Sari la conținut
Forum Roportal
jumanji

Taxele Vamale pt import auto SH

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Foarte buna treaba cu calculatorul asta al tau. te scuteste de o multime de probleme. dar e o singura eroare. taxa vamala in cazul achizitionari unei masini in leasing nu se calculeaza in functie de valoare vamuita(20%) ci de valoarea de catalog.it dau un exemplu pt o masina cu valoarea de catalog de 30000 Euro in cazul achizitionarii masini in leasing:

 

Valoarea in vama: 30000 € x 20% = 6000 €

Taxa vamala: 6000 € x 30% = 1800 €

Comision vamal: 6000 € x 0,5% = 30 €

Acciza: (6000 € + 1800 € + 30 €) x 9% = 705 €

TVA: (30000 € + 1800 € + 30 € + 705 €) x 19% = 6182 €

Pret total: 38717

Editat de bobemil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Calculatorul este construit pe baza modului de calcul explicat in codul fiscal si vamal actual.

Dar, vom verifica din nou!

 

As vrea sa adaug ca s-a modificat usor link-ul, pentru a-l face mai "friendly" cu motoarele de cautare.

 

Link-ul nou: www.autoclick.ro/modules.php?name=Utile va duce in meniul principal al sectiunii de utile, unde puteti gasi si calculatoarele dar si alte sfaturi folositoare.

 

See you there! :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Calculatorul este construit pe baza modului de calcul explicat in codul fiscal si vamal actual.

Dar, vom verifica din nou!

 

As vrea sa adaug ca s-a modificat usor link-ul, pentru a-l face mai "friendly" cu motoarele de cautare.

 

Link-ul nou: www.autoclick.ro/modules.php?name=Utile va duce in meniul principal al sectiunii de utile, unde puteti gasi si calculatoarele dar si alte sfaturi folositoare.

 

See you there! :)

 

 

Vreau sa aduc din Germania un autoturism marca Volvo 960 (:cry:) / 1995 / benzina / full option / 2473 ccmc / pret de vanzare 2.500 E.

Cam la cat m-ar duce sa o am in curte, cu toate jegurile de taxe, platite? 8)

post-61676-1162099474_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau sa aduc din Germania un autoturism marca Volvo 960 (:P) / 1995 / benzina / full option / 2473 ccmc / pret de vanzare 2.500 E.

Cam la cat m-ar duce sa o am in curte, cu toate jegurile de taxe, platite? :P

 

O sa cam ai batai de cap. E ceva mai veche... ce EURO are?

 

Cel mai probabil o vei inmatricula doar in 2007; ramane de vazut daca Romania va modifica nivelul taxelor sub presiunea UE. Gasesti un calculator la: www.autoclick.ro/utile-calculator-taxe-auto-mediu.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut, am si eu o nedumerire.vreau sa cumpar un peugeot de la o persoana fizica din germania si sa-l aduc in tara. am vazut ce acte imi trebuie, insa contractul de vanzare cumparare trebuie sa fie legalizat de notar sau poate sa fie o hartie simpla(fiind vorba de pf si nu firma).? mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...contractul de vanzare cumparare trebuie sa fie legalizat de notar sau poate sa fie o hartie simpla(fiind vorba de pf si nu firma)

 

 

Pai nici in Romania nu trebuie sa te duci la notar, si suntem vestiti pt birocratie.

In Germania, ca si la noi, exista tipizate de contract vanzare-cumparare. Il completeaza vanzatorul si cumparatorul cu toate datele necesare, semneaza, si gata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×