Sari la conținut
Forum Roportal
scorilo

Dragostea de tara

Postări Recomandate

Desi e la moda sa denigram romanii si Romania,eu cred ca merita sa incercam sa nu mai aruncam cu pietre in sentimentul national.Sa votam impotriva proiectului de la Rosia Montana pe www.cdep.ro .Cititi Declaratia Academiei Romane din 16.07.2004 pe www.acad.ro .Astept parerea voastra despre acest subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sincer ? nici eu nu as pleca in alta parte, e drept ca nu ma adaptez foarte usor, dar oricum nu as pleca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:blink:

Plecatul din tzara este o decizie traumatica si in multe privintze ireversibila

Chiar si ca turist inapoi nu vei mai privi cu aceiasi ochi niciodata

Ciudat e poate doar ca de tzara ca loc geografic mi s-a mai intimplat sa imi fie dor , de concetatzenii mei

cu drept de vot ...NICIODATA

 

:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
;)

Plecatul din tzara este o decizie traumatica si in multe privintze ireversibila

Chiar si ca turist inapoi nu vei mai privi cu aceiasi ochi niciodata

Ciudat e poate doar ca de tzara ca loc geografic mi s-a mai intimplat sa imi fie dor , de concetatzenii mei

cu drept de vot ...NICIODATA

 

:crazy:

Subscriu, dar cu mentiunea ca de fapt si in alte tari gasesti t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
;)

Plecatul din tzara este o decizie traumatica si in multe privintze ireversibila

Chiar si ca turist inapoi nu vei mai privi cu aceiasi ochi niciodata

Ciudat e poate doar ca de tzara ca loc geografic mi s-a mai intimplat sa imi fie dor , de concetatzenii mei

cu drept de vot ...NICIODATA

 

:crazy:

...nici mie. si nu voi :crazy: dupa ei, doar dupa Romania, asa cum ai zis si tu, ca asezare geografica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-am iubit niciodată ţara, efectiv nu găsesc motive s-o iubesc.

Aş pleca m

Editat de MHortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa iubesti tara in care locuiesti e ca si cum ti-ai iubi apartamentul de la bloc dat prin sindicat de la intreprindere. Iubeste-ti familia care sta in acel apartament, pretuieste mobila muncita de tine, admira tabloul lasat mostenire de la bunica! Poti eventual sa idolatrizezi camera ta unde ai facut primii pasi, unde ai invatat pentru scoala si liceu. Tara nu e altceva decat o entitate administrativa a carei limite au fost fixate acum 50, 80, 90 de ani, deci ajustate in repetate randuri. Iubeste-ti poporul din care ai rasarit! Pentru ca romani nu sunt numai intre aceste granite, ci si dincolo de ele. Esti oltean? Iubeste Oltenia! Esti banatean? Iubeste Banatul! Mergand la exemple extreme, daca fiecare cetatean al unei tari ar trebui prin lege sa isi iubeasca tara, ce va fi facut un basarabean in anii 40? Dar un locuitor al Cadrilaterului? Dar un alsacian ce trebuie sa iubeasca? Franta sau Germania? Azi Franta, maine Germania.

 

....Frumoase versuri! :D Spune-mi si mie cum se numeste poezia asta, ca am niste carti cu Eminescu prin biblioteca. Nu stiam c-a scris si asa ceva. Mai ales eu, care nu le am deloc cu literatura. :good:

 

Scrisoarea a III-a iti spune ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×