Sari la conținut
Forum Roportal
mayama34

Iubire sau Vampirism - ce daruim si cui?

Postări Recomandate

Poate va intrebati daca se fac recomandari? Sigur ca se fac. Ele tin de deontologia practicarii lucrului energetic, dar daca nu spun ceva, Heidy_2006 ar avea de comentat.

 

Terapeutul, de obicei recomanda ruperea totala si imediata (macar pentru un timp) a cordonului care se afla intre cei doi. Si abia aici incepe problema.

 

Cel care este vampir energetic (ne vom ocupa mai tarziu de subiect) va simti revolta donatorului de a-l alimenta. Daca din punct de vedere fizic, vampirul energetic era sanatos si donatorul bolnav, se ajungea - invariabil la colaps sau asa parea. (Unul se simte bine si unul e bolnav! - Unde-i logica?) Ruperea legaturilor patologice dintre cei doi provoaca automat dezechilibru la vampirul energetic, trezind protest activ energetic la el (sigur, depinde si de stadiul "bolii vampirice").

 

Aceste cazuri se trateaza diferit. Voi insista in continuare asupra CAT si CUI trebuie sa dam Iubire...Cred ca abia intram in subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Popular exista expresia: "Mi-ai mancat sufletul...M-ai lasat fara vlaga prin ce mi-ai spus...facut...M-ai jucat in picioare... Stergi cu mine pe jos...(vezi - carpa)..." Daca le-am analiza am gasi cauza suferintelor noastre si de cele mai multe ori pe cel ce se hraneste cu noi... :(

 

Citind toate aceste lucruri, imi dau seama de doua aspecte foarte importante ale vietii mele:

 

1. Am fost victima, pentru ca am trecut prin toate acele stari de istovire pe care tu le descrii. Eram obosita si nu stiam de ce. Am renuntat la tot ce era nociv pentru mine, toate persoanele care ma istoveau si am reusit sa scap de aceasta corvoada, acum pot spune ca ma simt excelent;

 

2. In acelasi timp am fost si inca sunt vampir energetic.

 

Hai sa iti explic si cum, ca sa nu ne contrazicem din nou: eu sunt vampir energetic numai cu cine consider eu ca merita. Bineinteles, totul se petrece la nivel inconstient, iar victima mi-o aleg in functie de calitatile sufletesti: daca nu le are, se transforma in victima, iar daca le are, atunci nu. :stars:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2. In acelasi timp am fost si inca sunt vampir energetic.

 

.... eu sunt vampir energetic numai cu cine consider eu ca merita. Bineinteles, totul se petrece la nivel inconstient, iar victima mi-o aleg in functie de calitatile sufletesti: daca nu le are, se transforma in victima, iar daca le are, atunci nu. :)

 

:( Stii, ma faci sa rad. Si rad cu pofta cand rad. ;) Tu esti capabila sa ma amuzi, aici, ca nu stii ce inseamna vampir energetic intr-o relatie...Nu am citit ce s-a spus in celelalt topic, dar nici nu prea ma intereseaza, eu spun din practica. Nu alegi victima dupa calitati( iti dau lectii, ca esti dintre cei care doneaza!!!!!). Ca vampir energetic, intr-o relatie, daca cel care doneaza nu poate dona (n-are calitati energetice) nu stai sa-ti pierzi timpul...Deci nu alegi..."vampirule", ciurucurile...tinzi catre cel care are de dat! :stars: :) :)

 

 

 

;) Patologic, vampirismul energetic are mai multe stadii.

 

1. Primul stadiu, aproape ca nici nu-l sesizezi. Omul, secatuit de energie, lipsit de posibilitatea racordarii directe si corecte la Sursa Mama, incepe sa-si creeze un mediu de hrana, propice doar lui, in dizarmonie cu Intregul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:( Stii, ma faci sa rad. Si rad cu pofta cand rad. :) Tu esti capabila sa ma amuzi, aici, ca nu stii ce inseamna vampir energetic intr-o relatie...Nu am citit ce s-a spus in celelalt topic, dar nici nu prea ma intereseaza, eu spun din practica. Nu alegi victima dupa calitati( iti dau lectii, ca esti dintre cei care doneaza!!!!!). Ca vampir energetic, intr-o relatie, daca cel care doneaza nu poate dona (n-are calitati energetice) nu stai sa-ti pierzi timpul...Deci nu alegi..."vampirule", ciurucurile...tinzi catre cel care are de dat! :) :) ;)

 

Stiu ce este vampirismul intr-o relatie. Si stiu pe cine am secatuit si pe cine nu. Am clasificat asa pentru ca la unele persoane se intampla, iar la altele nu.

 

Sincer, ma feresc in general de oamenii buni. Buni, in sensul sufletesc. Calzi, generosi si capabili de a oferi iubire. De asta am clasificat asa. ;)

 

PS: Iarta-mi stangacia, dar nu sunt destul de initiata in acest domeniu ca sa ma pronunt destul de bine. Zic si eu cat cunosc si ma duce capul, chiar daca nu e prea mult.. :( :stars:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) In acest stadiu, omul pare bland, prietenos, are nevoie de consolare, de un umar pe care sa se sprijine, are nevoie de un aparator (pentru faptele lui - de altfel - consolator). Asta nu inseamna ca are nevoie de Informatii, ca e avid, ca vrea sa stie parerea ta...ca-l preocupa sa stie care e...nu, el doar spune, nu-l intereseaza ce crezi tu, nu exista alta explicatie - decat a lui, nu are dreptate nimeni altcineva,...este cel mai bun, cel mai tare... cel mai tare din parcare, dar parcarea-i goala, goala!

 

;) Se intelege cumva, ca nu trebuie sa avem prieteni, fii, fice, ca nu trebuie sa-i ascultam?

 

Daca da, atunci, nu intrati in vibratiile pe care le creaza aceste persoane, din dorinta de a acumula - stadiul in care nu-si da seama...

 

:( Cum? Simplu: ascultati, fara "sa traiti" emotiile lor, care nu sunt de "buna calitate", dati sfaturi, doar daca vi se cer, NU VA PUNETI in locul LOR - acesta inseamna ca imprumutati din campii "negativi" ai emotiilor/ sentimentelor lor - prezentate si...LASATI LOC de intrare a unei linii subtiri de pipaire energetica, care se poate lega de voi.

 

Ce facem noi, dupa ce ni se povesteste ceva "urat"? Pai, ne gandim si azi, si maine...:Saraca/ul, ce-as fi facut eu?...Sa-i spun sa faca asa...Sa o mai caut, sa vad ce-a mai facut...Lantul s-a prins! ;)

 

 

 

Stiu ce este vampirismul intr-o relatie.

PS: Iarta-mi stangacia, dar nu sunt destul de initiata in acest domeniu ca sa ma pronunt destul de bine. Zic si eu cat cunosc si ma duce capul, chiar daca nu e prea mult.. :) :)

 

:stars: Nu esti stangace! Esti perspicace...! Da' tot nu esti vampir! Asculta ce zic, citeste cu ochii sufletului...Tu esti buna, ocrotitoare, secatuita, dezamagita, linistita (astepti...- nu zic ce)...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vampirismul energetic este o ocupatie nu tocmai inofensiva. Influnetarea oamenilor la un asemenea nivel al campului este cu mult mai dificila decat ne putem inchipui. Vampirismul inseamna nu doar furtul unei anumite cantitati de energie, incalcarea invelisului campului si crearea conditiilor pentru pierderile ulterioare de energie dar si prejudicierea structurii fine a campului care poate duce la deformarea liniilor karmice ale destinului, sanatatii, psihicului. Dupa un furt masiv de energie apar devieri psihice.

 

Inceputul acestui proces sta in egoismul exacerbat manifestat in ganduri, emotii sau fapte, in neintelegerea unitatii lumii. :(

 

Dar este foarte greu sa nu devii un vampir sau sa nu devii victima... Cred ca toti suntem victime. Toata ziua ne plangem, ne framantam si auzim numa rautati. Inclusiv de la parteneri/partenere. :stars:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vampirismul energetic ......dar si prejudicierea structurii fine a campului care poate duce la deformarea liniilor karmice ale destinului, sanatatii, psihicului. Dupa un furt masiv de energie apar devieri psihice.

Dar este foarte greu sa nu devii un vampir sau sa nu devii victima... Cred ca toti suntem victime. Toata ziua ne plangem, ne framantam si auzim numa rautati. Inclusiv de la parteneri/partenere. :)

 

:( Primul stadiu, cand lucrurile nu sunt asa grave, pare ca e vorba de "victima", dar e PRIMUL stadiu...e mai comod sa ma plang, mi-e lene sa FAC ceva si alunec, da-mi Tu o idee (in paranteza fie spus - nici nu ma intereseaza...), vin la Tine sa iti spun (dar de fapt vin la tine sa ma hranesc)...odata intrat pe Calea asta, e greu sa te ridici...Si...sa nu uitam e primul Stadiu...cand , ca "vampir energetic" par Victima!

 

:stars: Sa ne intelegem, apar "devieri" la "vampiri energetici" - (voi ajunge si la stadiul acela de vampirism energetic, dar acum suntem la stadiul I, la inceputul PACATULUI), nu la victime... Victimele, daca nu se scutura de "capuse" sunt secatuite, panza de paianjen a vampirului strabate corpurile energetice si "suge" din corpul fizic al victimei, ii ia energia de pe organul cu sensibilitatea cea mai mare. Aceasta, victima, se imbolnaveste, nu mai are "putere" sa ia energie din Canalul Luminic atat cat sa hraneasca "capusa" si sa alimenteze si corpul ei fizic. Asa apare boala...victima decade, va fi, probabil, in scurt timp ceea ce nu Vrea - vampir - va lua de la cel mai apropiat...Ce se intampla cu dominatorul? Va pleca, spre o alta vicima...are si un argument: Nu-l/ n-o mai agasez pe "victima: cu problemele mele...e si asa stoarsa de "boala ei"...

Editat de mayama34

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU VA PUNETI in locul LOR - acesta inseamna ca imprumutati din campii "negativi" ai emotiilor/ sentimentelor lor - prezentate si...LASATI LOC de intrare a unei linii subtiri de pipaire energetica, care se poate lega de voi.

 

Da, dar a fi empatic inseamna in primul rand a il intelege pe celalalt mai bine. Cum putem sa nu ne punem in locul celuilalt, dar sa il si intelegem in acelasi timp? :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, dar a fi empatic inseamna in primul rand a il intelege pe celalalt mai bine. Cum putem sa nu ne punem in locul celuilalt, dar sa il si intelegem in acelasi timp? :(

 

Atunci cand, Tu iL manifesti pe Dumnezeu, cand Lumina se manifesta prin Tine, e foarte Simplu sa nu cazi in Plase...Sigur, il asulti pe altul, ii prezinti rationamentul tau, dar de ce nu-L certi? de ce ii dai dreptate, pentru ca in interiorul tau stii ca are si el vina, spune-i ce crezi - corect, curat, fara sa partinesti pe nimeni, neutru, asa cum Ingerasul iti spune sa spui, dar...nu, tu ii dai dreptate, vezi lucrurile ca el si arunci cu "ganduri" asupra celui de care se vorbeste, care si asa era in "negativismul" celui care povesteste...

 

Si asa, se creaza o unire intre cei doi! :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum am inteles. Bun, ai dreptate, ce pot sa spun altceva.

 

Dar mai am o intrebare: oamenii care nu sunt nici vampiri, nici victime (adica oamenii care sunt destul de puternici si au o lumina si legatura cu Dumnezeu intensa) pot vindeca? Mi-ai deschis o noua viziune asupra acestei probleme: acesti oameni, hai sa le spunem neutri, pentru ca nu sunt nici vampiri, nici victime, sunt mai putin predispusi la boli, mai intelepti, mai generosi, mai iubitori si mai capabili decat vamprii/victimele? :(

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×