna atatea si atatea? ...dupa tine?

 

NU! :hi:

Dzeu nu este Universul,universul este creat de Dzeu,si este infinit din punctul nostru de vedere.Ptr ca nu am ajuns sa ii cunoastem capatul...spunem ca universul este infinit. Ptr Dzeu insa,infinitul pe care il percepem noi are un final.Totul este speculatie,si nimeni nu poate demonstra ca universul are un capat sau nu!

 

De unde stii ca e imposibil? Din legile matematicii? :) ... care au fost explicate de mintea umana,si in nici un caz de Dzeu? :) Iote de aceea am spus ca intrebarile astea au un raspuns variabil pentru mintea umana,limitata si cu muuult mai ingusta decat mintea lui Dzeu....si moaaaama :) de unde scoti intrebarile astea ? :)

 

P.S. Imi place semnatura ta ! :o:

bravo...bravo...daca te-a cunoaste ti-as strange mana....ai felicitarile mele cele mai sincere.....

uite in sfarsit pe cineva care gandeste....

ce ai spus tu e o alta forma de a spune de fapt nu stiu.....omul nu stie nimic...

bravo......chiar daca am avea raspunsul la intrebarile mele ma indoiesc ca le-am putea intelege....

ai o bila alba la mine :(

desi nu iti impartasesc parerea 100% stii sa iti aperi cauza....bravo

Editat de menssana1984

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
D-zeu ca si Universul e in continua expansiune.

Pentru El timpul nu exista, doar pentru noi oamenii.

Pentru El diavolul si ai sai sunt ca si zdrobiti asa cum spune Pavel:

"Oricine nu crede in El a si fost judecat"

 

Cei care nu cred in Isus pur si simplu nu exista pentru D-zeu iar mesajul Lui pentru ei e urmatorul:

 

"Plecati de la Mine blestematilor ca nu va cunosc de unde sunteti" un raspuns perfect asortat cu ce i-au facut ei acum 2000 de ani.

 

Cand lumea oamenilor va lua sfarsit D-zeu va crea altceva cu care sa-si uimeasca supusii "lucruri pe care ochiul omului nu le-a vazut si care la inima lui n-au ajuns va crea El pentru voi putini credinciosilor".

 

Acum, trebuie sa va spun ca in Raiul lui D-zeu nu va asteapta r

Editat de menssana1984

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bravo!Ai demontat ideea de dumnezeu biblic.Insa cu regret te anunt ca argumentele chiar si logice sau zdrobitoare nu vor clatina nici un biblicofil.Cu infinitul o cam dai in bara.Infinit nu inseamn limitare ci pur si simplu nesfarsit.Daca poti vedea mai adanc vezi.Continua!

Dumnezeul tau personal dureaza cat tine!Asa ca ar fi bine sa il cauti pe cel adevarat.

nu am sustinut niciodata nimic altceva decat niste idei fara o baza materiala sau palpabila ,sa zicem,,,'

omul isi alege dumenezeul sau dumnezeii in functie de scara lui de valori si de nevoile pe care le are sau pt simplul fapt

ca i-a fost bagat pe gat atunci cand sa nascut si se rezuma la acel dumnezeu de teama unei pedepse...

nu am cum sa spun ca ideile mel sunt adevarul dar nu o sa spun in niciun caz asta nici despre ale cuiva..

in cel mai bun caz sunt frumoase...dar nu ofera raspunsuri nici ale mele,nici ale altuia..doar intrebari noi sau vechi..

cat despre chestia cu infinitul poate ca am scris gresit desi nu cred dar nu am chef sa mai recitesc iar...

ideea era ca Dumnezeu a fost mereu cum este acum...atotputernic si infinit...

iar daca el inainte sa ne creeze pe noi era infinit,cum a fost psibil ca la infinitatea lui,sa mai adauge oamenii si unioversul lor?

asta era intrebarea..raspunsuri nu exista pt ea...si nici nu ma asteptam sa obtin...

eu doar am intrebta...nu am raspunsuri ..am doar intrebari si pareri personale despre care stiu ca nu reprezinta nimic..spre deosbire de altii..

care incearca sa dea raspunsuri finale si fara drept de indoiala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Menssana

Pt. acelasi motiv pt. care presedintele Romaniei nu iese cu mitraliera in strada la vanat corupti. Exista reguli de manifestare draga. Societatea cosmica e totusi o societate. Exista lege. Iar ea se respecta de toti inclusiv de catre Legiuitor.

Nu are nevoie. Are placerea. Nu toata lumea face copii din nevoie.

Nu e nevoie. Conditiile sunt impuse bilateral.

Acest lucru nu satisface stiinta divina ci pe cea a altor creaturi.

Pt. ca omul e predestinat la bine si la viata. Si trebuie sa se vada cat de mult il intereseaza acest lucru.

A permis pt. a nu fi perceput despotic si discretionar. Un D-zeu care rupe gatul din prima nu poate fi inteles si iubit. Si stii care-i adevarul ? Daca permitea tot, noi nu mai eram de mult. Bine, nu noi, protoparintii nostri. Masuri din timp a luat. Nu stii tu de ele.

Nu.

Nu.

Universul nu e infinit. E doar un efect.

Nu, sunt lucruri distincte. Unul e Cauza, celalalt efect.

Ai grija cu premisele. Ele sunt fundamentale in rationamente. Ele se construiesc pe ceea ce stii deja ori tu nu stii nimic. Asa ca atentie la neatentie.

corect...si asta e un raspuns demn de luat in seama.....dar se aplica si in cazul tau...eu stiu ca de fapt nu stiu nimic,dar tu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bravo!Ai demontat ideea de dumnezeu biblic.Insa cu regret te anunt ca argumentele chiar si logice sau zdrobitoare nu vor clatina nici un biblicofil.Cu infinitul o cam dai in bara.Infinit nu inseamn limitare ci pur si simplu nesfarsit.Daca poti vedea mai adanc vezi.Continua!

Ce inseamna ideea de Dumnezeu biblic? Si mai ales,pentru niste omuleti care nu au citit Biblia ci o speculeaza,si tot pe marginea ei il speculeaza pe Dzeu ! Argumentele nu pot fi logice de vreme ce nu stii cu ce te joci...si de vreme ce mai nimeni NU CUNOASTE gandirea lui Dumnezeu,argumentele tale,sau ale mele,sau ale oricarui individ sunt nefondate. Nici macar Biblia nu ne arata intreaga imagine a lui Dzeu,si cum am putea noi,niste firicele de praf sa vorbim despre ceea ce se presupune ca ne-a dat viata? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ideea era ca Dumnezeu a fost mereu cum este acum...atotputernic si infinit...

iar daca el inainte sa ne creeze pe noi era infinit,cum a fost posibil ca la infinitatea lui,sa mai adauge oamenii si universul lor?

 

Uiti ca pe langa astea Dumnezeu este si capabil de orice.Spuneai la inceputul temei ca intrebarile sunt doar din punct de vedere crestin...ok,daca ne uitam in crestinism,vedem un Dzeu iubitor,un Dumnezeu care vrea sa isi ofere dragostea si grija unor creaturi,pe care le poate strivi numai cu gandul.

Ciudat,oamenii incep sa cada in dizgratie,dar DUMNEZEU continua sa ii iubeasca...si le trimite un colac de salvare prin Isus,mielul care moare ptr pacatele intregii lumi! E absurd oare? Un Dumnezeu sa moara pe o cruce,ptr un fir de nisip ?

Ptr mine e foarte absurd,e foarte greu de inteles,si probabil ca mereu voi ramane cu intrebarea asta in inima,pana in ziua cand voi putea sta fata in fata cu El : 'de ce??'

Cum a fost posibil ca la infinitatea lui sa adauge 'lucruri' finite? Noi nu putem intelege,dar daca ne gandim ca avem un Dzeu atotputernic,atunci a fost posibil....ptr ca noi nu cunoastem nici gandirea si nici ratiunea din spatele actiunilor sale,nu inseamna ca El nu poate ! ...asta ptr cei care au curajul sa accepte acest absurd ! :jester:

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
domnişoară...cu puţină răbdare ...la analiza matematică din clasa a XI-a vei putea afla că ...la toate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×