Sari la conținut
Forum Roportal
jumanji

Taxele Vamale pt import auto SH

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Valoare de calcul pentru dari in vama se considera tot maximul dintre valoarea de catalog si cea din factura.

 

nu inteleg partea asta !!! adik eu imi cumpar motorul la 2-3 mii de euro ce inseamna valoarea de catalog? k cea din factura banuiesc k e aia cu cat il cumpar..... si nu se poate face ...eu stiu o factrura mai mica.....sa scada vama?;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Valoare de calcul pentru dari in vama se considera tot maximul dintre valoarea de catalog si cea din factura.

 

nu inteleg partea asta !!! adik eu imi cumpar motorul la 2-3 mii de euro ce inseamna valoarea de catalog? k cea din factura banuiesc k e aia cu cat il cumpar..... si nu se poate face ...eu stiu o factrura mai mica.....sa scada vama?:)

 

Pai sa spunem ca ai gasit un motor din apr2002, de 800cmc, cu 3600EUR.

Valoare de catalog pt motor de 4 ani si 800cmc este 3950EUr. Deci vama va considera 3950EUR ca valoarea lui.

 

Daca e produs in UE si ai certificat EUR1 nu mai platesti decat TVA la valoarea de 3950. Vama e 0 in cazul asta.

Daca n-ai certificat, mai adaugi taxa vamala 30% din 3950 si comision de 0.5% din 3950. In cazul asta TVA se calculeaza la (3950+taxa vamala+comision).

 

E OK acum?

 

Daca vrei sa reduci si TVA-ul faci un aranjament si-l iei in leasing. Vei plati TVA doar la valoarea reziduala, de min 20% din pret, dar va fi mai dificil sa dai de firme de leasing pt motociclete.

 

Cineva scria pe net ca BCR leasing ar face asta.

 

Eu iti urez succes, si te mai rog, daca iti iei motor de-afara, sa intri pe forum la www.autoclick.ro si sa povestesti si altora cum ai procedat.

 

Good luck! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru toti pasionatii de motoare:

- la adresa www.autoclick.ro/modules.php?name=Utile puteti gasi acum unicul calculator de taxe vamale pentru motoare de pe net!

 

Totodata, la aceeasi adresa, veti gasi calculatoare taxe vamale pentru toate tipurile de vehicule: motoare, autoturisme, vehicule transport marfa si pasageri si remorci.

 

You're all welcome!! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu convine sa aduci singur masina de afara,tine cont de tva ,care trebuie sa-l recuperezi, drumul care trebuie sal faci si daca gasesti masina care o doresti, e un risc si afara sa-ti iei masina dorita mai bine luata din tara ,deja adusa si intreaga cu taxe platite, daca castiga omu ceva e si corect tu nu risti nimic ai masina adusa aici fara nici o durere de cap,ASTA E UN SFAT CARE CONVINE, 130 -150 EURO DRUMUL, 50 EURO HUTEL,50-100 EURO MANCARE, 250EURO TAXE ASIGURARE SI NUMERE, 150-200 DRUMUL INTORS , 70-80 DECLARATIA VAMALA ,70-80RAR,+VAMA ++++GARANTIA ,SAU TVA CARE TREBUIE SA-L RECUPEREZI,cand ai cum si timp(alta cheltuiala)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:crazy: NU convine sa aduci singur masina de afara,tine cont de tva ,care trebuie sa-l recuperezi, drumul care trebuie sal faci si daca gasesti masina care o doresti, e un risc si afara sa-ti iei masina dorita mai bine luata din tara ,deja adusa si intreaga cu taxe platite, daca castiga omu ceva e si corect tu nu risti nimic ai masina adusa aici fara nici o durere de cap,ASTA E UN SFAT CARE CONVINE, 130 -150 EURO DRUMUL, 50 EURO HUTEL,50-100 EURO MANCARE, 250EURO TAXE ASIGURARE SI NUMERE, 150-200 DRUMUL INTORS , 70-80 DECLARATIA VAMALA ,70-80RAR,+VAMA ++++GARANTIA ,SAU TVA CARE TREBUIE SA-L RECUPEREZI,cand ai cum si timp(alta cheltuiala),cine vrea totusi sa achizitioneze din import o masina,poate contacta la e.mail mariuscodrescu@yahoo.it ,aici veti gasi masina mult dorita si mijloc de transport pana la destinatie si ulterior ajutor si sfaturi pt achizitionare auto si acte auto, o zi buna tuturor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de o scurta lamurire daca ma puteti ajuta: ce pot face daca am cumparat o masina de afara, si valoarea de factura e mai mare decat cea de catalog, pentru vama?

 

Cum as putea reduce valoarea de factura? Sa o revand, sau ce varianta am?

Nu ma pot ducxe la neamt dupa 3 luni si sa-i spun sa schimbam factura...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Eu am construit urmatorul calculator de taxe, updat si destul de simplu de folosit:

http://www.autoclick.ro/modules.php?name=U...mp;a=calculator

 

iar din 2007, noile taxe se calculeaza dupa acest algoritm:

http://www.autoclick.ro/modules.php?name=U...alculator_mediu

 

Sper sa va foloseasca.

Editat de Mihaly

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×