Sari la conținut
Forum Roportal
predator

Oboseala permanenta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Yanosi, si eu primavara, mai ales in aprilie, cam 15 zile am stari de genul asta. Coldeyes scrie foarte bine, eu ce as mai puta spune: daca este o usoara depresie, incearca sa reduci la minim alcoolul, cafeaua, chiar tigarile.

O sa ma intrebi poate daca eu am redus la minim alcoolul - nu chiar sub 1 bere pe zi, dar... nu cat sa afecteaze... :lol:

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lumina monitorului, agresiva pentru ochi.

Persoanele care stau mai mult de patru ore zilnic in fata calculatorului au nevoie de ochelari speciali de protectie. Oftalmologii sustin ca majoritatea celor cu meserii care implica folosirea indelungata a monitorului sufera de oboseala accentuata, ameteli si dureri de cap. Acestea ar putea fi evitate cu ajutorul ochelarilor cu lentile special proiectate pentru monitor, precum si prin amplasarea corecta a calculatorului in spatiul de lucru. Usturimi la nivelul ochilor si inrosirea acestora, dureri ale globilor oculari, inflamarea pleoapelor si incetosarea vederii sunt cateva dintre simptomele pe care le resimtim atunci cand lucram mult timp cu privirea atintita in monitorul calculatorului.

Editat de Marius-Doru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gaseste o ocupatie ce necesita munca fizica

sau fa sport, du-te la sala de 3 ori pe saptamana. Sportul te energizeaza foarte tare. Si alimentatia: ai grija ce mananci, mananca de 5-6 ori pe zi portii mici, nu manca alimente grele (carne grasa, grasimi). Bea o cafea pe zi si ceai verde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce as putea face. Ma simt extrem de obosita, pana si in weekend, oricat de mult as dormi; ma oboseste pana si facutul patului. Starea dureaza de cateva luni bune si este din ce in ce mai rau, fiind presarata si cu mai mici sau mai mari momente depresive. Inteleg ca poate fi vorba de stress, mai ales ca de la munca ma intorc "leguma", inteleg ca sportul poate ajuta, dar nu am timp sa ma duc la sala, in conditiile in care sunt saptamani cand ma intorc acasa la 8 seara. Am incercat sa fac macar 20 de minute de bicicleta acasa, dar m-am ales cu gambele pur si simplu umflate. Raspunsul medicului de familie a fost "daca acum esti obosita, dar cand vei avea copii?".... in conditiile in care mai am putin si urlu de oboseala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu ce as putea face. Ma simt extrem de obosita, pana si in weekend, oricat de mult as dormi; ma oboseste pana si facutul patului. Starea dureaza de cateva luni bune si este din ce in ce mai rau, fiind presarata si cu mai mici sau mai mari momente depresive. Inteleg ca poate fi vorba de stress, mai ales ca de la munca ma intorc "leguma", inteleg ca sportul poate ajuta, dar nu am timp sa ma duc la sala, in conditiile in care sunt saptamani cand ma intorc acasa la 8 seara. Am incercat sa fac macar 20 de minute de bicicleta acasa, dar m-am ales cu gambele pur si simplu umflate. Raspunsul medicului de familie a fost "daca acum esti obosita, dar cand vei avea copii?".... in conditiile in care mai am putin si urlu de oboseala...

 

Am crezut ca numai eu patesc asa. Cand ajung acasa arunc toate cele in patru zari si directia....pat. Adica vorba vine pat, salteaua mea relaxa, pusa direct pe podea.

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaa saptamana asta trei colegi, dupa ce m-au auzit pe mine cum dorm, au incercat si ei si....au ramas la parter.

 

Eu una nici nu ma mai deranjez nu doar sa strang patul, ci efectiv sa-mi pese daca e strans sau nu.

Am intrat ieri in bucatarie si am incercat sa stau mai mult decat 1 minut si am gasit intr-un dulap o cratita cu ciorba uitata de vreo luna. Era in ea o materie verde inchis, cu un fel de puf alb deasupra.

Mi-a fost destul de teama sa insist, sa continui explorarea, asa ca am chemat fata care face curat si .....i-am zis ca, dupa ce termina, sa nu-mi povesteasca despre ce a gasit.

Bine, adevarul e ca in cazul meu chiar nu conteaza pentru nimeni din lume cand ajung in chestii de genul asta., adica nu afecteaza simturile estetice ale nimanui. Eu una nu posed asa ceva, sau ......nu stiu .

 

 

Draga mea, acuma cand toata lumea se plange ca nu are munci etc etc, tu te plangi de prea multa munca?

Eu mi-am luat de lucru si acasa, pe langa ce fac la birou. Asnoapte am adormit cu capul pe tastatura. Dar salteaua fiind exact sub poponetul meu, am apasat usor tasta off, m-am intins si....gata....cu lumina aprinsa.

De asemenea mi-a fost urmat exemplul si in purtatul de tricouri sifonate, de aruncat camasi sau plovere lalai la intamplare, de lasat parul valvoi etc etc.

 

Si toate astea doar dintr-un singur motiv : piesa "So what?" a lu' metallica.

Try it yourself.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga mea, acuma cand toata lumea se plange ca nu are munci etc etc, tu te plangi de prea multa munca?

 

Nu ma vait ca muncesc prea mult, sunt sigura ca sunt multi care muncesc mult mai mult decat mine, doar ca atat cat muncesc eu, mult, putin, cat o fi, ma extenueaza. Si nu e numai munca... pentru ca in weekend-uri si concedii sunt la fel de obosita.

 

Da, mai am si concedii o data pe an... nesimtita de mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma vait ca muncesc prea mult, sunt sigura ca sunt multi care muncesc mult mai mult decat mine, doar ca atat cat muncesc eu, mult, putin, cat o fi, ma extenueaza. Si nu e numai munca... pentru ca in weekend-uri si concedii sunt la fel de obosita.

 

Da, mai am si concedii o data pe an... nesimtita de mine.

 

Stii ce nu inteleg eu?

Ce anume te poate opri sa te intinzi pe pat, pe un covor foarte pufos sau, mai nou, pe iarba si sa stai efectiv asa, si sa admiri in nestire splendoarea tavanului sau a cerului? Daca tu ai vrea cu adevarat odihna, cu siguranta ai gasi-o.

 

Uite, in urma cu 10 minute mi s-a pus o pata mare pe creier si am sunat la intamplare la una din firmele pentru care lucrez si am anuntat ca....gata. Maine dimineata cred ca incheiem colaborarea. Asa a ramas. Sa sti ca e asa misto sa poti renunta......cateodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×