Sari la conținut
Forum Roportal
jumanji

Taxele Vamale pt import auto SH

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

UIte ca am gasit un site foarte util pentru cei ce vor sa aduca masini din afara tarii.Gasiti aici si un program ce va calculeaza taxele, va spune si ce cate va trebuie.

Pe scurt explica toti pasii ce trebuie urmati pentru cumpararea unei masini second din afara.

www.vamamasini.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma intereseaza si pe mine daca pot sa vin cu o masina SH de afara (gemania) lovita, motor euro3 de prin 2001-2002. Nu am la dispozitie platforma

pai acuma depinde de cat esti dispus sa risti.

daca te dibuie pe autostrada B.A.G-ul conducand o masina avariata (deci care nu corespunde conditiilor legale pt a circula pe un drum public) iei o "mica" amenda.

cat de mica ?

am pe undeva prin calculator scanate cateva astfel de "mici" amenzi de la cateva persoane care au incercat inaintea ta chestia asta. :yes:

dar hai sa nu tin secret.e vorba "doar" de cateva sute de euro.de obicei de pe la 4-5 in sus.

pentru platforma poti apela aici:

http://www.autosos.ro

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oameni buni cine poate sa ma ajute sa-mi dea o adresa sau nishte informatii cu privire la legislatia referitor la importul auto SH...nush care sunt taxele vamale...conditiile,etc plz

PS: Mi-am dat seama ca Dacia logan nu merita :)

 

 

sal !

informatii ff bune gasiti pe vamamasini.ro (cele mai actualizate);ale de pe transilvania nu prea

1.pt inceput cel mai bine ar fi sa stii germana sau engleza si sa ajungi in DE la inceput de saptamana

2.sa ai un amic care merge in DE dupa masini pt ca ei cunosc multe si te-ar putea ajuta f mult. (aerul de germania costa)

3.in cazul cand nu ai gasit din ce scrie la pct 2, sa ai pe cineva in DE (eventual cu masina, telefon disponibil, internet, masa si cazare)

4.cei de la pct 2 si 3 sa fie f buni negociatori :yahoo:

5.rezervarea masinii se face din tara http://www.mobile.de sau http://www.autoscout24.de ( cauta-ti posesorii germani de masini care-si dau adresa si nr. de telefon, exclus cei numai cu adresa de mail)

6.rezervarea se face pe 3-4 masini sa ai de unde alege

7.daca ai cumparat masina de la handler, actele (contract de vanzare-cumparare, radierea, inmatricularea cartea verde (internationaler zulassungsschein), faxul de la reprezentanta auto (lieferantenerkl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://auto-transilvania.com/inc/taxeVama.inc.php

calculator de taxe vamale, conform datelor in vigoare

 

Am verificat calculatorul de rate, si pe cel de pe gpi.ro - nici unul nu are taxele vamale updatate. Asa ca nu se poate calcula prea exact.

 

Am facut in schimb rost de cele mai noi prevederi, si de vinerea viitoare(11Aug) va aparea un nou calculator taxe vamale -cu toate taxele la zi- pe www.autoclick.ro .

 

Este un site nou, cu anunturi cu masini, informatii utile si forum.

Editat de Mihaly

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi chestie am observat-o si eu la auto-transilvania.com, asta chiar si inainte si dupa modificarea valorii de catalog a autovehicolelor de import. Mai aproape de adevar ramane totusi vamamasini.ro (asteptam si tabelul de calcul oferit de autoclick.ro).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare ....eu vreau sa imi cumpar un motor de capacitate ..400-600...ceva in genul asta .....!! cum imi calculez taxele ? e bun calculatorul ala? si motoarele is cu euro 1 2 3????care stie ce vreau sa zic sa imi explice cat de cat detaliat ...ms

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o intrebare ....eu vreau sa imi cumpar un motor de capacitate ..400-600...ceva in genul asta .....!! cum imi calculez taxele ? e bun calculatorul ala? si motoarele is cu euro 1 2 3????care stie ce vreau sa zic sa imi explice cat de cat detaliat ...ms

 

Ady, eu mi-am propus sa fac si un calculator de taxe vamale pentru moto si celelalte tipuri de vehicule pe www.autoclick.ro, dar nu cred ca voi reusi sa-l termin pana la sfarsitul saptamanii.

Daca vrei niste hint-uri pana atunci:

- pentru motociclete nu se plateste acciza, deci vei plati doar taxa vamala si comision (daca motorul pe care vrei sa-l aduci nu e fabricat in UE) plus TVA.

Valoare de calcul pentru dari in vama se considera tot maximul dintre valoarea de catalog si cea din factura.

Procedura si documentele sunt similare cu cele de la masini (le gasesti pe scurt, la www.autoclick.ro/modules.php?name=Utile&a=acte).

 

Legat de Euro..., stiu ca si motoarele au norme de poluare, banuiesc ca sunt aceleasi cu cele auto, dar inca nu am studiat sa vad ce cere legea, specific pentru ele.

 

Pentru mai mult ajutor, tabelul cu valori in vama pentru moto il gasesti la adresa:

www.auto-business.ro/DetaliiInfo.asp?hdnInfo=16

 

Cand va fi gata si calculatorul de pe www.autoclick.ro te anunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×