Sari la conținut
Forum Roportal
deea_s

Certurile dintre parinti si copii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Esti o mama excelenta! atata vreme cat iti RESPECTI copilul si-l iubesti, vorbiti in permanenta, nu ai unde sa gresesti! :flowers: Don't worry!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost de curind in concediu si am avut prilejul sa studiez pe indelete , de dimineata pina seara familii de belgieni, germani , polonezi cu copii de cca 5-7 ani ca si fiu meu. Unele familii aveau si patru copii. Spre surprinderea mea, copiilor alora li se spunea doar o data , cu voce inceata , ce au de facut ( sau ce nu au voie sa faca ) si ei percutau imediat. In schimb, eu baiatului meu ii repet, citeodata, de 2 ,3 sau mai multe ori ceva si uneori nici nu aude . Atunci, invariabil , ridic vocea , si gata cearta.Nu fac parte din categoria femeilor vorbarete, care turuie intr-una ! De ce se intimpla asa? Unde e greseala ? Sa fie strainii mai permisivi ? Sa fie copii lasati mai liberi ? Sa fie mai mare teama noastra de a nu gresi decit a strainilor ? Unde e greseala ? Ma gindesc la asta de cind m-am intors , incerc sa gasesc explicatii si va invit si pe voi sa va ginditi la problema asta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) :yahoo: :crazy: :bataita: In Romania am vazut copii shi parinti care se certau pe strada.Eu n-am copii dar rad de altii ca nu stiu sa-i educe.O sa am shi eu shi o sa-i educ pana la 18 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

of, ce usor pare cand nu ai copii!

Asa spuneam si eu, copilul meu nu va face asta, am sa-l educ asa cum trebuie, dar uite ca nu e chiar asa usor. Si eu ma confrunt cu aceeasi problema ca si Jmekera si nu stiu unde am gresit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost de curind in concediu si am avut prilejul sa studiez pe indelete , de dimineata pina seara familii de belgieni, germani , polonezi cu copii de cca 5-7 ani ca si fiu meu. Unele familii aveau si patru copii. Spre surprinderea mea, copiilor alora li se spunea doar o data , cu voce inceata , ce au de facut ( sau ce nu au voie sa faca ) si ei percutau imediat. In schimb, eu baiatului meu ii repet, citeodata, de 2 ,3 sau mai multe ori ceva si uneori nici nu aude . Atunci, invariabil , ridic vocea , si gata cearta.Nu fac parte din categoria femeilor vorbarete, care turuie intr-una ! De ce se intimpla asa? Unde e greseala ? Sa fie strainii mai permisivi ? Sa fie copii lasati mai liberi ? Sa fie mai mare teama noastra de a nu gresi decit a strainilor ? Unde e greseala ? Ma gindesc la asta de cind m-am intors , incerc sa gasesc explicatii si va invit si pe voi sa va ginditi la problema asta .

Draga mea, in legatura cu nelamurirea ta... daca tipi la un copil acesta isi pierde incredera in sine. Sunt multe alte metode de a pedepsi un copil cand nu este cuminte sau de a il impulsiona sa fie cat mai ascultator... Astept sa revii cu mai multe detalii.

Spre exemplu pentru copilasii mei am un tabel cu fapte bune .... la 20 de fapte bune, primeste ceva ce stiu ca isi doreste( faptele bune constau in legatul siretului, mancatul frumos la masa, etc...). Nu trebuie sa fie ceva foarte important sau scump. O jucarie sau dulciuri ... este suficient.

Daca este neastamparat si nu asculta de ceea ce spui ... ar trebui sa folosesti o metota de a pedepsii copilul. Eu o folosesc pe cea mai cunoscuta...Il izolez tip de 5-6 min ... pentru asta am o clepsidra... In cele 5 min se calmeaza si este mult mai receptiv....

Sincer, este un intreg razboi in casa .... dar nu tzipam la copii. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce faci cu un copil caruia ii explici de zece ori un lucru, nu e voie acolo pt ca..., si totusi nu intelege, el continua si continua pana tu nu mai poti si atunci ridici vocea si se potoleste, dar tu te simti vinovata??

Astept raspunsuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar ce faci cu un copil caruia ii explici de zece ori un lucru, nu e voie acolo pt ca..., si totusi nu intelege, el continua si continua pana tu nu mai poti si atunci ridici vocea si se potoleste, dar tu te simti vinovata??

Astept raspunsuri

Trebuie sa ai rabdare.... depinde de educatia lui si ce ai facut pana la ora asta pentru el...II explici pe un ton foarte calm dar impunator ca rabdarea ta are o limita ... si va intelege. Este doar un copil ...trebuie impulsionat pentru alte activitati mai putin daunatoare ca sa nu fie atras de acelasi lucru. Daca nu merge, aplici o pedeapsa simpla. Am un copil de 4 anii care este foarte neascultator, il ridic in brate si il inchid afara, nu il las in casa pana nu se calmeaza ... functioneaza ....Un copil va avea nevoie mereu de atentie.. de aceea reactioneaza uneori salbatic :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar ce faci cu un copil caruia ii explici de zece ori un lucru, nu e voie acolo pt ca..., si totusi nu intelege, el continua si continua pana tu nu mai poti si atunci ridici vocea si se potoleste, dar tu te simti vinovata??

Astept raspunsuri

Ai inteles exact despre ce tip de cicaleala este vorba ! De exemplu, in supermarket : ii zic copilului ( are 7.5 ani )sa nu urce pe barele de linga frigidere , ca inhaleaza aer rece si face rosu in git , el continua sa mearga pe ele, ca si cind nu m-ar fi auzit, eu repet observatia facuta ( calm ,fara nervi ) , el continua . Cum il pedepsesc intr-un loc public ? Acasa mai are sens pedeapsa , ca deja au trecut 2-3 ore de la comiterea faptei , el a si uitat ce a facut , iar eu nici nu mai gasesc sens unei pedepse , ca deja a trecut prea mult timp. E vorba de acea lipsa de reactie a copilului in medii diferite de cel de acasa , in care , daca il pedepsesti mai rau faci. Obtii o reactie violenta, si in final iti strici ziua . Nu este vorba de fapte grave, ca acolo , si eu il pedepsesc, dar problema e ca fiul meu nu face fapte grave, face mici , multe si marunte porcarioare ( e si cam agitat din fire ) si aici nu stiu cum trebuie procedat. De ce nu intelege , sau mai bine zis , se face ca nu intelege ca micile lui " distractii " ii pot face rau , sau nu se cuvine sa le faca in locurile in care ne aflam . Nu e vorba de eroare de educatie , pentru ca , fiind singurul copil am fost extrem de atenta cu educatia lui. E mai degraba vorba de o usoara forma de protest ( asa cred !!!) : nu m-i lasat la fotbal cu baietii, m-ai carat la cumparaturi, ma distrez si eu cum pot , prin frigiderele din supermarket ! Desi , i-am spus ca dupa cumparaturi va iesi la fotbal !

Am dat acest exemplu, dar situatia se repeta si in restaurant, si peste tot pe unde mai umblam noi, oamenii mari.

Sa fie oare grija mea exagerata de a nu-i deranja pe altii si de fapt, ar trebui sa-l las sa faca ce vrea el , indiferent de locul in care ne aflam,in ideea ca va creste si lucrurile astea vor inceta de la sine ? Voi cum faceti cind iesiti cu copii in locuri de oameni mari ?

Pentru Classic Alina : chestia cu tabelul o sa vezi ca mai tine 1 an , doi ( asa am facut si eu cind avea fiul meu 4-5 ani, ii dadeam buline rosii la fapte rele si galbene la fapte bune ! ) dupa aceea , doi bani nu mai dadea pe tabel ! Pe la 5 ani, am renuntat , ca facea o boroboata , ii dadeam bulina rosie , si dupa aceea lua cirpa si stergea praful si imi spunea sa ii dau o bulina galbena pentru fapta lui buna , in asa fel ca la sfirsitul zilei avea mai multe galbene decit rosii ! Se va smecheri si n-o sa mai tina !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×