Sari la conținut
Forum Roportal
Marinius

Sunt cinic, deci sunt moral... ce paradox crud al unui viitor civilizat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fiecare amintire pentru mine este o funie pe care o astept sa ma spanzure. Sunt cinic, deci sunt moral... ce paradox crud al unui viitor civilizat. Acum ma reconstruiesc... nu imaginea; imi reconstruiesc psihicul, mentalitatea. Din ce in ce mai cinic... mai moral. Mentalitatea mea nu are nici o legatura cu prezentul, doar cu atemporalitatea. Deci pot parea un pic deplasat in aceasta lume. O noua valoare este aceea a propriei vointe, nu a vointei unei zeitati. A iti trai viata interioara mai intens decat viata exterioara efemera. Am inceput a-mi dizolva subiectivitate, devenind o fiinta obiectiva si cu "eu". "A deveni" este o variabila, sa "fii" este o constanta. Am incetat sa deconstruiesc texte, am inceput sa deconstruiesc fiinte; incepand cu mine. Sa imi repun sinele si totodata sa imi repun supraeul si sa incep sa imi reconstruiesc eul.

(Dinu Lipatti (inregistrare) - Bach Chorale Prelude BWV 659)

In loc de cuvinte sa ne folosim de sunete, sa compunem piese muzicale prin fiecare gest... claritatea atunci va exista....

(voi continua)

Editat de Marinius

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In loc de cuvinte sa ne folosim de sunete, sa compunem piese muzicale prin fiecare gest... claritatea atunci va exista....

Si atunci vom fi martorii unor marete capodopere, a unor simfonii afone, marcate in special de lupta continuua intre paranoia epicureiana si cinismul ce va caracteriza noile generatii.

O noua lupta de clasa, un alter ego obiectiv ce se va inchina la noul zeu citadin.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum