Sari la conținut
Forum Roportal
Anna Condor

Rugaciunea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si de unde ai tu certitudinea ca dumnezeul biblic te-a ajutat si nu Dumnezeul pe care toti il avem in suflet?

Doar ca ai citit Biblia?

Pai ce putere poate avea o carte inspirata de un Imparat, care culmea a ucis pe toti continuatorii religiei continuatoare a lui Isus si a inventa o religie noua! .... adica exact ca hotzu care fura aurul lui Isus si se foloseste de el.

Eventual daca ati avea un pic de discernamant v-ati da seama ca Isus o fi suparat pe voi intrucat continuati religia ucigasilor religiei sale!

Prietene, am vazut ca si pe alte topicuri depui icre cu ideea asta cu imparatul Constantin si inventatul Bibliei. E veche povestea, dar tu nu o cunosti corect. Biblia exista dinaintea imparatului si acesta nu avea cum sa modifice toate bibliile si mai ales credinta interioara a oamenilor. se stie ca au fost influente asupra Bibliei, dar mai mult de interpretare. Mai mult sa te temi de reforma lui Iustinian. Dar cand o sa afli povestea asta sa vezi atunci ce o sa mai dai in clocot...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prietene, am vazut ca si pe alte topicuri depui icre cu ideea asta cu imparatul Constantin si inventatul Bibliei. E veche povestea, dar tu nu o cunosti corect. Biblia exista dinaintea imparatului si acesta nu avea cum sa modifice toate bibliile si mai ales credinta interioara a oamenilor. se stie ca au fost influente asupra Bibliei, dar mai mult de interpretare. Mai mult sa te temi de reforma lui Iustinian. Dar cand o sa afli povestea asta sa vezi atunci ce o sa mai dai in clocot...

Despre care Biblie vorbesti tu?

Ai auzit tu cumva ca Isus a pomenit vreodata despre o carte numita Biblie? PAI CUM NU VORBESTE DE CARTEA TATALUI SAU?

Ca scrieri antice au fost cuprinse in cartea inspirata de Constantin ...nu inseamna ca acele scrieri erau Biblia!

Povestitorul care a scris epopea lui Ghilgamesh, si faza cu potopul, s-ar fi rasucit in mormant daca ar fi stiut ca Utnapisthi si-a schimabt numele in Noe, si ca are vre-o legatura cu crestinismul !

Nu mai ameti minciuna ca e prea stravezie, jucandu-va cu cuvintele si folosind smecherii verbale nu faceti decat sa dovediti ca folositi trucuri diabolice ptr al prezenta pe "Zeul" alungat din cer ca Dumnezeu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Thunami şi Şoimoş, ambii aţi fost offtopic. Problema voastră. Şoimul continuă să arunce cu noroi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Curat adevar ! :focus: Si mai rar oameni care sa admita ca sunt si ei pe acolo !

Recunosc ca nici eu nu sunt in pozitia acelei relatii personale cu Dzeu,cel putin nu cea ideala...nu cea placuta de El.

Problema mea e ca ma pot cu usurinta ruga ptr altii,dar cand vine vb de mine...o dau in bara.Si in fond relatia ar trebui sa fie intre mine si El ...

Dar traim intr-o lume total schimbata,in care '' tu si Dzeu '' nu mai exista...iar cand te afli la necaz iti aduci aminte ca ai la cine apela...ma gandesc de multe ori ce parere are El despre cum ma rog eu,doar cand am nevoie....doar cand se umple paharul,doar atunci cand altcineva are o problema.

Daca relatiile intre soti ar fi asa....am fi pierduti ! :P

de asta eu nu ma mai rog de mult la el...nu vreau sa fiu un ipocrit...

daca este adevarat ca ma iubeste o sa ma ajute fara sa mai fie nevoie sa il rog eu...daca merit presupun..

si eu prefer si m-am rugat de vreo cateva ori pt altii..pt mine de foarte putine ori si asta inainte sa imi dau seama

de ipocrizia mea,mai exact de faptul ca il cautam numai in caz de nevoie iar dupa asta nu ma mai gandeam la el..

si de atunci nu m-am mai rugat pt ca stiu ca nu m-as mai gandi la el dupa si mi-as vedea de viata mea pana la urmatoarea problema care apare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@Soimos

Filosofia operează şi ea doar cu vorbe goale, cu concepte, dar un cuvinţel n-ai scos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×