Sari la conținut
Forum Roportal
Anna Condor

Rugaciunea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De acord. Rugaciunea poate fi o forma de meditatie. Momentul in care iti sondezi resursele psihice. Inconstientul se mobilizeaza si pune in functiune niste mecanisme prin care ne simtim mai bine. Tot printr-un fel de rugaciune, dar nu la zei imaginari, unii oameni au acces la hiperconstiinta. Dar toate aceste sunt alta mancare de peste: n-are a face cu nicio divinitate.

de unde stii ca forta aia interioara nu vine de undeva de dincolo de propria-ti fiinta? esti gata sa bagi mana in foc ca omul e mai presus de orice?

eu nu militez pentru rugaciune. nu militez nici pentru credinta in Dumnezeu. n-am nici o treaba cu nimeni la capitolul asta. dar mai filozofez si eu cateodata ca, daca rugaciunea a aparut si se spune ca ajuta, un sambure de adevar tre' sa fie pe undeva. toata treaba e ca nimeni nu stie inca mecanismul rugaciunii. nu se stie cum si pe ce plan ajuta.

de aia sunt multi baieti destepti care se duc la icoana, incep s-o clefaie si mormaie repede in barba un "da si mie Doamne o suta de parai, manca-ti-as halou' ala lucios".

de aia sunt atatia care zic "lasa, ca are Dumnezeu grija de mine". stau si ma intreb, pe aia cu "Dumnezeu iti da, dar in san nu-ti baga" or fi auzit-o?

 

Cum zice un prieten "viata-i aspra si complexa". :tease: Natura e intradevar impartiala. Nu-i pasa daca te rogi sau nu, nu-i pasa daca te rogi pentru viata sau pentru moarte ( da, e posibil!).

ei, aici te contrazic. dorinta sau credinta omului ii pot schimba viata. unora le-au schimbat-o definitiv si...iremediabil.

 

Daca esti intr-un avion care se prabuseste, poti avea sansa sa supravietuiesti si daca te rogi fierbinte si daca esti un afurisit de ateu prea cu nasul pe sus ca sa te poti ruga. :o:

se spune ca intr-un avion in picaj nu exista atei... :frusty:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
toata treaba e ca nimeni nu stie inca mecanismul rugaciunii. nu se stie cum si pe ce plan ajuta.

ei... iote cum ai prins esenta :frusty:

 

intre partea rationala si subconstient/suflet ... exista un tip de relatie speciala, relatie care odata constientizata, trebuie si intretinuta ... . ce ganganie ciudata e Omul si cat de putine lucruri cunoastem .

se spune ca intr-un avion in picaj nu exista atei... :o:

:tease:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Isihasm=apropierea de Dumnezeu prin rugaciune neintrerupta

Pentru detalii:http://www.rugulaprins.go.ro/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce vedem atunci cand privim la un om care se roaga?

Un om care vorbeste singur, care se umileste ingenunchind sau luand o pozitie smerita, sau unul care realizeaza acest gest asigurandu-se ca nu il vede nimeni, de teama ridicolului situatiei?

 

Am auzit ca uneori poate fi practicata doar in cazurile disperate,cand oamenii nu mai au nici o incredere in superioritatea lor de 'Hommo Sapiens' conducatori si stapani peste tot ce misca...iar alteori,ea este cea mai puternica arma a credinciosului,impotriva lumii 'nevazute' .

 

Ce inseamna pentru voi rugaciunea,si cata valoare au oamenii care practica acest lucru zi de zi?

Iar cei care s-au rugat lui Dumnezeu,macar odata in viata,cum isi amintesc acea experienta ?

 

Cam atat ...deocamdata! :focus:

Daca tu vezi un om care se roaga, ori nu ii respecti intimitatea religioasa, ori e un fatrnic!

Eu imi amintesc de rugaciune ca de o mangaiere divina. Ma simteam Ascultat! Pacat ca mi-am pierdut aceasta putere. Dar nu am renuntat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce vedem atunci cand privim la un om care se roaga?

Un om care vorbeste singur, care se umileste ingenunchind sau luand o pozitie smerita, sau unul care realizeaza acest gest asigurandu-se ca nu il vede nimeni, de teama ridicolului situatiei?

 

Am auzit ca uneori poate fi practicata doar in cazurile disperate,cand oamenii nu mai au nici o incredere in superioritatea lor de 'Hommo Sapiens' conducatori si stapani peste tot ce misca...iar alteori,ea este cea mai puternica arma a credinciosului,impotriva lumii 'nevazute' .

 

Ce inseamna pentru voi rugaciunea,si cata valoare au oamenii care practica acest lucru zi de zi?

Iar cei care s-au rugat lui Dumnezeu,macar odata in viata,cum isi amintesc acea experienta ?

 

Cam atat ...deocamdata! :jester:

cei care o practica de mici o practica din obisnuinta dar nu prea stiu de ce fac acest lucru....

cei care se roaga numai cand au nevoie ,stiu de ce fac acest lucru,dar nu stiu cum sa il faca...

in opinia mea Dumnezeu e mereu cu mine,nu in forma pe care ti-o baga preotul in cap in biserica...

e de ajuns sa te gandesti la el,indiferent de locul in care esti sau de ceea ce faci,si el va fi langa tine,in tine...

eu am fost unul din cei care se rugau numai atunci cand aveau o problema,acum nu ma mai rog de loc,

nu vreau sa mai fiu ipocrit...nu pot sa fiu ceea ce vrea preotul sa fiu sau sa fac....dar nu are ce sa mai imi spuna,,,,

pot sa imi dau singur raspunsuri si mai important decat toate,pot sa-mi pun singur intrebari...

nu vreau sa fiu cel care se roaga numai la nevoie,iar in restul timpului isi vede de pacatele lui de zi cu zi...

nu exista cale de mijloc,ori crezi ori nu crezi....iar eu nu puteam sa fiu asa de ipocrit in cat sa cred sau sa imi amintesc doar atunci cand aveam nevoie..

am ales sa nu cred cel putin nu asa cum cred restul oamenilor,imi asum responsabilitatea faptelor mele.

o sa imi traiesc viata asa cum cred eu de cuviinta...voi gresi si voi invata din asta....

o sa imi duc crucea pana la capat...daca finalul va fi altul decat cel fericit...asta e...

barem am avut ceva de zis in privinta acestui lucru..nu am urmat orbeste vointa altora...

si in final..credinta e unul din cele mai bune lucruri pe care le are omul.....credinta ca va reusi,ca va invinge,ca va trece si peste asta...credinta e speranta omului deghizata.....speranta ca totul va fi bine la sfarsit

Editat de menssana1984

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se spune ca intr-un avion in picaj nu exista atei... :jester:

bineinteles ca nu...toata lumea vrea sa mearga in rai

si toata lumea isi aminteste de Dumnezeu in situatii limita,ca imediat dupa,sa il ignore in continuare....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Curat adevar ! :jester: Si mai rar oameni care sa admita ca sunt si ei pe acolo !

Recunosc ca nici eu nu sunt in pozitia acelei relatii personale cu Dzeu,cel putin nu cea ideala...nu cea placuta de El.

Problema mea e ca ma pot cu usurinta ruga ptr altii,dar cand vine vb de mine...o dau in bara.Si in fond relatia ar trebui sa fie intre mine si El ...

Dar traim intr-o lume total schimbata,in care '' tu si Dzeu '' nu mai exista...iar cand te afli la necaz iti aduci aminte ca ai la cine apela...ma gandesc de multe ori ce parere are El despre cum ma rog eu,doar cand am nevoie....doar cand se umple paharul,doar atunci cand altcineva are o problema.

Daca relatiile intre soti ar fi asa....am fi pierduti ! :jester:

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spunea cineva ca rugaciunea este respiratia sufletului!

Pentru mine rugaciunea inseamna starea de vorba cu Dumnezeu, inchinare inaintea Creeatorului, pace, umplere cu Duhul Sfant, comunicare cu Dumnezeu, relatie cu Tatal meu din Ceruri ectc

Asa e si pt mine!Cind ma rog IMI IAU TIMP PT D_ZEU:El ma rasplateste intotdeauna pt. asta! Dzeu nu lasa nimic nerasplatit .La fel mi se intimla cind citesc Biblia.In amindoua cazurile primesc f.multe impresii ,iar lucruri care mi se pareau grele si de nerezolvat inainte de rugaciune sau citirea Bibliei,le inteleg dintr-o data dintr-o alta perspectiva.Eu iau in serios orice invatatura biblica,si Vechiul testament.Rugaciunea mea e puternica,ma rog cu tarie si cu bucurie.Imi exprim si nemultumirile din timpul zilei,ma rog si pt. viitor,pt altii,pt.mine si cei apropiati,pt servici,scoala,calatorii,sau chiar cele necesare.Noi am avut nevoie de o locuinta mare,in centru,dar fiind f. scumpe,cam 1200e.am renuntat sa caut(dupa indelungi cautari,in care am gasit locuinte care nu erau la et1,nu aveau inc. centr.,nu aveau gradina,nici balcon) am renuntat sa caut si m-am hotarit sa ma rog pt ea,ceea ce, celor din jur a parut f. naiv.Eu m-am rugat asa:"TATA ;TE ROG DA_MI TU O LOCUINTA;IN NUMELE LUI ISUS TE ROG ,asa cum am invatat din Biblie....Si am asteptat linistita.Toti ziceau,cum poti fii asa de indiferenta,altii cauta 2 ani,tu doar de trei luni.Eu am zis,"eu nu am rabdare,de aceea m-am rugat si astept."Toti rideau.asa am asteptat 3 saptamini si intr-o noapte eu am visat ca Isus (cel in numele caruia m-am rugat),vine la mine si-mi zice."Du-te la Sf. Ulrich,sa-ti iei locuinta."Eu am crezut,m-am interesat,dar nimeni nu auzise de aceasta firma...Dupa 3 sapt. ma plimbam,cautind subiecte de pictura,pe o strada f, academica si care nu ma inspira deloc.Ma gindesc,oare ce caut eu aici cind de fapt eu am dorit sa merg pe o alta strada.Cum m-am putut eu ratacii asa de rau,sau o fii "intentionat"?Daca da ,inseamna ca D-zeu a facut asta si are si un motv.Asa ca incep sa ma uit curioasa pe tablitele firmelor,inca negindindu-ma la locuinta mea.Spre surprinderea mea dupa doua case,vad firma de locuinte St,Ulrich...Am avut asa emotii mari....Am primit o loc. frumoasa,buna si ieftina,asa cum mi-am dorit ,plus....O surpriza placuta e ca loc. are si parchet. Numai D-zeu a stiut ca mie imi place parchetul ...,enorm.Si mi l-a daruit.slavit sa fie El,pt. cadoul pe care mi l-a facut.Deci va indemn sa va rugati la D-zeu ,in Numele lui Isus pt.ce aveti nevoie.

Editat de dark_light
textul este colorat inutil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa e si pt mine!Cind ma rog IMI IAU TIMP PT D_ZEU:El ma rasplateste intotdeauna pt. asta! Dzeu nu lasa nimic nerasplatit .La fel mi se intimla cind citesc Biblia.In amindoua cazurile primesc f.multe impresii ,iar lucruri care mi se pareau grele si de nerezolvat inainte de rugaciune sau citirea Bibliei,le inteleg dintr-o data dintr-o alta perspectiva.Eu iau in serios orice invatatura biblica,si Vechiul testament.Rugaciunea mea e puternica,ma rog cu tarie si cu bucurie.Imi exprim si nemultumirile din timpul zilei,ma rog si pt. viitor,pt altii,pt.mine si cei apropiati,pt servici,scoala,calatorii,sau chiar cele necesare.Noi am avut nevoie de o locuinta mare,in centru,dar fiind f. scumpe,cam 1200e.am renuntat sa caut(dupa indelungi cautari,in care am gasit locuinte care nu erau la et1,nu aveau inc. centr.,nu aveau gradina,nici balcon) am renuntat sa caut si m-am hotarit sa ma rog pt ea,ceea ce, celor din jur a parut f. naiv.Eu m-am rugat asa:"TATA ;TE ROG DA_MI TU O LOCUINTA;IN NUMELE LUI ISUS TE ROG ,asa cum am invatat din Biblie....Si am asteptat linistita.Toti ziceau,cum poti fii asa de indiferenta,altii cauta 2 ani,tu doar de trei luni.Eu am zis,"eu nu am rabdare,de aceea m-am rugat si astept."Toti rideau.asa am asteptat 3 saptamini si intr-o noapte eu am visat ca Isus (cel in numele caruia m-am rugat),vine la mine si-mi zice."Du-te la Sf. Ulrich,sa-ti iei locuinta."Eu am crezut,m-am interesat,dar nimeni nu auzise de aceasta firma...Dupa 3 sapt. ma plimbam,cautind subiecte de pictura,pe o strada f, academica si care nu ma inspira deloc.Ma gindesc,oare ce caut eu aici cind de fapt eu am dorit sa merg pe o alta strada.Cum m-am putut eu ratacii asa de rau,sau o fii "intentionat"?Daca da ,inseamna ca D-zeu a facut asta si are si un motv.Asa ca incep sa ma uit curioasa pe tablitele firmelor,inca negindindu-ma la locuinta mea.Spre surprinderea mea dupa doua case,vad firma de locuinte St,Ulrich...Am avut asa emotii mari....Am primit o loc. frumoasa,buna si ieftina,asa cum mi-am dorit ,plus....O surpriza placuta e ca loc. are si parchet. Numai D-zeu a stiut ca mie imi place parchetul ...,enorm.Si mi l-a daruit.slavit sa fie El,pt. cadoul pe care mi l-a facut.Deci va indemn sa va rugati la D-zeu ,in Numele lui Isus pt.ce aveti nevoie.

Si de unde ai tu certitudinea ca dumnezeul biblic te-a ajutat si nu Dumnezeul pe care toti il avem in suflet?

Doar ca ai citit Biblia?

Pai ce putere poate avea o carte inspirata de un Imparat, care culmea a ucis pe toti continuatorii religiei continuatoare a lui Isus si a inventa o religie noua! .... adica exact ca hotzu care fura aurul lui Isus si se foloseste de el.

Eventual daca ati avea un pic de discernamant v-ati da seama ca Isus o fi suparat pe voi intrucat continuati religia ucigasilor religiei sale!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si de unde ai tu certitudinea ca dumnezeul biblic te-a ajutat si nu Dumnezeul pe care toti il avem in suflet?

dar de unde ai tu certitudinea ca "Dumnezeul pe care toti il avem in suflet" este diferit de Dumnezeul biblic?

eu il vad acelasi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×