Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Puteti sa imi postati si mie o configurare pentru varianta cu ip static(eventual niste print screen-uri)?ma gandesc ca poate nu l-am configurat eu cum trebuie.Cu toate ca am aflat ca de obicei cei de la upc aloca ip dinamic,router- nu a mers configurat asa ,si am presupus ca am static.

daca ISP-ul tau ti-a oferit IP static pentru un calculator trebuie sa configurezi Wan-ul de la Router cu setarile date de Provider IP, Subnet, Default Gateway 192.168.0.1 (IP-ul routerului), Dns1 si 2 Conform cu datele UPC sisa te loghezi la router cu calculatorul si placa de retea pe care s-a facut instalarea initiala, sa-i dai din Wan Status IP dinamic si Atentie searc MAC si Clone MAC dupa care Save si din nou IP static si reintroducere de date ca le pierde si Save ...gata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat shi eu ... k toti .. un Router ipTIME VE....shi am net de la Clicknet.... shi nu ma descurc deloc.... in carticica aia frumoasa... iti arata k vine netul deci cablul ala blestemat de telefon ... intra in modem iar de acolo ce trebuie sa fac?? pentru k modemul are o singura gaura unde pot baga cablul atat..incerc cu un splitter inainte de a intra cablul de telefon in modem??? shi sa il despart de acolo??? un cablul in modem iar celalalt in router... pentru k alta metoda logica nu gasesc.... sau am nevoie de alt modem cu 2 sau mai multe iesiri????? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri :D :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am cumparat shi eu ... k toti .. un Router ipTIME VE....shi am net de la Clicknet.... shi nu ma descurc deloc.... in carticica aia frumoasa... iti arata k vine netul deci cablul ala blestemat de telefon ... intra in modem iar de acolo ce trebuie sa fac?? pentru k modemul are o singura gaura unde pot baga cablul atat..incerc cu un splitter inainte de a intra cablul de telefon in modem??? shi sa il despart de acolo??? un cablul in modem iar celalalt in router... pentru k alta metoda logica nu gasesc.... sau am nevoie de alt modem cu 2 sau mai multe iesiri????? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri :D :blink:

 

Trebuie sa fie un cablu de telefon si unul de retea.. ala de retea il bagi in router. Sau ai cumva modem USB? Pune o poza cu conexiunile disponibile sa vedem

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×