Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

@dani_quinn: Deci pentru tine cartea e entertainment, nu?

@aiko: daca mi-ai fi spus ca plonjezi in ambele, as fi fost ferm convins ca lecturile te-au influentat :haha:

@nociva: mda. generatie debusolata suntem. ma bucur pentru tine ca ai putut receptiona cuvantul scris intr-un moment greu al vietii. sunt convins ca Templul Lecturii si-a castigat un practicand fidel, sau fidela, dupa gust :haha:

@Simona: dupa cum am mai explicat, am citit mult si dezordonat, nici eu nu stiam de ce citesc; era refugiul intr-o lume fantastica, in care fiecare carte luata pe ghicite de la biblioteca era un nou semn de intrebare. cred ca era placere. si acum citesc, insa mai rar, cand e nevoie, si nu mai pot ingurgita aproape tot, dimpotriva. incerc sa depun un efort rational cand parcurg un text literar, sa-i creez un context.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citesc pentru a cunoaste ! Pentru mine o carte care contine idei sclipitoare , este la foarte mare pret ! Ma intereseaza literatura stiintifica : matematica , fizica , psihologie ...uneri geologia !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cartea poate fi considerata atat un refugiu,o evadare din lumea reala,o modalitate de a-ti uita problemele,dar si o relaxare.O carte buna iti pune mintea la lucru,iti tine creierul intr-o continua miscare.

Ea poate sa te amuze,dar si sa iti fie de un foarte mare ajutor.Depinde de carte ... dar si de persoana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac cartile cu valoare literara... le citesc nu numai pentru ca trebuie, ca le am in bibliografie, ci si pentru ca-mi plac si am citit multe astfel de carti fara sa fiu obligata de vreo lista de lecturi. Dar imi place uneori sa citesc si ceva mai putin de valoare, fie din curiozitate, fie pentru relaxare - cum ar fi 'Veronica se hotaraste sa moara', 'Alchimistul' de Coelho, sau 'Sissi, imparateasa Austriei' de Elisabeth Burnat sau 'Zorba Grecul'...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii citesc doar cand sunt obositi, cand vor sa se relaxeze. Cartea este un mijloc de entertainment 8)

 

Unii cand citesc cauta simboluri, incifrari, coduri. Cartea e pentru ei un mod de a-si verifica cultura, capacitatile intelectuale. Cartea e act de cultura.

 

Unii nu citesc. Cartea e superflua, mijloacele multimedia sunt mai interesante.

 

Unii citesc de curiozitate. Sa vada cum a fost in alte secole, sa studieze alte mentalitati.. Deh, oameni curiosi.

 

Ia sa vedem, pentru voi ce rol are cartea, asupra voastra? Credeti tot ce scrie in carti? Are ea rol formator, sau e doar distractie ieftina? Repet, nu spuneti ce "ar trebui", ci exact ce este in sufletul vostru.

 

Ai acoperit succint principalele motive. Elegant, le-ai atins doar pe cele nobile. Raman alea legate de snobism si cabotinism.

 

Pe de alta parte, e important sa stim despre ce "carte" e vorba. Te referi la "carte" in general, incluzand literatura de specialitate, beletristica, cartile tehnice?

 

Eu as vrea sa spun ca, desi e subiect de gluma, asupra mea au un efect terapeutic albumele de arta, de gradinarit, despre animale, vietati in general, si despre pamant, cosmos, Univers. Ideea e sa aiba cat mai multe poze foarte reusite si sa fie cat mai mari. O jumatate de ora privind fotografiile, rasfoind o astfel de carte, ma destinde instantaneu. In plus, obtin informatie intr-un mod natural, antrenandu-mi principalul canal senzorial, dar imbinand aceasta informare cu latura estetica, placuta. E similar cu "inveti si nu simti ca inveti". Ar fi multe de spus, dar pe scurt, cam asta e. Adaug la lista ta biblioterapia...

 

Acum sunt pasionata de un nou set de carti in engleza, Identification Guides, care-s doar cu poze. Mi-am cumparat volumul despre cai, fosile si scoici si despre fluturi. Sunt superbe cartile. Mai am unul fain ilustrat, tot in engleza, despre Simboluri si Semne si semnificatii. Nu mai spun de albumele de arta. Ma relaxeaza foarte mult pictura asiatica. Cu peisaje. Mmmmm zen.

 

PS: n-am inteles foarte bine partea cu "credeti tot ce se scrie in carti?". La ce te referi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este hrana pentru mine .......si va ramane ....rolul este clar ----existenta mea

 

 

update ....rolul cartii ...extragerea nimicului din tot

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant topic ...am un eseu de facut la romana pe tema "Argumentati faptul ca, cartea are functie educativa" . Unele raspunsuri de aici ma ajuta foarte mult. :roll: Multumesc! :lol: ... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
rolul de a deschide mintea

 

..si a incalzi sufletul.

Are rolul de a largi orizontul, de a stimula imaginatia, de a cunoaste alte lumi si civilizatii, de a visa.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×