Sari la conținut
Forum Roportal
simplu

Am uitat oare ce inseamna "a fi om "?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu cred ca un salariu decent va imbunatati lucrurile. Insa nu este de ajuns.

 

Nu prea sunt de acord cu tine. Omul cu cat are mai mult cu atat vrea mai mult... Oricat de mult vor creste salariile, tot vor fi multi nemultumiti care considera ca merita mai mult decat i se da.

 

Dar nici nu am pretentia sa spun ca nu vor exista unii care sa considere ca merita mai mult, insa pot sa-ti spun din experienta mea (nu traiesc in Romania) ca atunci cand ii dai omului un salariu prin care sa-si asigure un trai DECENT, majoritatea vor fi foarte multumiti. :) iar despre ceilalti...nemultumitii....cum spuneam mai sus...AFARA! Sa faca loc celor care sunt OAMENI!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca atunci cand ii dai omului un salariu prin care sa-si asigure un trai DECENT, majoritatea vor fi foarte multumiti. :) iar despre ceilalti...nemultumitii..AFARA! Sa faca loc celor care sunt OAMENI!

 

Subscriu :dee

Personal prefer clinicile private unde platesti consultatia si nu mai trebuie sa dai "spaga". Din pacate sunt destul de scumpe, mai ales daca trebuie sa faci si alte investigatii... incat tot la "stat" ajungi.

Cred ca spitalele private.. nu vor fi pentru buzunarul meu! Din pacate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mare dreptae ai cand denunti fomea urmasilor lui Hipocrat!dar ce e de facut?o campanie anti-spaga la doctori?ar trai mult mai bine si doctorii si pacientii daca ar exista spitale particulare!unde sa nu dai un leu in plus fata de cat face internarea/interventia etc!nu toti si-ar permite?ba cred ca da.. fiindca ar fi desfiintate cele de stat si nu ar mai trebui ficare angajat sa plateasca ditamai impozitul din salariu pentru asigurarile de sanatate!daci aia 6,5%din salariu(atat era impozitul cand am plecat eu din tara) poti sa ii economisesti si sa iti platesti o eventuala internare/interventie sau mai stiu eu ce intr-un spital particular!ar fi un fel de bani albi pentru zile negre!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:cowboy: Ati fost vreodata intr-un spital? Ei bine sper sa fi fost doar in trecere.

Eu am aflat acum ce inseamna " sa uiti ca esti om".

In spitalele romanesti guverneaza saracia, daca ar fi doar cea materiala parca as putea sa inteleg, dar din pacate exista .. saracia sufleteasca, sau mai bine zis lipsa sufletului.

Daca ati avut neplacuta ocazie sa treceti pragul unui spital ati remarcat ca de la intrare si pana la iesire trebuie sa " dai ceva". Si dai.. ca vrei sa te faci bine... nu??

Am inteles ca trebuie " sa dai".. dar macar ar trebui sa existe un criteriu.. sa dea fiecare cat poate .. nu?? (in special batranii si oamenii saraci!)

Dar ti-ai gasit in Romania tarifele sunt fixe.. si am vazut cu stupoare cum au trimis acasa un pacient care nu avea 500 de usd.. "tariful" interventiei chirurgicale.

Chiar nu mai exista omenie?? S-o fis schimbat oare " juramantul lui Hipocrat"?? :nep:

 

:spiteful:

...cine e cel fara de greseala, sa arune piatra!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

medicii au salarii mici?... sunteti siguri?... si kiar daca asa ar sta treaba, este o scuza pt faptul ca lasa oameni sa moara?... dar v-ati uitat sa vedeti ce masini au?... ce case?... nu-i mai compatimiti pt k nu merita... f multi (nu toti) au un caracter execrabil!...

:spiteful:

 

revin:

hei, raulmaniac, ce vrei sa spui cu "...cine e cel fara de greseala, sa arune piatra!" ? ce vina am eu k din salariu mi se opreste o suma imensa pt asigurari de sanatate si daca ma imbolnavesc tre sa merg la farmacie sa-mi cumpar vata, alcool sanitar, seringi, medicamente si toate celelelte?... :cowboy:

inainte de a vorbi mai gandeste-te! :nep:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord medicii au salarii mici. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa lasi omul sa moara daca nu face fatza la "tarif". Cine are da, nu cred ca sunt persoane care sa nu isi rasplateasca doctorul pt o operatie sau pt un tratament reusit daca isi permit.

Dar sa intorci spatele unui amarat care deabia traieste de pe o zi pe alta mi se pare ceva similar cu tentativa de omor.

Tatal meu face dializa renala de trei ori pe saptamana. Sunt satul de doctori pana la D-zeu.

 

Pentru ce trebuie sa mai platim asigurarile de sanatate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un singur cuvant: Romania.

In mai multe cuvinte, saracie, coruptie, avaritie, etc. Ce te mira?

Asa a fost si va fi dintotdeauna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
medicii au salarii mici?... sunteti siguri?... si kiar daca asa ar sta treaba, este o scuza pt faptul ca lasa oameni sa moara?... dar v-ati uitat sa vedeti ce masini au?... ce case?... nu-i mai compatimiti pt k nu merita... f multi (nu toti) au un caracter execrabil!...

:ok:

 

revin:

hei, raulmaniac, ce vrei sa spui cu "...cine e cel fara de greseala, sa arune piatra!" ? ce vina am eu k din salariu mi se opreste o suma imensa pt asigurari de sanatate si daca ma imbolnavesc tre sa merg la farmacie sa-mi cumpar vata, alcool sanitar, seringi, medicamente si toate celelelte?... :blink:

inainte de a vorbi mai gandeste-te! :o:

 

8)

hmm, tu crezi ca sistemul asta defecuos, nu este si din vina noastra?

anii de pasalac turcesc isi spun si acum cuvantul, iar cuvinte ca pesches, spaga, au ramas si dupa plecarea lor pana in prezent, dar noi le-am perpetuat cu o tenacitate "vrednica" de invidiat.

sigur putem sa dam vina cat vrem pe guvernanti idioti, pe legiile bune, insa care nu sunt respectate, s.m.d

dar sa nu ne ascundem, sa vedem "copacul" din proprii ochi inainte de a zarii padurea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:blink:

hmm, tu crezi ca sistemul asta defecuos, nu este si din vina noastra?

anii de pasalac turcesc isi spun si acum cuvantul, iar cuvinte ca pesches, spaga, au ramas si dupa plecarea lor pana in prezent, dar noi le-am perpetuat cu o tenacitate "vrednica" de invidiat.

sigur putem sa dam vina cat vrem pe guvernanti idioti, pe legiile bune, insa care nu sunt respectate, s.m.d

dar sa nu ne ascundem, sa vedem "copacul" din proprii ochi inainte de a zarii padurea.

Perpetuarea speciei si totodata a datinilor :yahoo: In primul rand trebuie sa fi OM=ca prestezi in justitie,medicina,functionar public sau pur si simplu cetatean.Nu e vorba doar de salarii,e adevarat ca sunt mici,ci de sistemul in care ne-am format;mentalitatea noasta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×