Sari la conținut
Forum Roportal
Demiurgul

Asa zisii filosofi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu am citit nici una din cartile din primul post, am incercat sa il citesc pe Cioran dar e inchis in lumea lui

Tranzitia de la apartenenta - prin indoctrinare- la o religia la ateism e dura mai ales cand asta se intampla cand esti foarte tanar.E greu cand renunti la dumnezeu si e si mai greu sa ti mai gasesti un scop-sa mai vezi un sens al- in viata dupa.Trebuie sa ti iei puterea de a dormi fara sa te gandesti la suferinta celor din prezent -dar si din trecut- neavand cine sa ti ierte si gandurile negre pentru care propria constiinta formata de religie -in copilarie -te condamna din alta parte.Spun asta din proprie experienta si trebuie ca si el a patit la fel-sa nu creada cineva ca indraznesc sa ma compar cu cioran in vreun fel-.

Oricum cine nu a trecut prin luni de insomnii ,de lupte cu dumnezeu dar si cu el insusi. de negare a tot ceea ce astazi pare normal. de epuizare fizica si psihica, de sentimente de ura si mai apoi dispret fata de cei ce dorm in timp ce tu suporti realitatea nu va putea niciodata sa l inteleaga catusi de putin pe cioran.

Cand am citit Cioran trecusem deja printr-o perioada de peste 1 an de insomnii-eram f tanar si eu- , perioada in care dormeam decat maxim 3-4 ore pe zi iar acel somn era mai degraba o stare de epuizare fizica fiind "aproape" constient de ceea ce se intampla in jurul meu.Mi i sa spus ca nu aveam cum sa supravietuiesc daca ar fi adevarat insa iata ca am supravietuit si nu am de gand sa caut explicatii pentru acest lucru.

Cred ca cel mai bine ar fi ca lumea sa nu incerce sa l inteleaga ci sa se bucure ca nu a trait ce a trait el si mai ales sa se bucure ca a murit pentru ca sunt sigur ca asta si a dorit cel mai tare.

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un nou curent a intrat puternic pe piata ...este vorba de pseudo-filosofii ....sunt prezenti peste tot ,,,se cred filosofi dupa ce au citit Amurgul idolilor ,Critica si vreo 3 carnete a lui Cioran ,,,dau citate pe care le memoreza dupa ce se plictisesc de calculator si de iubit,iubita ....

Ma infioara gandul ca am sa intalnesc vreodata un astfel de om ......

Vad cu stupoare ca tot mai multi dezaxati se cred mari ganditori si abunda cu citate din Platon etc .....numai de dragul de a epata si a arata ce destepti sunt ....

 

Intru de foarte putin timp pe forum si am observat si eu lipsa argumentelor pertinente (ca sa nu mai vorbesc de cele cu tenta filosofica), porblema nu este existenta stupiditatiilor ci faptul ca predomina ...

Dar daca stau sa ma gandesc ... este asta intradevar asa rau, pana la urma nu putem elimina asa ceva, plus ca este un forum deschis oricarui tip de public, motiv pentru care orice persoana, de la profesorul de filosofie pana la Gogu caftangiu de pe deal, poate lua parte la discutii. si cum spunea un alt utilizator intr-un comment mai vechi ... este foarte amuzant sa citesti unele "asertiuni filosofice".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am trecut si eu printr-o faza dasta...cand ma credeam desteptul desteptilor, filozoful filozfilor....dar am scapat repede.....

am cunoscut multe persoane d`astea....prefer sa ii inchid repede...

ex:

asa zis folozof: pot vb despre orice cu tine

eu: fizica cuantica, chimie organica...etc....

filozofie........fiecare are filozofia lui....fiecare cu prostia lui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu ridicam toti neintelesii la rang de filozofi :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oh ye of little tolkien culture...sper sa nu se supere dunedainul daca explic eu pentru el. numele vine din elfa si inseamna apuseanul, si se refera la supravietuitorii regatului arnor, dar cred ca deja vorbesc chineza pentru unii :clap: . aragorn din lord of the rings este dunedain.
stii uneori este bine sa lasi omul sa descopere el insusi anumite lucruri pentru ca daca ii arati ceva ce nu a reusit singur sa descopere poate ca inca nu este pregatit pentru acel lucru sint multi oameni inteligenti specializati numai pe un domeniu si de multe ori chiar nu stiu lucruri care unora li se par banale dar asta nu inseamna ca sint prosti .In urma cu citiva ani buni in urma am cunoscut un batrin care vazindu-mi felul de a gindi ma invatat un lucru dar sa va povestesc poate veti intelege ce am inteles si eu :citez :"voi tinerii din ziua de azi cautatii solutii cit mai ingenioase si complexe la problemele care va apar in viata le analizati si le despicati pina nu mai intelegeti mare lucru din ele eu fac altfel .De exemplu cind am o problema serioasa pe santier adun toti oameni indiferent de pregatire si le expun problema si de cele mai multe ori te minunezi de simplitatea solutiilor pe care le primesc de la oameni simpli muncitori de rind pe care necunoscindu-i indeaproape nici nu visam ca pot intrece in intelepciune si inteligenta oameni cu o facultate sau doua .Sa nu subestimezi niciodata pe nimeni uneori de la cel mai prost auzi o sclipire de geniu ." am incheiat citatulam rumegat mult cuvintele lui si am ajuns sa le inteleg (cred eu) dictionarul spune:FILOZ Editat de DAVIDDRAGOS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un nou curent a intrat puternic pe piata ...este vorba de pseudo-filosofii ....sunt prezenti peste tot ,,,se cred filosofi dupa ce au citit Amurgul idolilor ,Critica si vreo 3 carnete a lui Cioran ,,,dau citate pe care le memoreza dupa ce se plictisesc de calculator si de iubit,iubita ....

Ma infioara gandul ca am sa intalnesc vreodata un astfel de om ......

Vad cu stupoare ca tot mai multi dezaxati se cred mari ganditori si abunda cu citate din Platon etc .....numai de dragul de a epata si a arata ce destepti sunt ....

daca te infioara gandul ca ai sa intalnesti un astfel de om, problema e la tine, nu la el. :clap:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-e frica de omul autointitulat "geniu neinteles"...cel care crede ca detine adevarul absolut si are tot universul la picioare, pasind in adevarata cunoastere a vieti si a morti, orcand si-ar dori...

 

mi-e frica de cei care sunt siguri ca lumea vazuta de ei e cea valabila si nu mai exista altfel de adevar.

daca indrazneste sa vina cineva cu alta conceptie sau viziune, ori e nebun, ori e subdezvoltat afectiv, moral, intelectual...

 

in genere mi-e frica de omul inchistat in viata vazuta si neintelesa decat de el...

 

si totusi...imi place...viata vazuta de mine...prin ochii altcuiva.

 

"...si totusi iubirea..." ne poate salva...

 

Daca se considera "geniu neanteles" atunci nu e. Unui om cu adevarat destept nu ii pasa ce cred altii despre ce crede el, si poate sa dea la o parte , sa "uite" tot ce stie - sau crede ca stie, si sa se bucure de lucrurile simple

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu citesti nu ai cum sa gandesti .Esti prea limitat.Doar daca folosesti intelepciunea universala poti uzita de forta de meditatie.Insa ma indoiesc ca esti cum te descrii.Spala-te pe fata si trezeste-te.Revino-ti din sevraj si incearca sa te porti normal sa nu fi observat.

 

 

nu zic ca am citit f.mult in comparatie cu unii dintre voi...insa in mod cert am citit mai mult decat mama mea;basca am terminat o scolala care iti dezvolta mult chestia aia "cum sa gandesti"

un lucru va pot spune cu certitudine;mama -mai "limitata" decat mine-gandeste de 2 ori mai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
citez :"voi tinerii din ziua de azi cautatii solutii cit mai ingenioase si complexe la problemele care va apar in viata le analizati si le despicati pina nu mai intelegeti mare lucru din ele eu fac altfel .De exemplu cind am o problema serioasa pe santier adun toti oameni indiferent de pregatire si le expun problema si de cele mai multe ori te minunezi de simplitatea solutiilor pe care le primesc de la oameni simpli muncitori de rind pe care necunoscindu-i indeaproape nici nu visam ca pot intrece in intelepciune si inteligenta oameni cu o facultate sau doua .Sa nu subestimezi niciodata pe nimeni uneori de la cel mai prost auzi o sclipire de geniu ."

De cele mai multe ori,

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca se considera "geniu neanteles" atunci nu e. Unui om cu adevarat destept nu ii pasa ce cred altii despre ce crede el, si poate sa dea la o parte , sa "uite" tot ce stie - sau crede ca stie, si sa se bucure de lucrurile simple

Corect

Din nou corect

Fals - ca exemplu putem da orice filozof caci nu exista filozof fericit , impacat sau macar multumit ;dogmatismul nu este filozofie -

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×