Sari la conținut
Forum Roportal
scorilo

Dragostea de tara

Postări Recomandate

....Frumoase versuri! :cheer: Spune-mi si mie cum se numeste poezia asta, ca am niste carti cu Eminescu prin biblioteca. Nu stiam c-a scris si asa ceva. Mai ales eu, care nu le am deloc cu literatura. :cheer:

 

 

 

Scrisoarea III....

 

 

ps: nu regret doar că nu am văzut la timp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P SI ATUNCI CE FACEM? IUBIM SAU NU TARA ASTA ROMANEASCA??

Tara asta nu e "romaneasca". Apartine locuitorilor ei indiferent de ce natiune apartin. Si e mai degraba europeana decat romaneasca. Eu imi indrept iubirea mai degraba catre popor, catre natiune decat catre o palma de pamant imprejmuita de niste granite tresate de niste bolnavi acum 60 de ani cu creionul rosu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tara asta nu e "romaneasca". Apartine locuitorilor ei indiferent de ce natiune apartin. Si e mai degraba europeana decat romaneasca. Eu imi indrept iubirea mai degraba catre popor, catre natiune decat catre o palma de pamant imprejmuita de niste granite tresate de niste bolnavi acum 60 de ani cu creionul rosu.

Conditiile de mediu intotdeuna au determinat psihologia unei natiuni !

 

Nici eu n-as plecat niciodata de aici din Romania. Aici este familia mea care penbtru mine e sfanta, aici sunt prietenii mei, aici sunt locurile mirificei mele copilarii, aici sunt locurile adolescentei mele frumoase...aici e totul. Cum as putea sa merg de la bine , inspre rau ? :yes: Nu am cum !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cultural, mai mult, ca educatie la modul foarte larg, sunt roman, cine nu stie de Eminescu si de Moisil si de Henri Coanda... pacat...

Imi plac si muntii, marea, mai ales marea, Dunarea, delta, campiile Romaniei.

Imi plac mult si sarmalele si tot ce e mancare romaneasca...

 

In rest : Cui nu-i place Lacramioara-n primavara, Sa o vada langa susur de izvor, Nu stie ce e dragostea la taaaaraaaa, Nu stie hrrpaaamm...

 

Nu stiu daca romancele sunt mai frumoase ca negresele, ca rusoaicele, ca polonezele, ca nemtoaicele, ca araboaicele, ca turcoaicele, nu stiu si de fapt nici nu imi pasa...

Prieteni ca in Romania pot gasi oriunde (ba mult mai faini) si am si gasit, cand am fost 6 luni cu bursa, in RFG.

In plus, nu consider minoritatea inferioara majoritatii nici cu a straw. Ba, uneori se poate si reversul.

Cam atat...

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×