Sari la conținut
Forum Roportal
mayama34

Iubire sau Vampirism - ce daruim si cui?

Postări Recomandate

Povestea creionului! Copilul isi privea bunicul scriind o scrisoare. La un moment dat, intreba:- Scrii o poveste care ni s-a intamplat noua? Sau poate e o poveste despre mine?Bunicul se opri din scris, zambi si-i spuse nepotului:- E adevarat, scriu despre tine. Dar mai important decat cuvintele estecreionul cu care scriu. Mi-ar placea sa fii ca el, cand vei fi mare.Copilul privi creionul intrigat, fiindca nu vazuse nimic special la el.- Dar e la fel ca toate creioanele pe care le-am vazut in viata mea!- Totul depinde de felul cum privesti lucrurile. Exista cinci calitati la creion, pe care daca reusim sa le mentinem, vom fi totdeauna un om caretraieste in buna pace cu lumea. Prima calitate: poti sa faci lucruri mari, dar sa nu uiti niciodata caexista o Mana care ne conduce pasii. Pe aceasta mana o numim Dumnezeu si El ne conduce totdeauna conform dorintei Lui. A doua calitate: din cand in cand trebuie sa ma opresc din scris si safolosesc ascutitoarea.Asta inseamna un pic de suferinta pentru creion, dar pana la urma va fi Mai ascutit. Deci, sa stii sa suporti unele dureri, pentru ca ele te vor facemai bun. A treia calitate: creionul ne da voie sa folosim guma pentru a sterge Ce era gresit. Trebuie sa intelegi ca a corecta un lucru nu inseamna Neaparat ceva rau, ceea ce este neaparat este faptul ca ne mentinem pe drumul drept.A patra calitate: la creion nu este important lemnul sau forma luiexterioara, ci mina de grafit din interior. Tot asa, ingrijeste-te de ce se intampla inlauntrul tau. Si, in sfarsit, a cincea calitate a creionului: lasa totdeauna o urma. Tot asa, sa stii ca tot ce faci in viata va lasa urme, astfel ca trebuie saincerci sa fii constient de fiecare fapta a ta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Superrrrrrrrrr Maria, cat adevar ;) .....niciodata nu am gandit asa despre suferinte, super, bravo, sa ne mai aduci povesti :wub:

 

Uneori credem ca daruim cui nu-i trebuie, dar uite, pana la urma totul are un scop :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prima calitate: poti sa faci lucruri mari, dar sa nu uiti niciodata caexista o Mana care ne conduce pasii. Pe aceasta mana o numim Dumnezeu si El ne conduce totdeauna conform dorintei Lui.

... nimic nu este intamplator !

A doua calitate: din cand in cand trebuie sa ma opresc din scris si safolosesc ascutitoarea.Asta inseamna un pic de suferinta pentru creion, dar pana la urma va fi Mai ascutit. Deci, sa stii sa suporti unele dureri, pentru ca ele te vor facemai bun.

da... suferinta sau durerea e o alta Cale ! ... insa nu suficienta !

A treia calitate: creionul ne da voie sa folosim guma pentru a sterge Ce era gresit. Trebuie sa intelegi ca a corecta un lucru nu inseamna Neaparat ceva rau, ceea ce este neaparat este faptul ca ne mentinem pe drumul drept.

ideea e ok, doar ca nu toate "creioanele" au si guma !

A patra calitate: la creion nu este important lemnul sau forma luiexterioara, ci mina de grafit din interior. Tot asa, ingrijeste-te de ce se intampla inlauntrul tau.

mda... insa nu toti sunt si constienti de asta ... din pacate ! ... ca tot vb de asta . ;)

Si, in sfarsit, a cincea calitate a creionului: lasa totdeauna o urma. Tot asa, sa stii ca tot ce faci in viata va lasa urme, astfel ca trebuie saincerci sa fii constient de fiecare fapta a ta.

chiar si neconstient fiind, scopul ramane ! ... constienta iti poate da, o alta perspectiva ! :wub:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... nimic nu este intamplator !

 

da... suferinta sau durerea e o alta Cale ! ... insa nu suficienta !

 

ideea e ok, doar ca nu toate "creioanele" au si guma !

 

mda... insa nu toti sunt si constienti de asta ... din pacate ! ... ca tot vb de asta . :)

 

chiar si neconstient fiind, scopul ramane ! ... constienta iti poate da, o alta perspectiva ! :)

Man, as vrea "SA DARUIESC OAMENILOR SOARELE SI LUNA"! ;) :wub: :D

Si sa primesc LA FEL!

PS. sigur ca nimic nu e intamplator :cheer: :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Man, as vrea "SA DARUIESC OAMENILOR SOARELE SI LUNA"! ;) :wub: :D

Si sa primesc LA FEL!

PS. sigur ca nimic nu e intamplator :cheer: :cheer:

O sa postez aici, cateva spicuiri din "ce m-a ajutat pe mine sa inteleg OMRAAM MIKHAEL AIVANHOV din conceptul : A primi si a darui":

Pentru a se elibera, fiinţa umană trebuie să permită naturii sale superioare (individualităţii sale) să se manifeste, degaj

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ramane IUBIREA de a DARUI.

stii. singura emisiune pe care am apreciat-o la PRO-tv , a fost "Daruind vei dobandi "!

cam asta e esenta !

 

;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stii. singura emisiune pe care am apreciat-o la PRO-tv , a fost "Daruind vei dobandi "!

cam asta e esenta !

 

;)

Unii se tem de "daruire" altii se tem de "iubire"...Daca am lasa temerile la oparte am cauta mai bine in noi...Am darui "ce nu putem cuprinde cu mintea umana" si am primi la fel!

 

"Atunci, individualitatea poate fi comparată cu soarele, şi personalitatea cu luna. Şi, ca şi luna, ea este schimbătoare, tot timpul se modifică, fără o lumină proprie, şi fără un centru ca soarele; personalitatea este şi ea schimbătoare, instabilă şi fără centru, pe c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubirea cand devine/este vampirism?

cand sufletul iti este "uscat" !

 

 

Unii se tem de "daruire" altii se tem de "iubire"...Daca am lasa temerile la oparte am cauta mai bine in noi...Am darui "ce nu putem cuprinde cu mintea umana" si am primi la fel!

 

la modul constient sau nu, fiecare poate darui cate ceva din sufletul sau... o particica se regaseste in toti cei , pentru care ai un gand sau o vorba buna !

 

;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubirea cand devine/este vampirism?

;) Aproape nici un Om nu se naste "vampir energetic". Ei sunt completi...Se de(z)completeaza cand incep sa intre in vibratii joase, cand nu mai tin stacheta ridicata, vad, aud, simt "ce vine catre ei " - "abject"...Adica, lasa loc intrarilor...cailor de intuneric (se tem, se vaita, se aolesc, injura, fura, mint, se mandresc, se CEARTA...), atunci, si numai atunci, nu sunt capabili de Iubire si se hranesc cu Iubirea altora...(vezi scopul vietii = Iubire si Iertare) se hranesc deci, cu fire subtiri din "viata altuia" = din sufletul altuia...si e mare PACAT!!! :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×